Jihočeská Kaplice

Jihočeská Kaplice

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

537 m n. m.

Popis

Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie

 • Původně trhová ves na obchodní Cáhlovské (podle rakouského města Cáchlova, nyní Freistadtu), nebo také Kaplické stezce z Lince do Prahy, o níž první zmínka pochází z roku 1257. Na město byla povýšena v roce 1358. V roce 1434 byla připojena k rožmberskému panství. Město je správním centrem oblasti.
  Historické jádro města je vyhlášeno Městskou památkovou zónou.

  Jihočeská Kaplice

  Kaplice jako poddanské město byla součástí panství pořešínského, později přešla pod panství novohradské Roku 1434 si přivlastnil Pořešín i Kaplici Oldřich II. z Rožmberka. Po vymření Rožmberků zdědili statky Švamberkové, po nich přešel majetek do rukou vítěze bělohorského, císařského vojevůdce Karla Bonaventury Buquoye.

  Jihočeská Kaplice
  Město ve středověku postihla celá řada požárů, proto zajímavé stavby pocházejí z poněkud pozdnější doby. Na kaplickém náměstí zůstalo zachováno několik staveb z období renesance, z nichž nejhodnotnější je radnice s hranolovou věží z roku 1555, naposledy přestavovaná v roce 1839. Ta je dnes sídlem městského úřadu. Ve městě se nachází několik zajímavých sakrálních staveb, například dvojice katolických kostelů (o těch ale někdy později) a bývalý kostel sv. Josefa a sv. Barbory, objekt v Linecké ulici, v blízkosti hřbitova, je nyní součástí základní umělecké školy. V letech 1771 až 1775 působil ve městě Kaplici farář Ferdinand Kindermann, osvícenecky orientovaný pedagog a později litoměřický biskup, který zde vybudoval vzornou školu, jejíž pověst záhy přesáhla hranice Čech. Na domě, kde působil, mám pamětní desku.

  Jihočeská Kaplice

  Jako zajímavost lze uvést skutečnost, že město má svoje nádraží mimo území města, přibližně 4,5 km severoseverozápadně od centra města, na území obce Střítež, jejíž místní část v okolí nádraží se oficiálně nazývá Kaplice – nádraží.
   
   
   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – státní hrad a zámek

  Český Krumlov – státní hrad a zámek

  Státní hrad a zámek Český Krumlov stojí na skalním ostrohu nad meandry řeky Vltavy nad stejnojmenným městem. Po Pražském hradu je druhým největším zámeckým komplexem v Čechách.

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Gotický kostel Narození Panny Marie stojí v Novohradských horách na území dřívějšího městyse Cetviny, poblíž hranice s Rakouskem.. Na tomto místě stál již v roce 1347.

  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá se nachází nedaleko od Dolního Dvořiště v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji. Jedinou zachovalou stavbou tvrze je vysoká dvoupatrová věž čtvercového půdorysu. Věž je nyní veřejnosti nepřístupná.

  hrad Choustník

  hrad Choustník

  Hrad Choustník je ukázkou tkz.ganerbenburgu, vícehradu, jediného svého druhu v Čechách.

  Český Krumlov - Latrán

  Český Krumlov - Latrán

  Latrán je jednou ze dvou částí historického jádra Českého Krumlova. Nachází se na levém břehu Vltavy pod zámkem, rest. východně od zámku. Stejné označení však má i ulice, která prochází touto částí města.