Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kynšperk nad Ohří

Nadmořská výška

420 m n. m.

Popis

Radošov má svůj krytý most, Cheb svoji krytou lávku. Podobnou lávku má i město Kynšperk nad Ohří. Lávka spojuje historické a skutečné centrum města na pravém břehu s levobřežní lokalitou, v níž se nachází nádraží a Dolní Pochlovice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Původně na tomto místě stále dřevěná lávka, která nevydržela odolávat častým povodním způsobeným velkým množstvím vody v řece Ohři. Proto v letech 1923-24 byla postavena  lávka nová, tentokrát železobetonová, dosahující délky 130 metrů. Ta však byla zničena na konci druhé světové války, kdy byl mostní oblouk v roce 1945 těžce poškozen ustupující německou armádou. Chybějící část byla v r. 1947 nahrazena dřevěnou konstrukcí, ta ale byla zničena v roce. 1950 při povodni. Již v témže roce však byla lávka obnovena.

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří 

  Konstrukce 63 m dlouhé dřevěné lávky je velmi silná a je po rechli v Českém Krumlově nejdelší dřevěnou lávkou u nás. Je nesena 3 železobetonovými pilíři a navazuje na obou stranách na zbytky původní železobetonové lávky. Do lávky se vstupuje portály 4,5 metrů vysokými. Jsou tvořeny dvěma dvojicemi kolmých sloupů krytých šikmým bedněním. Každá ze stěn lávky má 13 okenních otvorů s rozměry 2,6 x 1,6 metru, které jsou vždy uprostřed rozděleny svislým trámkem. Všechny čtyři rohy okenních otvorů jsou zkoseny.

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

   

  Z lávky je pěkný pohled na tok řeky Ohře. Z oken na severovýchodní straně je dobrý výhled na nebezpečný jez (o něm však někdy jindy).

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří 

  Přístup k lávce je patrný ze situační mapky, která je součástí alba. Přes lávku vede žluté turistické značení a také cyklostezka.

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří 

  Poznámka: Pro porovnání s chebskou krytou lávkou viz výlet dne 03.05.2016.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna Marketa

  rozhledna Marketa

  Rozhledna Marketa z ktorej je vidiet krásnym pohladom na Domažlicko, Klatovsko a pošumavý

  Cheb – Krajinka III.

  Cheb – Krajinka III.

  Část parku, pracovně nazvaná jako Krajinka III., je poněkud vzdálena od prvních dvou částí. Prakticky sousedí s Brandlovou ulicí. Nabízí procházku lesoparkem pěšinami, které vedou k dětskému koutu s prolézačkami a skluzavkami.

  lázně Kyselka

  lázně Kyselka

  Dříve jedny z nejhezčích lázní u nás, dnes je to skanzen minulosti v dezolátním stavu.

  Ovčí vrch

  Ovčí vrch

  Ovčí vrch s kaplí a památníkem připomínající krvavou selskou vzpouru v roce 1680.

  Sokolov – město proměn

  Sokolov – město proměn

  Město Sokolov je třetím největším městem v Karlovarské kraji. Leží na řece Ohři, je napojené jak na železniční, tak na silniční síť a bez nadsázky lze říci, že je jakýmsi průmyslovým centrem kraje.