Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Prachatice

Nadmořská výška

720 m n. m.

Popis

Vesnice Kuklov leží na silnici spojující jihočeská města Prachatice a Křemže. Nedaleko se nacházejí zbytky hradu. Větší pozornost však přímo ve vsi upoutá nedostavěná stavba kostela sv. Ondřeje jako součást nedostavěného kláštera.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Klášter byl založen v roce 1495 poustevníky řádu sv. Františka z Pauli. Řeholníky povolal do Kuklova Petr IV. z Rožmberka se svým bratrem Oldřichem z Rožmberka. Pauláni sice zahájili výstavbu kláštera, nikdy oni ani nikdo jiný klášter nedostavěl. Pravděpodobně okolo roku 1530 opustili řeholníci nedokončený klášter, který od té doby postupně zchátral. Navíc v průběhu třicetileté války pobořila opuštěný kuklovský klášter a přilehlý dvůr švédská vojska. Později kámen ze zřícenin posloužil jako stavební materiál místním obyvatelům.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera 

  V současné době je torzo kostela sv. Ondřeje obklopeno budovami, mezi nimiž se nacházejí části zbytků klášterních staveb. Trosky kostela dobře viditelného ze silnice při průjezdu Kuklovem, jsou veřejnosti přístupné. Jsou dobře udržované a slouží kromě jiného i kulturním a společenským akcím a rovněž k obřadům.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera 

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Přehrada Lipno II

  Přehrada Lipno II

  Přehrada Lipno II..byla postavena jako vyrovnávací nádrž pro přehradní nádrž Lipno I. a to několik kilometrů po toku Vltavy pod touto přehradou. Stojí na západním okraji města vyšší Brod.

  Český Krumlov – Městský park

  Český Krumlov – Městský park

  Městský park se nachází v blízkosti historického jádra Městské památkové rezervace Český Krumlov (MPR) na předměstí Plešivec na území tzv. 3. meandru řeky Vltavy (já jsem sice napočítal 4), ale to je jedno, je vyznačen na mapě.

  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  Katedrální kostel svatého Mikuláše stojí na rohu ulic Kanovnická a U Černé věže poblíž náměstí Přemysla Otakara II. Hned vedle kostela v severním směru stojí na dálku viditelná Černá věž..

  vrcholová kniha Hýlačka

  vrcholová kniha Hýlačka

  Na Větrovech u Tábora stojí rozhledna Hýlačka s vrcholovou knihou na její vyhlídkové plošině.

  Černá věž v Českých Budějovicích

  Černá věž v Českých Budějovicích

  Černá věž v Českých Budějovicích se nachází v samém historickém centru města, a to v bezprostřední blízkosti náměstí Přemysla Otakara II., hned vedle katedrály sv. Mikuláše. Je součástí Městské památkové rezervace České Budějovice.