Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Prachatice

Nadmořská výška

720 m n. m.

Popis

Vesnice Kuklov leží na silnici spojující jihočeská města Prachatice a Křemže. Nedaleko se nacházejí zbytky hradu. Větší pozornost však přímo ve vsi upoutá nedostavěná stavba kostela sv. Ondřeje jako součást nedostavěného kláštera.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Klášter byl založen v roce 1495 poustevníky řádu sv. Františka z Pauli. Řeholníky povolal do Kuklova Petr IV. z Rožmberka se svým bratrem Oldřichem z Rožmberka. Pauláni sice zahájili výstavbu kláštera, nikdy oni ani nikdo jiný klášter nedostavěl. Pravděpodobně okolo roku 1530 opustili řeholníci nedokončený klášter, který od té doby postupně zchátral. Navíc v průběhu třicetileté války pobořila opuštěný kuklovský klášter a přilehlý dvůr švédská vojska. Později kámen ze zřícenin posloužil jako stavební materiál místním obyvatelům.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera 

  V současné době je torzo kostela sv. Ondřeje obklopeno budovami, mezi nimiž se nacházejí části zbytků klášterních staveb. Trosky kostela dobře viditelného ze silnice při průjezdu Kuklovem, jsou veřejnosti přístupné. Jsou dobře udržované a slouží kromě jiného i kulturním a společenským akcím a rovněž k obřadům.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera 

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Choustník

  hrad Choustník

  Hrad Choustník je ukázkou tkz.ganerbenburgu, vícehradu, jediného svého druhu v Čechách.

  Státní zámek Kratochvíle

  Státní zámek Kratochvíle

  Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).

  Geologická expozice pod Klokoty

  Geologická expozice pod Klokoty

  Sbírka kamenů pod širým nebem Vás nechá nahlédnout do jejich duše.

  Borovanský mlýn

  Borovanský mlýn

  Nejde o žádnou historickou pamětihodnost, nýbrž o vyhlášenou restauraci s fungujícím penzionem. Nachází se, jak ostatně název napovídá, v blízkosti jihočeského městečka Borovany, cca 20 km jihovýchodně od Českých Budějovic.

  Český Krumlov - Parkán

  Český Krumlov - Parkán

  Parkán je název slepé ulice nacházející se na pravém břehu řeky Vltavy v historické části města tzv. Vnitřním městě (nebo také Starém městě). Je jedním z oblíbených cílů turistů.