Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Hluboká nad Vltavou

Nadmořská výška

430 m n. m.

Popis

Alšova jihočeská galerie, nacházející se v areálu státního zámku Hluboká nad Vltavou, je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, patřící k pěti největším institucím svého druhu v České republice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad VltavouHlavním sídlem Alšovy jihočeské galerie je bývalá neogotická jízdárna zámku, a to od roku 1956. Galerie, existující od roku 1953 ve svém názvu nese jméno slavného jihočeského rodáka, malíře a ilustrátora Mikoláše Alše (1852 - 1913). Galerie slouží pro prezentaci stálé expozice a hlavních, převážně letních, výstavních projektů. Je i místem některých významných společenských akcí.

  Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

  Historická budova Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou byla postavena v letech 1845 až 1913 podle projektu významného významného vídeňského architekta Franze Beera. V době rekonstrukce novogotické stavby byly její stáje i kočárovna jízdárny přizpůsobeny pro provoz galerie. Zakázkou na rekonstrukci jízdárny byl v roce 1953 pověřen českobudějovický architekt Jaroslav Fidra. O tři roky později, v dubnu 1956, byly nově adaptované prostory otevřeny pro veřejnost.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada (někdy také uváděná jako „Černá“) je nejstarší funkční vodní přehradou v jižních Čechách. Stojí na toku říčky Černé u Soběnova, cca 8 km východně od jihočeského města Kaplice, a to od roku 1925.

  Černá věž v Českých Budějovicích

  Černá věž v Českých Budějovicích

  Černá věž v Českých Budějovicích se nachází v samém historickém centru města, a to v bezprostřední blízkosti náměstí Přemysla Otakara II., hned vedle katedrály sv. Mikuláše. Je součástí Městské památkové rezervace České Budějovice.

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  V Novohradských horách pod Kraví horou v obci Hojná voda stojí zajímavý objekt. Je jím kamenná zvonice se Zvonem setkávání. Od zvonice je báječný pohled do krajiny.

  Nové Hrady - hrad

  Nové Hrady - hrad

  Nové Hrady – městečko jižních Čechách v okrese České Budějovice, cca 2 km, od hranice s Rakouskem. Na jeho západním okraji stojí gotický hrad, jenž je v majetku státu.

  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Barokní lovecký zámek Ohrada stojí na břehu Munického rybníka, cca 2 km od centra Hluboké nad Vltavou směrem na České Budějovice. Slouží jako muzeum, v jeho těsném sousedství se nachází zoologická zahrada.