Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kynšperk nad Ohří

Nadmořská výška

445 m n. m.

Popis

Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří se nachází v historickém centru města na Zámeckém vrchu, poblíž místa dřívějšího hradu. Je jedním z nejstarších v Čechách. V roce 2006 byl zpustlý hřbitov nově zrekonstruován.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Židé tvořili mezi obyvatelstvem města Kynšperku nad Ohří již od 14. století stabilní etnickou menšinu. V době, kdy byla značně početnější, vytvořila kynšperská židovská komunita spolu se Židy z okolních vsí vlastní náboženskou obec, která používala za modlitebnu dřevěné stavení venkovského typu vzniklé na jižním svahu Zámeckého vrchu zřejmě na přelomu 18. a 19. století. V městské zástavbě nevýrazná stavba sloužila tomuto účelu až do zániku zdejší židovské náboženské obce na počátku třicátých let 20. století. Na opačné straně Zámeckého vrchu se nacházel už od 17. století židovský hřbitov, na němž byli pohřbíváni židovští zemřelí i po zřízení nového městského hřbitova.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  V areálu hřbitova je uchovaný úsek hradního valu se dvěma příkopy. V dolním příkopu a na valu se nachází 127 náhrobních kamenů, z nichž většina byla v letech 1987 - 1989 vztyčena zásluhou památkové sekce Klubu přátel Okresního muzea v Sokolově.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  Mladší část hřbitova se nachází v horním příkopu a pokračuje k horní jižní ohradní kamenné zdi. V této části se nacházejí náhrobky většinou ze 2. poloviny 19. století a počátku století 20. Hřbitov byl za tzv. Křišťálové noci v listopadu 1938 poničen fašistickými fanatiky. Po roce 1949, kdy zde byl poslední pohřeb kynšperského akademického malíře a grafika Fritze Lederera (1878 - 1949), postupně zpustnul. V roce 2006 byl hřbitov nově zrekonstruován.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bečovská botanická zahrada

  Bečovská botanická zahrada

  Botanická zahrada se nachází v Bečově nad Teplou. Městečko je známé především tím, že jeho centrum zdobí státní hrad a zámek. Zahrada se rozkládá na pravém břehu řeky Teplé pod městským centrem.

  hrad Gutštejn

  hrad Gutštejn

  Malebná zřícenina Gutštejn se nachází v kopcovité a lesnaté krajině na Tachovsku.

  hrad Libštejn

  hrad Libštejn

  Hrad Libštejn byl postaven někdy před rokem 1361 vrchním stavitelem Karla IV., Oldřichem Tisou z Hedčan.

  Karlovy Vary – Zámecké lázně a Zámecká kolonáda

  Karlovy Vary – Zámecké lázně a Zámecká kolonáda

  Zámecké lázně se Zámeckou kolonádou se nacházejí v Karlových Varech nad Tržní kolonádou na rozhraní ulic Tržiště a Zámecký vrch. Od Zámeckých Lázní je možno pozorovat i Zámeckou věž.

  Židovský hřbitov, Osek u Rokycan

  Židovský hřbitov, Osek u Rokycan

  Židovský hřbitov z 18. století se nachází u zříceniny letohrádku Kamýk na Rokycansku.