Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kynšperk nad Ohří

Nadmořská výška

420 m n. m.

Popis

Radošov má svůj krytý most, Cheb svoji krytou lávku. Podobnou lávku má i město Kynšperk nad Ohří. Lávka spojuje historické a skutečné centrum města na pravém břehu s levobřežní lokalitou, v níž se nachází nádraží a Dolní Pochlovice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Původně na tomto místě stále dřevěná lávka, která nevydržela odolávat častým povodním způsobeným velkým množstvím vody v řece Ohři. Proto v letech 1923-24 byla postavena  lávka nová, tentokrát železobetonová, dosahující délky 130 metrů. Ta však byla zničena na konci druhé světové války, kdy byl mostní oblouk v roce 1945 těžce poškozen ustupující německou armádou. Chybějící část byla v r. 1947 nahrazena dřevěnou konstrukcí, ta ale byla zničena v roce. 1950 při povodni. Již v témže roce však byla lávka obnovena.

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří 

  Konstrukce 63 m dlouhé dřevěné lávky je velmi silná a je po rechli v Českém Krumlově nejdelší dřevěnou lávkou u nás. Je nesena 3 železobetonovými pilíři a navazuje na obou stranách na zbytky původní železobetonové lávky. Do lávky se vstupuje portály 4,5 metrů vysokými. Jsou tvořeny dvěma dvojicemi kolmých sloupů krytých šikmým bedněním. Každá ze stěn lávky má 13 okenních otvorů s rozměry 2,6 x 1,6 metru, které jsou vždy uprostřed rozděleny svislým trámkem. Všechny čtyři rohy okenních otvorů jsou zkoseny.

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

   

  Z lávky je pěkný pohled na tok řeky Ohře. Z oken na severovýchodní straně je dobrý výhled na nebezpečný jez (o něm však někdy jindy).

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří 

  Přístup k lávce je patrný ze situační mapky, která je součástí alba. Přes lávku vede žluté turistické značení a také cyklostezka.

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří 

  Poznámka: Pro porovnání s chebskou krytou lávkou viz výlet dne 03.05.2016.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vyhlídka Karla IV.

  Vyhlídka Karla IV.

  Vyhlídka Karla IV. postavená v roce 1876 je nejstarší vyhlídkou v Karlových Varech.

  Loket - vyhlídka nad řekou

  Loket - vyhlídka nad řekou

  Vyhlídka při silnici obcházející centrum města Lokte nad pravým během řeky Ohře. Je sice položená níže, než ostatní zde popsané vyhlídky, přesto je z ní dobrý výhled na hrad a historické centrum města.

  Šemnická skála – přírodní památka

  Šemnická skála – přírodní památka

  Šemnická skála se nachází na Karlovarsku mezi obcemi Andělská hora a Šemnice. Je výraznou dominantou krajiny v nejseverovýchodnějším výběžku chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Je přírodní památkou.

  Karlovy Vary – Zámecká věž

  Karlovy Vary – Zámecká věž

  Zámecká věž se nachází nad Tržní kolonádou a Zámeckou kolonádou na Zámeckém vrchu. Jako dominanta se tyčí nad ulicí zvanou Tržiště. V současné době v rekonstrukci, proto nyní nepřístupná.

  hrad Březina (Salon)

  hrad Březina (Salon)

  Hrad Březina, nazývaný též Salon, se nachází v obci Březina nedaleko Rokycan.