Janovská přehrada

Janovská přehrada

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

494 m n. m.

Popis

Janovská přehrada (někdy uváděná jako Mostecká) stojí na říčce Loupnici, necelé 2 km severně od Litvínovské čtvrti Janov. Přehradní nádrž je zásobárnou pitné vody pro oblast Mostecka. Samotná přehrada je technickou památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vodní nádrž Janov má hned tři názvy. Nejčastější název je Janovská, odvozený od Janova, městské části nedalekého Litvínova. Název Hamerská byl patrně nestarší, odvozený od názvu údolí nad litvínovskou městskou částí Hamr, v němž se přehrada nachází. A konečně název Mostecká je odvozen od názvu města Mostu, které nechalo přehradu v letech 1911 – 1913 postavit. Přehrada je v provozu od roku 1914.

  Janovská přehrada

  Prioritním účelem přehrady, a to již od investičního záměru, bylo zajištění pitné vody pro oblast Mostecka. Přehrada měla rovněž zadržovat jarní vody, které jinak v nížině způsobovaly záplavy.

  Janovská přehrada

  Přehradní hráz je jednou z nejvyšších zděných hrází v v České republice a v Čechách je vůbec nejvyšší. To přispělo k tomu, že přehrada je státem chráněnou technickou památkou. Hráz je tížná, zděná z lomového kamene, a je vyklenutá proti vodě. Koruna hráze se nachází přesně 493,52 m nad mořem, její délka činí 225 m a šířka 4,5 m. Maximální výška hráze nad terénem je 45,45 m.

  Janovská přehrada

  Dobrý přístup k přehradě je z osady Křižatky po modré a od rozcestí Nad Křižatkami, kde je konečná autobusu z Litvínova, také po červené. Z osady Lounice, kam vede z Litvínova červené turistické značení lze přehradu obejít po červené značce, případně k hrázi kousek po žluté. Žluté turistické značení vede k přehradě rovněž od litvínovské čtvrti Hamr.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Střekov

  Hrad Střekov

  Hrad Střekov je poměrně zachovalá zřícenina stojící na skále nad pravým břehem řeky Labe mezi Ústeckými městskými čtvrtěmi Střekov a Brná. Jde o výraznou dominantu, která je známým a vyhledávaným turistickým cílem.

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Další smírčí kříže jsou k vidění na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Tři kříže stojí v lesíku poblíž lokality U Hájovny při cestě z Lokte do Starého Sedla.

  Klášterec na Ohří

  Klášterec na Ohří

  Patnáctitisícové město se nachází v Chomutovském okrese v údolí řeky Ohře mezi Krušnými horami a Doupovskými vrchy. Město proto obklopuje zajímavá krajina. Historické centrum města je městskou památkovou zónou.

  Teplice – Kamenné lázně

  Teplice – Kamenné lázně

  Kamenné lázně v Teplicích se nacházejí na okraji Šanovského parku (sadů Čs. Armády) v ulici U Hadích lázní. V současné době spíše jako lázeňský hotel, poskytující určité lázeňské služby přímo v objektu.

  rozhledna Svatý kopeček

  rozhledna Svatý kopeček

  Rozhledna Svatý kopeček se nachází na zalesněném čedičovém vrchu, který se vypíná nad město Kadaň.