Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Hluboká nad Vltavou

Nadmořská výška

430 m n. m.

Popis

Alšova jihočeská galerie, nacházející se v areálu státního zámku Hluboká nad Vltavou, je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, patřící k pěti největším institucím svého druhu v České republice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad VltavouHlavním sídlem Alšovy jihočeské galerie je bývalá neogotická jízdárna zámku, a to od roku 1956. Galerie, existující od roku 1953 ve svém názvu nese jméno slavného jihočeského rodáka, malíře a ilustrátora Mikoláše Alše (1852 - 1913). Galerie slouží pro prezentaci stálé expozice a hlavních, převážně letních, výstavních projektů. Je i místem některých významných společenských akcí.

  Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

  Historická budova Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou byla postavena v letech 1845 až 1913 podle projektu významného významného vídeňského architekta Franze Beera. V době rekonstrukce novogotické stavby byly její stáje i kočárovna jízdárny přizpůsobeny pro provoz galerie. Zakázkou na rekonstrukci jízdárny byl v roce 1953 pověřen českobudějovický architekt Jaroslav Fidra. O tři roky později, v dubnu 1956, byly nově adaptované prostory otevřeny pro veřejnost.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Archeopark Netolice je archeologický park na vrchu Svatý Ján na východním okraji jihočeského města Netolice. Nachází se na místě bývalého slovanského hradiště se zbytky valů a s četnými nálezy předmětů z 10. - 13. století.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

  Vesnice Kuklov leží na silnici spojující jihočeská města Prachatice a Křemže. Nedaleko se nacházejí zbytky hradu. Větší pozornost však přímo ve vsi upoutá nedostavěná stavba kostela sv. Ondřeje jako součást nedostavěného kláštera.

  Přehrada Lipno

  Přehrada Lipno

  Skutečnost, že Lipenská přehrada se nachází na horním toku řeky Vltavy na Šumavě v jižních Čechách cca 20 km jižně od Českého Krumlova a cca 8 km západně od Vyššího Brodu, asi není nutno příliš zdůrazňovat. To ví každý už ze školy.

  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Vyhlášená restaurace Masné krámy je jedním ze symbolů Českých Budějovic. Nachází se v historickém centru města nedaleko náměstí Přemysla Otakara II.

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Gotický kostel Narození Panny Marie stojí v Novohradských horách na území dřívějšího městyse Cetviny, poblíž hranice s Rakouskem.. Na tomto místě stál již v roce 1347.