Areál katolických kostelů v Kaplici

Areál katolických kostelů v Kaplici

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

550 m n. m.

Popis

V jihočeském městě Kaplici můžeme narazit na jednu zajímavou raritu – areál dvou katolických kostelů, nacházejících se na jenom pozemku. Větší, blíže k náměstí, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu, menší, původně mariánský, sv. Floriánovi.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Areál  je vzdálen od Náměstí cca 100 m, což je délka Kostelní ulice. V jeho blízkosti, na Farském náměstí stojí fara. Součástí areálu býval hřbitov obklopující oba kostely.

  Areál katolických kostelů v Kaplici 

  Věstí z kostelů  - Farní kostel svatých Petra a Pavla (zvaný Německý), byl založen zřejmě ve 14. století, kdy původní menší kostel, od něhož je odvozen název města (kaplice je malý kostel) nepostačoval potřebám města, založeného jako trhové centrum pořešínského panství nedlouho předtím. První doložené zmínky se datují rokem 1383.

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  Kostel vyloupili a vypálili roku 1423 husité. Byl poté zřejmě opraven, ale znovu ho těžce poškodil požár roku 1507. Po něm následovala velkorysá pozdně gotická obnova, která byla dílem rožmberské stavební huti. V této podobě se kostel dochoval bez větších změn dodnes, s výjimkou věže, která byla v letech 1735–40 zvýšena a opatřena současnou helmicí. Vnitřní zařízení kostela je většinou novogotické s několika barokními a gotickými artefakty.

  Areál katolických kostelů v Kaplici

   

  Vzhledem k hlubšímu založení věže proti konstrukci chrámové lodi kostela nelze vyloučit domněnku, že věž kostela původně sloužila jako obranná zvonice původního kostelíka (nyní kostel sv. Floriána).

  Areál katolických kostelů v Kaplici 

  Filiální kostel sv. Floriána je vlastně původní mariánský kostel, sloužící českým obyvatelům města, proto je nazýván Český. V pramenech je poprvé zmíněn v roce 1257. V ranějším středověku byl patrně opevněný.

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  Současný kostel sv. Floriánka byl postaven po požáru v roce 1507 ve slohu jihočeské pozdní gotiky jako jednolodní stavba bez věže. Kostelní loď má však dvě boční kaple, z nichž severní kaple sv. Linharta pochází až z obnovy po požáru v roce 1718.  Kostelní loď má nízko nasazenou valenou síťovou klenbu s lunetami, presbytář je zaklenut síťovou klenbou. Vnitřní zařízení kostela pochází ze 17. a 18. století.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kájov – poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Kájov – poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Kájov je obec vzdálená přibližně 4 km od Českého Krumlova jihozápadním směrem. V Obci se nachází kostel s areálem bývalého kláštera, který je jedním z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách.

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  V Novohradských horách pod Kraví horou v obci Hojná voda stojí zajímavý objekt. Je jím kamenná zvonice se Zvonem setkávání. Od zvonice je báječný pohled do krajiny.

  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Vyšší Brod je městečko nad řekou Vltavou, z větší části na jejím pravém břehu. Na severozápadním okraji města stojí cisterciácký klášter, který patří mezi nejcennější památky gotické církevní architektury v Čechách.

  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Archeopark Netolice je archeologický park na vrchu Svatý Ján na východním okraji jihočeského města Netolice. Nachází se na místě bývalého slovanského hradiště se zbytky valů a s četnými nálezy předmětů z 10. - 13. století.