Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

375 m n. m.

Popis

Alžbětiny lázně (někdy označované lako Lázně V), pseudobarokní stavba pojmenovaná po císařovně Alžbětě, stojí ve Smetanových sadech naproti Hlavní karlovarské poště. K jejich hlavnímu vchodu vedou od pošty pohodlné parkové cesty.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V roce 1903 rozhodla rada města Karlovy Vary postavit nový moderní lázeňský dům v parku císaře Františka Josefa I. (dnešních Smetanových sadech), proti nové budově nového poštovního úřadu na levém břehu říčky Teplé v severní části města Karlovy Vary (tehdy Karlsbad). V letech 1905-1906 pak v parku nechalo město vystavět moderní pseudobarokní objekt Alžbětiných lázní. V prostoru před secesním průčelím budovy s nájezdy pro kočáry byl tehdy vybudován park v podobě formální zahrady v historizujícím francouzském stylu. V toce 1906 byly lázně slavnostně uvedeny do provozu.

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  Po roce 1918 byly všechny lázeňské budovy v Karlových Varech očíslovány, Alžbětiny lázně poté nesly označení Lázně V, později se nazývaly také „Dr. David Becher Bad“. Fontána před vstupním průčelím budovy Lázní V byla v roce 1963 ozdobena aktem dívky od Břetislava Bendy.

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  V letech 1969-1973 bylo rekonstruováno celé vnitřní zařízení a zmodernizováno technické vybavení. Lázně tak byly přizpůsobeny moderním balneologickým požadavkům. V atriu budovy byl postaven nový moderní krytý rehabilitační plavecký bazén, dlouhý 25 m se dvěma saunami. Ještě v 70. letech 20. století byly Lázně V. uváděny v průvodcích jako největší český balneoprovoz s kapacitou 2,5 tisíce procedur denně.

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  V roce 2002 se lázně staly akciovou společností ve vlastnictví města Karlovy Vary a vrátil se jim původní název Alžbětiny lázně. V roce 2004 pak budovu lázní kvalitativně poznamenala další kompletní rekonstrukce, při které byly došlo  modernizaci lázeňských prostor, při nichž byl původní bazén přebudován na bazénový komplex přístupný veřejnosti.  

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Františkovy Lázně - Luisin pramen a Luisiny lázně

  Františkovy Lázně - Luisin pramen a Luisiny lázně

  Luisin pramen se ve Františkových lázních nachází v západní části lázeňského území. Lze jej nalézt v empírovém otevřeném pavilonu v parku poblíž Luisiných lázní.

  rozhledna Radost

  rozhledna Radost

  Netypická dřevěná rozhledna s 11 metrů dlouhým schodištěm...

  Vyhlídková stezka po Zámeckém vrchu

  Vyhlídková stezka po Zámeckém vrchu

  Zajímavá lesní stezka se zastaveními u lesních pramenů, několika pomníků, dřevěných altánů…

  Starý Rybník – zpustlý zámek v rekonstrukci

  Starý Rybník – zpustlý zámek v rekonstrukci

  Vesnička Starý Rybník - součást malého města Skalná je zajímavá tím, že se zde nacházejí hned dvě historické stavby. Kromě již popsané zříceniny hradu (viz výlet 18.12.2017) je druhým objektem zámek (nyní ve fázi záchrany).

  viklan Dominik

  viklan Dominik

  Žulový viklan Dominik je od roku 1979 chráněn jako přírodní památka VIKLAN.