Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kynšperk nad Ohří

Nadmořská výška

445 m n. m.

Popis

Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří se nachází v historickém centru města na Zámeckém vrchu, poblíž místa dřívějšího hradu. Je jedním z nejstarších v Čechách. V roce 2006 byl zpustlý hřbitov nově zrekonstruován.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Židé tvořili mezi obyvatelstvem města Kynšperku nad Ohří již od 14. století stabilní etnickou menšinu. V době, kdy byla značně početnější, vytvořila kynšperská židovská komunita spolu se Židy z okolních vsí vlastní náboženskou obec, která používala za modlitebnu dřevěné stavení venkovského typu vzniklé na jižním svahu Zámeckého vrchu zřejmě na přelomu 18. a 19. století. V městské zástavbě nevýrazná stavba sloužila tomuto účelu až do zániku zdejší židovské náboženské obce na počátku třicátých let 20. století. Na opačné straně Zámeckého vrchu se nacházel už od 17. století židovský hřbitov, na němž byli pohřbíváni židovští zemřelí i po zřízení nového městského hřbitova.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  V areálu hřbitova je uchovaný úsek hradního valu se dvěma příkopy. V dolním příkopu a na valu se nachází 127 náhrobních kamenů, z nichž většina byla v letech 1987 - 1989 vztyčena zásluhou památkové sekce Klubu přátel Okresního muzea v Sokolově.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  Mladší část hřbitova se nachází v horním příkopu a pokračuje k horní jižní ohradní kamenné zdi. V této části se nacházejí náhrobky většinou ze 2. poloviny 19. století a počátku století 20. Hřbitov byl za tzv. Křišťálové noci v listopadu 1938 poničen fašistickými fanatiky. Po roce 1949, kdy zde byl poslední pohřeb kynšperského akademického malíře a grafika Fritze Lederera (1878 - 1949), postupně zpustnul. V roce 2006 byl hřbitov nově zrekonstruován.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Skalní útvar Homolka

  Skalní útvar Homolka

  Přírodní památka Homolka se nachází v Karlovarském kraji v CHKO Slavkovský les mezi Bečovem nad Teplou a vískou Chodovem – pozor: neplést si s městem Chodovem. Zdejší skalní útvar tvoří bývalá sopka.

  Františkovy lázně – Nová kolonáda a pramen František

  Františkovy lázně – Nová kolonáda a pramen František

  Hlavní promenádou ve Františkových Lázních je Národní třída, náměstí Míru a na něm se nacházející Nová kolonáda a Pramen František, resp. jeho pavilon. Poblíž se nachází světoznámá socha Františka.

  Karlovy Vary – altán pramene Svoboda

  Karlovy Vary – altán pramene Svoboda

  Karlovarský pramen Svoboda se nachází v lázeňské části Karlových Varů mezi budovou Lázní III. a Mlýnskou kolonádou. Patří mezi často navštěvované jak lázeňskými hosty, ta turisty, jak je dokumentováno i ve fotoalbu.

  Kyselka – Mattoniho vodopád

  Kyselka – Mattoniho vodopád

  Není to přírodní útvar, jde o vodopád umělý, který nechal vybudovat Heinrich von Mattoni. Napájí jej Ottův pramen, který je vyveden do umělé jeskyně na východní skále nad lázeňským územím dříve slavných lázní Kyselka.

  zámek Luby u Chebu

  zámek Luby u Chebu

  Pozůstatky bývalého zámku se nacházejí u golfového hřiště západočeského městečka Luby.