Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Prachatice

Nadmořská výška

720 m n. m.

Popis

Vesnice Kuklov leží na silnici spojující jihočeská města Prachatice a Křemže. Nedaleko se nacházejí zbytky hradu. Větší pozornost však přímo ve vsi upoutá nedostavěná stavba kostela sv. Ondřeje jako součást nedostavěného kláštera.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Klášter byl založen v roce 1495 poustevníky řádu sv. Františka z Pauli. Řeholníky povolal do Kuklova Petr IV. z Rožmberka se svým bratrem Oldřichem z Rožmberka. Pauláni sice zahájili výstavbu kláštera, nikdy oni ani nikdo jiný klášter nedostavěl. Pravděpodobně okolo roku 1530 opustili řeholníci nedokončený klášter, který od té doby postupně zchátral. Navíc v průběhu třicetileté války pobořila opuštěný kuklovský klášter a přilehlý dvůr švédská vojska. Později kámen ze zřícenin posloužil jako stavební materiál místním obyvatelům.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera 

  V současné době je torzo kostela sv. Ondřeje obklopeno budovami, mezi nimiž se nacházejí části zbytků klášterních staveb. Trosky kostela dobře viditelného ze silnice při průjezdu Kuklovem, jsou veřejnosti přístupné. Jsou dobře udržované a slouží kromě jiného i kulturním a společenským akcím a rovněž k obřadům.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera 

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Rozlehlá zámecká zahrada v Českém Krumlově se nachází jihozápadně od zámku. Návštěvníci do ní vstupují většinou v souvislosti s prohlídkou zámku. Zahrada je veřejnosti přístupná a je dostupná i z jiných směrů.

  hrad Borotín

  hrad Borotín

  Nejkrásnější pohled na pozůstatky hradu Borotín je od Starozámeckého rybníku.

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  V jihočeském městě Kaplici můžeme narazit na jednu zajímavou raritu – areál dvou katolických kostelů, nacházejících se na jenom pozemku. Větší, blíže k náměstí, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu, menší, původně mariánský, sv. Floriánovi.

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

  Město Volyně

  Město Volyně

  Menší město leží na Strakonicku v jihozápadní části Jihočeského kraje, vzdáleno cca 10 km od Strakonic a cca 15 km od Vimperka. Jeho historické jádro je od roku 1990 městskou památkovou zónou.