Janovská přehrada

Janovská přehrada

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

494 m n. m.

Popis

Janovská přehrada (někdy uváděná jako Mostecká) stojí na říčce Loupnici, necelé 2 km severně od Litvínovské čtvrti Janov. Přehradní nádrž je zásobárnou pitné vody pro oblast Mostecka. Samotná přehrada je technickou památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vodní nádrž Janov má hned tři názvy. Nejčastější název je Janovská, odvozený od Janova, městské části nedalekého Litvínova. Název Hamerská byl patrně nestarší, odvozený od názvu údolí nad litvínovskou městskou částí Hamr, v němž se přehrada nachází. A konečně název Mostecká je odvozen od názvu města Mostu, které nechalo přehradu v letech 1911 – 1913 postavit. Přehrada je v provozu od roku 1914.

  Janovská přehrada

  Prioritním účelem přehrady, a to již od investičního záměru, bylo zajištění pitné vody pro oblast Mostecka. Přehrada měla rovněž zadržovat jarní vody, které jinak v nížině způsobovaly záplavy.

  Janovská přehrada

  Přehradní hráz je jednou z nejvyšších zděných hrází v v České republice a v Čechách je vůbec nejvyšší. To přispělo k tomu, že přehrada je státem chráněnou technickou památkou. Hráz je tížná, zděná z lomového kamene, a je vyklenutá proti vodě. Koruna hráze se nachází přesně 493,52 m nad mořem, její délka činí 225 m a šířka 4,5 m. Maximální výška hráze nad terénem je 45,45 m.

  Janovská přehrada

  Dobrý přístup k přehradě je z osady Křižatky po modré a od rozcestí Nad Křižatkami, kde je konečná autobusu z Litvínova, také po červené. Z osady Lounice, kam vede z Litvínova červené turistické značení lze přehradu obejít po červené značce, případně k hrázi kousek po žluté. Žluté turistické značení vede k přehradě rovněž od litvínovské čtvrti Hamr.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Loketské městské opevnění – východní část

  Loketské městské opevnění – východní část

  Tato část opevnění navazuje na jižní část (viz výlet 02.03.2018). Chránila historické centrum města od východu až jihovýchodu.

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Nad Horním Slavkovem směrem k osadě Bošířany se nachází kopec, zvaný Šibeniční vrch. Na jeho vrcholu stojí zajímavá kruhová kamenná stavba, která kdysi sloužila jako popraviště.

  rozhledna Maják, Strupčice

  rozhledna Maják, Strupčice

  Vcelku originální rozhledna s unikátním výhledem na zdevastovanou krajinu zdejší těžbou…

  Statek Bernard

  Statek Bernard

  Statek Bernard se nachází v Královském Poříčí, cca 15 km od Karlových Varů a 3 km od Sokolova. Je dostupný ze severního obchvatu Sokolova. V objektu nalezneme centrum řemesel.

  Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

  Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

  Místo se nachází na Teplicku, vlevo od silnice vedoucí z Lomu do Duchcova (dříve zde tato silnice nebyla) za odbočkou zkratky do Oseka, poblíž železničního přejezdu na této zkratce. Dnes místo tragédie připomíná důlní vozík naložený kameny