Janovská přehrada

Janovská přehrada

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

494 m n. m.

Popis

Janovská přehrada (někdy uváděná jako Mostecká) stojí na říčce Loupnici, necelé 2 km severně od Litvínovské čtvrti Janov. Přehradní nádrž je zásobárnou pitné vody pro oblast Mostecka. Samotná přehrada je technickou památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vodní nádrž Janov má hned tři názvy. Nejčastější název je Janovská, odvozený od Janova, městské části nedalekého Litvínova. Název Hamerská byl patrně nestarší, odvozený od názvu údolí nad litvínovskou městskou částí Hamr, v němž se přehrada nachází. A konečně název Mostecká je odvozen od názvu města Mostu, které nechalo přehradu v letech 1911 – 1913 postavit. Přehrada je v provozu od roku 1914.

  Janovská přehrada

  Prioritním účelem přehrady, a to již od investičního záměru, bylo zajištění pitné vody pro oblast Mostecka. Přehrada měla rovněž zadržovat jarní vody, které jinak v nížině způsobovaly záplavy.

  Janovská přehrada

  Přehradní hráz je jednou z nejvyšších zděných hrází v v České republice a v Čechách je vůbec nejvyšší. To přispělo k tomu, že přehrada je státem chráněnou technickou památkou. Hráz je tížná, zděná z lomového kamene, a je vyklenutá proti vodě. Koruna hráze se nachází přesně 493,52 m nad mořem, její délka činí 225 m a šířka 4,5 m. Maximální výška hráze nad terénem je 45,45 m.

  Janovská přehrada

  Dobrý přístup k přehradě je z osady Křižatky po modré a od rozcestí Nad Křižatkami, kde je konečná autobusu z Litvínova, také po červené. Z osady Lounice, kam vede z Litvínova červené turistické značení lze přehradu obejít po červené značce, případně k hrázi kousek po žluté. Žluté turistické značení vede k přehradě rovněž od litvínovské čtvrti Hamr.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Loučná

  vrcholová kniha Loučná

  Vrcholová knihaLoučná se nachází na nejvyšší hoře východního Krušnohoří.

  Krušné hory - Komáří hůrka

  Krušné hory - Komáří hůrka

  Komáří hůrka je jednou z dominant hřebenu severovýchodní části Krušných hor. Nachází se nad městem Krupka na Teplicku a dosahuje nadmořské výšky 807 metrů. Na vrcholu stojí hotel s restaurací.Jde o místo s báječným výhledem.

  Louchov – zřícenina kostela sv. Jakuba Staršího

  Louchov – zřícenina kostela sv. Jakuba Staršího

  Louchov – vesnička na úpatí Krušných hor poblíž Klášterce nad Ohří v okrese Chomutov. A na vesnickém hřbitově zachraňovaná zřícenina kostela sv. Jakuba Staršího – nejstaršího dosud stojícího kostela v Krušných horách.

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.

  Teplice – vrch Doubravka

  Teplice – vrch Doubravka

  Doubravská hora (nebo také Doubravka) je jediným a tudíž dominantním vrchem ve východní části severočeského města Teplice. Na vrcholu se nacházejí upravené zříceniny středověkého hradu. Lokalita nabízí výhled zejména západ a sever.