Jihočeská Kaplice

Jihočeská Kaplice

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

537 m n. m.

Popis

Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie

 • Původně trhová ves na obchodní Cáhlovské (podle rakouského města Cáchlova, nyní Freistadtu), nebo také Kaplické stezce z Lince do Prahy, o níž první zmínka pochází z roku 1257. Na město byla povýšena v roce 1358. V roce 1434 byla připojena k rožmberskému panství. Město je správním centrem oblasti.
  Historické jádro města je vyhlášeno Městskou památkovou zónou.

  Jihočeská Kaplice

  Kaplice jako poddanské město byla součástí panství pořešínského, později přešla pod panství novohradské Roku 1434 si přivlastnil Pořešín i Kaplici Oldřich II. z Rožmberka. Po vymření Rožmberků zdědili statky Švamberkové, po nich přešel majetek do rukou vítěze bělohorského, císařského vojevůdce Karla Bonaventury Buquoye.

  Jihočeská Kaplice
  Město ve středověku postihla celá řada požárů, proto zajímavé stavby pocházejí z poněkud pozdnější doby. Na kaplickém náměstí zůstalo zachováno několik staveb z období renesance, z nichž nejhodnotnější je radnice s hranolovou věží z roku 1555, naposledy přestavovaná v roce 1839. Ta je dnes sídlem městského úřadu. Ve městě se nachází několik zajímavých sakrálních staveb, například dvojice katolických kostelů (o těch ale někdy později) a bývalý kostel sv. Josefa a sv. Barbory, objekt v Linecké ulici, v blízkosti hřbitova, je nyní součástí základní umělecké školy. V letech 1771 až 1775 působil ve městě Kaplici farář Ferdinand Kindermann, osvícenecky orientovaný pedagog a později litoměřický biskup, který zde vybudoval vzornou školu, jejíž pověst záhy přesáhla hranice Čech. Na domě, kde působil, mám pamětní desku.

  Jihočeská Kaplice

  Jako zajímavost lze uvést skutečnost, že město má svoje nádraží mimo území města, přibližně 4,5 km severoseverozápadně od centra města, na území obce Střítež, jejíž místní část v okolí nádraží se oficiálně nazývá Kaplice – nádraží.
   
   
   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – Křížový vrch

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Křížový vrch (někdy také Křížová hora) se nachází severovýchodně od centrální části města, poblíž městské části Horní brána. Ačkoliv jde o vrch, je na jeho vrchol dobrý přístup. Z vrcholu je báječný výhled jak na město, tak na zámek.

  Židova strouha

  Židova strouha

  Židova strouha je romantické kaňonovité údolí s protékajícím potokem obklopeným mohutnými skalami.

  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Archeopark Netolice je archeologický park na vrchu Svatý Ján na východním okraji jihočeského města Netolice. Nachází se na místě bývalého slovanského hradiště se zbytky valů a s četnými nálezy předmětů z 10. - 13. století.

  Holašovice

  Holašovice

  Jihočeská vesnička nacházející se cca 15 km západně od Českých Budějovic. Od roku 1998 je zapsána na seznamu dědictví UNESCO. Jde o zcela zachovaný soubor středověkých usedlostí, které jsou postaveny podél obdélníkové návsi.

  Housův mlýn v Táboře

  Housův mlýn v Táboře

  Na Housově mlýně v Táboře Vás čeká husitská krčma, velká filmová zbrojnice, mučírna, hlavní sál, výstavní síň a středověký hostel. Pořádáme stylové programy pro rodiny s dětmi, soukromé i firemní akce, svatby, festivaly, koncerty, atd.