Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

375 m n. m.

Popis

Alžbětiny lázně (někdy označované lako Lázně V), pseudobarokní stavba pojmenovaná po císařovně Alžbětě, stojí ve Smetanových sadech naproti Hlavní karlovarské poště. K jejich hlavnímu vchodu vedou od pošty pohodlné parkové cesty.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V roce 1903 rozhodla rada města Karlovy Vary postavit nový moderní lázeňský dům v parku císaře Františka Josefa I. (dnešních Smetanových sadech), proti nové budově nového poštovního úřadu na levém břehu říčky Teplé v severní části města Karlovy Vary (tehdy Karlsbad). V letech 1905-1906 pak v parku nechalo město vystavět moderní pseudobarokní objekt Alžbětiných lázní. V prostoru před secesním průčelím budovy s nájezdy pro kočáry byl tehdy vybudován park v podobě formální zahrady v historizujícím francouzském stylu. V toce 1906 byly lázně slavnostně uvedeny do provozu.

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  Po roce 1918 byly všechny lázeňské budovy v Karlových Varech očíslovány, Alžbětiny lázně poté nesly označení Lázně V, později se nazývaly také „Dr. David Becher Bad“. Fontána před vstupním průčelím budovy Lázní V byla v roce 1963 ozdobena aktem dívky od Břetislava Bendy.

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  V letech 1969-1973 bylo rekonstruováno celé vnitřní zařízení a zmodernizováno technické vybavení. Lázně tak byly přizpůsobeny moderním balneologickým požadavkům. V atriu budovy byl postaven nový moderní krytý rehabilitační plavecký bazén, dlouhý 25 m se dvěma saunami. Ještě v 70. letech 20. století byly Lázně V. uváděny v průvodcích jako největší český balneoprovoz s kapacitou 2,5 tisíce procedur denně.

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  V roce 2002 se lázně staly akciovou společností ve vlastnictví města Karlovy Vary a vrátil se jim původní název Alžbětiny lázně. V roce 2004 pak budovu lázní kvalitativně poznamenala další kompletní rekonstrukce, při které byly došlo  modernizaci lázeňských prostor, při nichž byl původní bazén přebudován na bazénový komplex přístupný veřejnosti.  

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Cheb – dopravní terminál

  Cheb – dopravní terminál

  Dopravní terminál v Chebu zahrnuje vlakové nádraží a nedávno postavené nádraží autobusové.

  Naučná stezka Vodní svět

  Naučná stezka Vodní svět

  Naučná stezka láká soustavou rybníků s jedinečným vodním ekosystémem a s rodinkami zde žijících bobrů a dalších živočichů.

  Zahrada Františkánského kláštera v Chebu

  Zahrada Františkánského kláštera v Chebu

  Klášterní zahrada je součástí komplexu bývalého Františkánského kláštera v historickém centru města. Je přístupná z Hradební ulice a je nádhernou oázou klidu ve městě.

  Františkovy Lázně – pramen Glauber II.

  Františkovy Lázně – pramen Glauber II.

  Ve Františkových Lázní lze narazit i na pramen Glauber II. Ten se nenachází v lázeňské části města, nýbrž v dřevěném altánu v lesoparku západně od lázeňského centra směrem k jezeru zvanému Amerika – viz mapka..

  rozhledna Stráž u Aše

  rozhledna Stráž u Aše

  V nejzápadnějším výběžku České republiky, asi 5 km od města Aš, se u obce Horní Paseky nachází rozhledna Stráž u Aše.