Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

375 m n. m.

Popis

Alžbětiny lázně (někdy označované lako Lázně V), pseudobarokní stavba pojmenovaná po císařovně Alžbětě, stojí ve Smetanových sadech naproti Hlavní karlovarské poště. K jejich hlavnímu vchodu vedou od pošty pohodlné parkové cesty.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V roce 1903 rozhodla rada města Karlovy Vary postavit nový moderní lázeňský dům v parku císaře Františka Josefa I. (dnešních Smetanových sadech), proti nové budově nového poštovního úřadu na levém břehu říčky Teplé v severní části města Karlovy Vary (tehdy Karlsbad). V letech 1905-1906 pak v parku nechalo město vystavět moderní pseudobarokní objekt Alžbětiných lázní. V prostoru před secesním průčelím budovy s nájezdy pro kočáry byl tehdy vybudován park v podobě formální zahrady v historizujícím francouzském stylu. V toce 1906 byly lázně slavnostně uvedeny do provozu.

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  Po roce 1918 byly všechny lázeňské budovy v Karlových Varech očíslovány, Alžbětiny lázně poté nesly označení Lázně V, později se nazývaly také „Dr. David Becher Bad“. Fontána před vstupním průčelím budovy Lázní V byla v roce 1963 ozdobena aktem dívky od Břetislava Bendy.

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  V letech 1969-1973 bylo rekonstruováno celé vnitřní zařízení a zmodernizováno technické vybavení. Lázně tak byly přizpůsobeny moderním balneologickým požadavkům. V atriu budovy byl postaven nový moderní krytý rehabilitační plavecký bazén, dlouhý 25 m se dvěma saunami. Ještě v 70. letech 20. století byly Lázně V. uváděny v průvodcích jako největší český balneoprovoz s kapacitou 2,5 tisíce procedur denně.

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  V roce 2002 se lázně staly akciovou společností ve vlastnictví města Karlovy Vary a vrátil se jim původní název Alžbětiny lázně. V roce 2004 pak budovu lázní kvalitativně poznamenala další kompletní rekonstrukce, při které byly došlo  modernizaci lázeňských prostor, při nichž byl původní bazén přebudován na bazénový komplex přístupný veřejnosti.  

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Židovský hřbitov v Úbočí

  Židovský hřbitov v Úbočí

  Židovský hřbitov v Úbočí se nachází 150 m jihozápadně od okraje vesnice Úbočí, části obce Dolní Žandov na Chebsku Je situován v lese vlevo od silnice III. třídy 21213 vedoucí na západ k Dolnímu Žandovu.

  Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

  Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

  Historická památka se nachází na jižním okraji lázeňského území v Karlových Varech, poblíž říčky Terplé při silnici vedoucí z Karlových Varů k přehradě Březová a dále ve směru na Bečov n. Teplou, Mariánské Lázně a Plzeň.

  rozhledna Koráb

  rozhledna Koráb

  Rozhledna stojí na nejvyšším bodě Chudenické vrchoviny u města Kdyně.

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka se nachází v Karlovarském kraji v CHKO Slavkovský les mezi Bečovem nad Teplou a vískou Chodovem. (pozor – neplést si s městem Chodovem). Zdejší skalní útvar tvoří bývalá sopka.

  rozhledna Krásenecký vrch

  rozhledna Krásenecký vrch

  Zcela originální rozhledna připomínající svým vzhledem Babylonskou věž.