Zámek Kamenný Dvůr

Zámek Kamenný Dvůr

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kynšperk nad Ohří

Nadmořská výška

450 m n. m.

Popis

Zámek Kamenný Dvůr stoji necelý 1 km od západočeského města Kynšperka nad Ohří, v těsném sousedství dálnice D6, spojující města Cheb a Karlovy Vary. Zámecký park téměř zasahuje pod estakádu, která přemosťuje údolí Suchého potoka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek Kamenný Dvůr je trojkřídlá patrová stavba, kterou nechalo postavit koncem 18. století město Kynšperk nad Ohří na místě po původní zbořené tvrzi náležející do majetku rodu Leuchtenberků. Tvrz je v historických pramenech poprvé zmiňována v souvislosti se 14. stoletím.

  Zámek Kamenný Dvůr 

  V roce 1840 zámek koupil Augustin Eusebius Haas, který byl majitelem porcelánky v Horním Slavkově. Jeho synem byl pokračovatel jeho díla Georg Haas z Hasenfelsu, spolumajitel první české manufaktury na výrobu porcelánu v Horním Slavkově, který vlastnil i zámek v nedalekém Mostově, kde v roce 1914 také zemřel. Georg Haas i jeho manželka Olga byli pochováni v rodinné hrobce v zalesněné části parku zámku Kamenný Dvůr. Bohužel po druhé světové válce byla hrobka českými dosídlenci vyrabována a ostatky pohřbených byly zhanobeny.

  Zámek Kamenný Dvůr

  Zámek po nějakou dobu využívala Československá armáda. Později zůstal opuštěný a stal se terčem vandalů a zlodějů. Chátral a na prahu 21. století z něj zbyla naprostá troska. Některé z obvodových zdí byly zříceny a ze zámecké zahrady se stal prakticky „prales“. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic.

  Zámek Kamenný Dvůr

  V roce 2004 zbytky zakoupil soukromý vlastník, který zámek dostavěl a zrekonstruoval podle historicky doložených materiálů. Zrekonstruován a upraven byl také zámecký park s malou pohřební kaplí, dále jezero a ostrůvek. Na okraji zámeckého parku (téměř pod estakádou) bylo zřízeno parkoviště hostů, které je trvale monitorované. Dnes slouží zámek jako luxusní hotel a restaurace, je však dostupný i turistům. Během hlavní turistické sezóny je k dispozici průvodce. Existuje možnost prohlédnout si veškerý interiér zámku a o víkendech shlédnout také zábavný program.

  Zámek Kamenný Dvůr

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kynžvart - Lesní kaple sv. Kříže

  Kynžvart - Lesní kaple sv. Kříže

  Lesní kaple sv. Kříže (jinak také Křížová kaple či Kynžvartský svatý Kříž) stojí na Májové hoře, v lesoparku nad zámkem Kynžvart, jižně od zámku. Kaple je vyhledávaným poutním místem.

  Památník bývalého vojenského letiště u Chebu

  Památník bývalého vojenského letiště u Chebu

  Památník bývalého prvního vojenského letiště československé armády stojí v Chebu v Nižnětagilské ulici v blízkosti městského hřbitova. Připomíná existenci prvního vojenského letiště československé armády

  Horní Slavkov – Městská památková zóna

  Horní Slavkov – Městská památková zóna

  Město Horní Slavkov se nachází na okraji Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v okrese Sokolov v Karlovarském kraji. Žije v něm 5500 obyvatel.

  Lázně Kynžvart – kostel sv. Markéty

  Lázně Kynžvart – kostel sv. Markéty

  Kostel sv. Markéty stojí v Lázních Kynžvart na náměstí Republiky. Je zajímavý z hlediska stavební konstrukce. Za kostelem se nachází zrušený hřbitov se značně poškozenými kamennými zdmi s množstvím stojících i ležících náhrobků.

  hrad Hausberg

  hrad Hausberg

  Dnes toto místo charakterizuje především 3m hluboká sluj vytesaná do skalnatého masívu.