Janovská přehrada

Janovská přehrada

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

494 m n. m.

Popis

Janovská přehrada (někdy uváděná jako Mostecká) stojí na říčce Loupnici, necelé 2 km severně od Litvínovské čtvrti Janov. Přehradní nádrž je zásobárnou pitné vody pro oblast Mostecka. Samotná přehrada je technickou památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vodní nádrž Janov má hned tři názvy. Nejčastější název je Janovská, odvozený od Janova, městské části nedalekého Litvínova. Název Hamerská byl patrně nestarší, odvozený od názvu údolí nad litvínovskou městskou částí Hamr, v němž se přehrada nachází. A konečně název Mostecká je odvozen od názvu města Mostu, které nechalo přehradu v letech 1911 – 1913 postavit. Přehrada je v provozu od roku 1914.

  Janovská přehrada

  Prioritním účelem přehrady, a to již od investičního záměru, bylo zajištění pitné vody pro oblast Mostecka. Přehrada měla rovněž zadržovat jarní vody, které jinak v nížině způsobovaly záplavy.

  Janovská přehrada

  Přehradní hráz je jednou z nejvyšších zděných hrází v v České republice a v Čechách je vůbec nejvyšší. To přispělo k tomu, že přehrada je státem chráněnou technickou památkou. Hráz je tížná, zděná z lomového kamene, a je vyklenutá proti vodě. Koruna hráze se nachází přesně 493,52 m nad mořem, její délka činí 225 m a šířka 4,5 m. Maximální výška hráze nad terénem je 45,45 m.

  Janovská přehrada

  Dobrý přístup k přehradě je z osady Křižatky po modré a od rozcestí Nad Křižatkami, kde je konečná autobusu z Litvínova, také po červené. Z osady Lounice, kam vede z Litvínova červené turistické značení lze přehradu obejít po červené značce, případně k hrázi kousek po žluté. Žluté turistické značení vede k přehradě rovněž od litvínovské čtvrti Hamr.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Teplice – Vojenská lázeňská léčebna Judita

  Teplice – Vojenská lázeňská léčebna Judita

  Lázeňský dům Judita je vojenská lázeňská léčebna náležející organizaci VOLAREZA (Vojenská lázeňská a rekreační zařízení) stojí v Teplicích v Šanovském parku, konkrétně v jeho části – sadech Čs. armády.

  Osek - Klášterní náměstí a cisterciácký klášter

  Osek - Klášterní náměstí a cisterciácký klášter

  Cisterciácký klášter v Oseku se nachází přímo v centru města v těsném sousedství Klášterního náměstí., na němž se setkávají silnice od Duchcova, od Litvínova a od Krušných hor.

  vrcholová kniha Stropník

  vrcholová kniha Stropník

  Vrch východní části Krušných hor s triangulačním bodem a kovovým křížem na jeho vrcholu.

  Krušné hory – lovecký zámek Lužec

  Krušné hory – lovecký zámek Lužec

  Lovecký zámek Lužec se nachází na úpatí Krušných hor severozápadně od Karlových Varů. Stojí nad osadou Lužec, několik kilometrů od obce Děpoltovice. Po rozsáhlé rekonstrukci nyní slouží jako lázeňský hotel.

  Most - Špitální kostel sv. Ducha

  Most - Špitální kostel sv. Ducha

  Špitální kostel sv. Ducha se v Mostě nachází poblíž přestěhovaného děkanského kostela. Stojí tedy v místě bývalé mostecké nemocnice, potažmo v místě bývalého špitálu, jehož byl tento kostel součástí.