Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kynšperk nad Ohří

Nadmořská výška

445 m n. m.

Popis

Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří se nachází v historickém centru města na Zámeckém vrchu, poblíž místa dřívějšího hradu. Je jedním z nejstarších v Čechách. V roce 2006 byl zpustlý hřbitov nově zrekonstruován.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Židé tvořili mezi obyvatelstvem města Kynšperku nad Ohří již od 14. století stabilní etnickou menšinu. V době, kdy byla značně početnější, vytvořila kynšperská židovská komunita spolu se Židy z okolních vsí vlastní náboženskou obec, která používala za modlitebnu dřevěné stavení venkovského typu vzniklé na jižním svahu Zámeckého vrchu zřejmě na přelomu 18. a 19. století. V městské zástavbě nevýrazná stavba sloužila tomuto účelu až do zániku zdejší židovské náboženské obce na počátku třicátých let 20. století. Na opačné straně Zámeckého vrchu se nacházel už od 17. století židovský hřbitov, na němž byli pohřbíváni židovští zemřelí i po zřízení nového městského hřbitova.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  V areálu hřbitova je uchovaný úsek hradního valu se dvěma příkopy. V dolním příkopu a na valu se nachází 127 náhrobních kamenů, z nichž většina byla v letech 1987 - 1989 vztyčena zásluhou památkové sekce Klubu přátel Okresního muzea v Sokolově.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  Mladší část hřbitova se nachází v horním příkopu a pokračuje k horní jižní ohradní kamenné zdi. V této části se nacházejí náhrobky většinou ze 2. poloviny 19. století a počátku století 20. Hřbitov byl za tzv. Křišťálové noci v listopadu 1938 poničen fašistickými fanatiky. Po roce 1949, kdy zde byl poslední pohřeb kynšperského akademického malíře a grafika Fritze Lederera (1878 - 1949), postupně zpustnul. V roce 2006 byl hřbitov nově zrekonstruován.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zřícenina hradu Kynžvart

  Zřícenina hradu Kynžvart

  Zřícenina hradu Kynžvart se nachází ve Slavkovském lese na zalesněném Zámeckém vrchu nad městem Lázně Kynžvart v úctyhodné nadmořské výšce 824 m. Zřícenina obklopená příkopy překvapí svou rozlehlostí.

  Hrad Seeberg

  Hrad Seeberg

  Hrad Seeberg stojí na návrší ve vesničce Ostroh nedaleko Františkových Lázní.v okrese Cheb. Postaven byl někdy ve 12. až 13. století. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Je častým cílem výletů.

  Cheb – vyhlídkový altán na Zlatém vrchu

  Cheb – vyhlídkový altán na Zlatém vrchu

  Vyhlídkový altán se nachází v severní části města Chebu v lokalitě zvané Zlatý vrch. K altánu vede zelené místní značení. Od altánu je dobrý výhled téměř na celé město, zejména na jeho historické jádro.

  Rotavské varhany

  Rotavské varhany

  Rotavské varhany s jedinečnou ukázkou sloupcové odlučnosti.

  hrad a zámek Klenová

  hrad a zámek Klenová

  Mezi nejnavštěvovanější památky západních Čech patří romantická zřícenina gotického hradu Klenová…