Jihočeská Kaplice

Jihočeská Kaplice

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

537 m n. m.

Popis

Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie

 • Původně trhová ves na obchodní Cáhlovské (podle rakouského města Cáchlova, nyní Freistadtu), nebo také Kaplické stezce z Lince do Prahy, o níž první zmínka pochází z roku 1257. Na město byla povýšena v roce 1358. V roce 1434 byla připojena k rožmberskému panství. Město je správním centrem oblasti.
  Historické jádro města je vyhlášeno Městskou památkovou zónou.

  Jihočeská Kaplice

  Kaplice jako poddanské město byla součástí panství pořešínského, později přešla pod panství novohradské Roku 1434 si přivlastnil Pořešín i Kaplici Oldřich II. z Rožmberka. Po vymření Rožmberků zdědili statky Švamberkové, po nich přešel majetek do rukou vítěze bělohorského, císařského vojevůdce Karla Bonaventury Buquoye.

  Jihočeská Kaplice
  Město ve středověku postihla celá řada požárů, proto zajímavé stavby pocházejí z poněkud pozdnější doby. Na kaplickém náměstí zůstalo zachováno několik staveb z období renesance, z nichž nejhodnotnější je radnice s hranolovou věží z roku 1555, naposledy přestavovaná v roce 1839. Ta je dnes sídlem městského úřadu. Ve městě se nachází několik zajímavých sakrálních staveb, například dvojice katolických kostelů (o těch ale někdy později) a bývalý kostel sv. Josefa a sv. Barbory, objekt v Linecké ulici, v blízkosti hřbitova, je nyní součástí základní umělecké školy. V letech 1771 až 1775 působil ve městě Kaplici farář Ferdinand Kindermann, osvícenecky orientovaný pedagog a později litoměřický biskup, který zde vybudoval vzornou školu, jejíž pověst záhy přesáhla hranice Čech. Na domě, kde působil, mám pamětní desku.

  Jihočeská Kaplice

  Jako zajímavost lze uvést skutečnost, že město má svoje nádraží mimo území města, přibližně 4,5 km severoseverozápadně od centra města, na území obce Střítež, jejíž místní část v okolí nádraží se oficiálně nazývá Kaplice – nádraží.
   
   
   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Archeopark Netolice je archeologický park na vrchu Svatý Ján na východním okraji jihočeského města Netolice. Nachází se na místě bývalého slovanského hradiště se zbytky valů a s četnými nálezy předmětů z 10. - 13. století.

  Stádlecký řetězový most

  Stádlecký řetězový most

  Poslední dochovaný empírový řetězový most v České republice.

  hrad Šelmberk

  hrad Šelmberk

  Hrad Šelmberk nebo také Království Danar se nachází na malé vyvýšenině u Mladé Vožice.

  Holašovické Stonehenge

  Holašovické Stonehenge

  Pár set metrů od návsi v Holašovicích se nachází kruhový kromlech (kamenný kruh z menhirů), známý jako Holašovické Stonehenge. Kromě samotné vesnice jde o další pozoruhodnost vhodnou ke shlédnutí.

  Klášter Zlatá koruna

  Klášter Zlatá koruna

  Klášter stojí ve stejnojmenné obci ve vzdálenosti asi 7 km severovýchodně od Českého Krumlova. Místo, kde se nachází, je tří stran obtékáno řekou Vltavou. Klášter patří k nejlépe zachovaným gotickým klášterům v Čechách.