Zámek Kamenný Dvůr

Zámek Kamenný Dvůr

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kynšperk nad Ohří

Nadmořská výška

450 m n. m.

Popis

Zámek Kamenný Dvůr stoji necelý 1 km od západočeského města Kynšperka nad Ohří, v těsném sousedství dálnice D6, spojující města Cheb a Karlovy Vary. Zámecký park téměř zasahuje pod estakádu, která přemosťuje údolí Suchého potoka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek Kamenný Dvůr je trojkřídlá patrová stavba, kterou nechalo postavit koncem 18. století město Kynšperk nad Ohří na místě po původní zbořené tvrzi náležející do majetku rodu Leuchtenberků. Tvrz je v historických pramenech poprvé zmiňována v souvislosti se 14. stoletím.

  Zámek Kamenný Dvůr 

  V roce 1840 zámek koupil Augustin Eusebius Haas, který byl majitelem porcelánky v Horním Slavkově. Jeho synem byl pokračovatel jeho díla Georg Haas z Hasenfelsu, spolumajitel první české manufaktury na výrobu porcelánu v Horním Slavkově, který vlastnil i zámek v nedalekém Mostově, kde v roce 1914 také zemřel. Georg Haas i jeho manželka Olga byli pochováni v rodinné hrobce v zalesněné části parku zámku Kamenný Dvůr. Bohužel po druhé světové válce byla hrobka českými dosídlenci vyrabována a ostatky pohřbených byly zhanobeny.

  Zámek Kamenný Dvůr

  Zámek po nějakou dobu využívala Československá armáda. Později zůstal opuštěný a stal se terčem vandalů a zlodějů. Chátral a na prahu 21. století z něj zbyla naprostá troska. Některé z obvodových zdí byly zříceny a ze zámecké zahrady se stal prakticky „prales“. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic.

  Zámek Kamenný Dvůr

  V roce 2004 zbytky zakoupil soukromý vlastník, který zámek dostavěl a zrekonstruoval podle historicky doložených materiálů. Zrekonstruován a upraven byl také zámecký park s malou pohřební kaplí, dále jezero a ostrůvek. Na okraji zámeckého parku (téměř pod estakádou) bylo zřízeno parkoviště hostů, které je trvale monitorované. Dnes slouží zámek jako luxusní hotel a restaurace, je však dostupný i turistům. Během hlavní turistické sezóny je k dispozici průvodce. Existuje možnost prohlédnout si veškerý interiér zámku a o víkendech shlédnout také zábavný program.

  Zámek Kamenný Dvůr

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Cheb – kostel sv. Kláry

  Cheb – kostel sv. Kláry

  Kostel sv. Kláry stojí v samotném historickém centru města na Františkánském náměstí v sousedství bývalého františkánského kláštera. Vchod do budovy kostela je z jejího boku.

  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Vyhlídka se nachází na vrchu pod Třemi kříži nad městskou částí Drahovice, odkud je nejlepší přístup po pohodlné široké asfaltové cestě po žlutém značení. Vyhlídka poskytuje výborný výhled na město a okolí.

  Jan Becher muzeum

  Jan Becher muzeum

  Muzeum i výrobní závod s tajnou recepturou bylinného likéru pod jednou střechou.

  hrad Krašov

  hrad Krašov

  Hrad Krašov, dnes již pouze zřícenina gotického hradu, se nachází na Plzeňsku v chráněné oblasti přírodního parku Hřešihlavská.

  Františkovy Lázně – pramen Natálie

  Františkovy Lázně – pramen Natálie

  Pramen Natálie vyvěrá ve východní části Františkových Lázní a přístupný je buď z ulice Pod Lipami (z města směrem do Tršnic) nebo ze stezky od lázeňského centra. V místě vývěru pramene stojí kolonáda v neoklasicistním slohu.