Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Prachatice

Nadmořská výška

720 m n. m.

Popis

Vesnice Kuklov leží na silnici spojující jihočeská města Prachatice a Křemže. Nedaleko se nacházejí zbytky hradu. Větší pozornost však přímo ve vsi upoutá nedostavěná stavba kostela sv. Ondřeje jako součást nedostavěného kláštera.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Klášter byl založen v roce 1495 poustevníky řádu sv. Františka z Pauli. Řeholníky povolal do Kuklova Petr IV. z Rožmberka se svým bratrem Oldřichem z Rožmberka. Pauláni sice zahájili výstavbu kláštera, nikdy oni ani nikdo jiný klášter nedostavěl. Pravděpodobně okolo roku 1530 opustili řeholníci nedokončený klášter, který od té doby postupně zchátral. Navíc v průběhu třicetileté války pobořila opuštěný kuklovský klášter a přilehlý dvůr švédská vojska. Později kámen ze zřícenin posloužil jako stavební materiál místním obyvatelům.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera 

  V současné době je torzo kostela sv. Ondřeje obklopeno budovami, mezi nimiž se nacházejí části zbytků klášterních staveb. Trosky kostela dobře viditelného ze silnice při průjezdu Kuklovem, jsou veřejnosti přístupné. Jsou dobře udržované a slouží kromě jiného i kulturním a společenským akcím a rovněž k obřadům.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera 

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk se nachází v jihočeském kraji cca 7 km od Trhových Svin a cca 7 km od Nových hradů, Dříve opevněná vesnice je v současnosti zčásti bydliště místních obyvatel a rovněž cílem výprav návštěvníků.

  Přehrada Lipno

  Přehrada Lipno

  Skutečnost, že Lipenská přehrada se nachází na horním toku řeky Vltavy na Šumavě v jižních Čechách cca 20 km jižně od Českého Krumlova a cca 8 km západně od Vyššího Brodu, asi není nutno příliš zdůrazňovat. To ví každý už ze školy.

  Veterán muzeum Jílovice

  Veterán muzeum Jílovice

  Soukromé muzeum veteránů se nachází v místě U Zastávky u železniční zastávky Jílovice, vedle železničního přejezdu silnice Třebeč – Jílovice u Borovan na Českobudějovicku.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Dívčí kámen je zřícenina rozlehlého gotického hradu poblíž městečka Křemže v jižních Čechách v okrese Český Krumlov. Stojí v nadmořské výšce 470 m na skalnatém vrchu ze tří stran obtékaném Křemžským potokem u jeho soutoku s Vltavou.

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  V jihočeském městě Kaplici můžeme narazit na jednu zajímavou raritu – areál dvou katolických kostelů, nacházejících se na jenom pozemku. Větší, blíže k náměstí, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu, menší, původně mariánský, sv. Floriánovi.