Jihočeská Kaplice

Jihočeská Kaplice

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

537 m n. m.

Popis

Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie

 • Původně trhová ves na obchodní Cáhlovské (podle rakouského města Cáchlova, nyní Freistadtu), nebo také Kaplické stezce z Lince do Prahy, o níž první zmínka pochází z roku 1257. Na město byla povýšena v roce 1358. V roce 1434 byla připojena k rožmberskému panství. Město je správním centrem oblasti.
  Historické jádro města je vyhlášeno Městskou památkovou zónou.

  Jihočeská Kaplice

  Kaplice jako poddanské město byla součástí panství pořešínského, později přešla pod panství novohradské Roku 1434 si přivlastnil Pořešín i Kaplici Oldřich II. z Rožmberka. Po vymření Rožmberků zdědili statky Švamberkové, po nich přešel majetek do rukou vítěze bělohorského, císařského vojevůdce Karla Bonaventury Buquoye.

  Jihočeská Kaplice
  Město ve středověku postihla celá řada požárů, proto zajímavé stavby pocházejí z poněkud pozdnější doby. Na kaplickém náměstí zůstalo zachováno několik staveb z období renesance, z nichž nejhodnotnější je radnice s hranolovou věží z roku 1555, naposledy přestavovaná v roce 1839. Ta je dnes sídlem městského úřadu. Ve městě se nachází několik zajímavých sakrálních staveb, například dvojice katolických kostelů (o těch ale někdy později) a bývalý kostel sv. Josefa a sv. Barbory, objekt v Linecké ulici, v blízkosti hřbitova, je nyní součástí základní umělecké školy. V letech 1771 až 1775 působil ve městě Kaplici farář Ferdinand Kindermann, osvícenecky orientovaný pedagog a později litoměřický biskup, který zde vybudoval vzornou školu, jejíž pověst záhy přesáhla hranice Čech. Na domě, kde působil, mám pamětní desku.

  Jihočeská Kaplice

  Jako zajímavost lze uvést skutečnost, že město má svoje nádraží mimo území města, přibližně 4,5 km severoseverozápadně od centra města, na území obce Střítež, jejíž místní část v okolí nádraží se oficiálně nazývá Kaplice – nádraží.
   
   
   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Vyhlášená restaurace Masné krámy je jedním ze symbolů Českých Budějovic. Nachází se v historickém centru města nedaleko náměstí Přemysla Otakara II.

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Křížový vrch (někdy také Křížová hora) se nachází severovýchodně od centrální části města, poblíž městské části Horní brána. Ačkoliv jde o vrch, je na jeho vrchol dobrý přístup. Z vrcholu je báječný výhled jak na město, tak na zámek.

  Grafitový důl v Českém Krumlově

  Grafitový důl v Českém Krumlově

  Grafitový důl v Českém Krumlově se nachází pod Městským vrchem (608 m n.m.). Přístupný je od budov ve Chvalešínské ulici (poblíž čerpací stanice) při silnici č. I/39 vedoucí z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví.

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  Areál bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích se nachází na Piaristickém náměstí. Patří mezi nejstarší budovy v historickém centru města. Klášter je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Český Krumlov – Budějovická brána

  Český Krumlov – Budějovická brána

  Budějovická brána je nejmladší a zároveň jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti. Byla vybudována z popudu Petra Voka z Rožmberka stavitelem Dominikem Comettou v letech 1598 až 1602 a chránila Latrán ze severu.