Zámek Kamenný Dvůr

Zámek Kamenný Dvůr

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kynšperk nad Ohří

Nadmořská výška

450 m n. m.

Popis

Zámek Kamenný Dvůr stoji necelý 1 km od západočeského města Kynšperka nad Ohří, v těsném sousedství dálnice D6, spojující města Cheb a Karlovy Vary. Zámecký park téměř zasahuje pod estakádu, která přemosťuje údolí Suchého potoka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek Kamenný Dvůr je trojkřídlá patrová stavba, kterou nechalo postavit koncem 18. století město Kynšperk nad Ohří na místě po původní zbořené tvrzi náležející do majetku rodu Leuchtenberků. Tvrz je v historických pramenech poprvé zmiňována v souvislosti se 14. stoletím.

  Zámek Kamenný Dvůr 

  V roce 1840 zámek koupil Augustin Eusebius Haas, který byl majitelem porcelánky v Horním Slavkově. Jeho synem byl pokračovatel jeho díla Georg Haas z Hasenfelsu, spolumajitel první české manufaktury na výrobu porcelánu v Horním Slavkově, který vlastnil i zámek v nedalekém Mostově, kde v roce 1914 také zemřel. Georg Haas i jeho manželka Olga byli pochováni v rodinné hrobce v zalesněné části parku zámku Kamenný Dvůr. Bohužel po druhé světové válce byla hrobka českými dosídlenci vyrabována a ostatky pohřbených byly zhanobeny.

  Zámek Kamenný Dvůr

  Zámek po nějakou dobu využívala Československá armáda. Později zůstal opuštěný a stal se terčem vandalů a zlodějů. Chátral a na prahu 21. století z něj zbyla naprostá troska. Některé z obvodových zdí byly zříceny a ze zámecké zahrady se stal prakticky „prales“. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic.

  Zámek Kamenný Dvůr

  V roce 2004 zbytky zakoupil soukromý vlastník, který zámek dostavěl a zrekonstruoval podle historicky doložených materiálů. Zrekonstruován a upraven byl také zámecký park s malou pohřební kaplí, dále jezero a ostrůvek. Na okraji zámeckého parku (téměř pod estakádou) bylo zřízeno parkoviště hostů, které je trvale monitorované. Dnes slouží zámek jako luxusní hotel a restaurace, je však dostupný i turistům. Během hlavní turistické sezóny je k dispozici průvodce. Existuje možnost prohlédnout si veškerý interiér zámku a o víkendech shlédnout také zábavný program.

  Zámek Kamenný Dvůr

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zámeček ve Františkových Lázních

  Zámeček ve Františkových Lázních

  Pozoruhodná stavba se nachází ve Františkových Lázních v lokalitě Zátiší. Na první pohled vypadá jako zámeček a ve skutečnosti je i jako Zámeček nazývána. Součástí Zámečku je malá rozhledna.

  hrad a zámek Klenová

  hrad a zámek Klenová

  Mezi nejnavštěvovanější památky západních Čech patří romantická zřícenina gotického hradu Klenová…

  Kynžvartský kámen

  Kynžvartský kámen

  Kynžvartský kámen je asi 6 metrů vysoký osamělý žulový balvan přibližně homolového tvaru s dobře vyvinutými pseudoškrapy. Stojí téměř osaměle ve vzrostlém lese jižně od Lázní Kynžvart. Je chráněn jako přírodní památka.

  Pěší zóna v Chebu

  Pěší zóna v Chebu

  Pěší zónu na třídě Svobody najdeme v centrální části města. Spojuje dopravní terminál (vlakové a autobusové nádraží) s náměstím Jiřího z Poděbrad.

  Alexandřin pramen v Mariánských Lázních

  Alexandřin pramen v Mariánských Lázních

  Jedním z další pramenů v Mariánských Lázních je Alexandřin pramen nacházející se v parku pod hotelem Cristal Palace. Přímo před tímto hotelem je veřejné pítko, do kterého jsou vyvedeny dva prameny další.