Plešivecký viklan

Plešivecký viklan

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Hořovice

Popis

Jedná se o křemencový balvan, téměř dva metry vysoký a tři metry dlouhý...

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • K plešiveckému viklanu je nutné se vydat do Brd. Brdy byly z větší části dlouhou dobu zapovězeným místem pro obyčejné obyvatelstvo, neboť ho obývali vojáci. Postupně jsou ale po částech již zpřístupňovány, příkladem je nedaleká zřícenina hradu Valdek.

  valdek

  Plešivecký viklan se nachází v lese, kousek od Hostomic a obce Beštín, odkud se dá k němu vydat po žluté značce. Lepší variantou je použít malé lesní parkoviště na rozcestí Klínek a odtud se vydat po červené, respektive po naučné stezce, kde viklan je jednou z jejich zastavení.

  Plešivecký viklan

  Na informační tabuli tohoto místa se píše:

  „Jedná se o křemencový balvan prvohorního-ordovického stáří, téměř dva metry vysoký a tři metry dlouhý. Ještě na konci 19.století se s ním dalo kolébat-viklat. Pohyboval se na dvou přirozených čepech. Podle vyprávění místních do viklanu udeřil blesk a odštípl jeden z jeho čepů. Od té doby již s viklanem není možné kolébat, přestal být tedy viklanem v pravém slova smyslu.

  Plešivecký viklan

  K plešiveckému viklanu se pojí i několik pověstí. Například o dvou obrech z Plešivce a Komorska, kteří po sobě házeli kameny. Plešivecký viklan je prý jedním z těchto kamenů. Když se ještě kolébal, bylo pomocí něho možné zjistit věrnost ženy. Nevěrnice s viklanem dle pověsti nepohnula.

  Plešivecký viklan

  Vypráví se, že viklan byl v dávných dobách používán jako obětní místo. Vzhledem k výskytu dalších podobných míst na Plešivci se tato varianta nedá vyloučit“

  Plešivecký viklan 

  Tolik citace, kterou je řečeno k tomuto místu asi vše.  Ale pozor, není to tu jen o tomto viklanu. Všude kolem nás obklopují ještě tkz.“pagody“.   

  pagody u viklan

  Tu jsou menší, tu větší, ale jsou jich tu desítky, jedna vedle druhé. Připadáte si, jako byste vstoupili na jinou planetu. Opravdu to působí tak zvláštně, až nadpozemsky.

  pagody u viklan

  Už jen kvůli tomu stojí za to sem přijít a prožít si ten nevšední okamžik.

  mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kouřim

  Kouřim

  Odpoledně-večerní výlet do Kouřimi

  Zatopený lom u Bedlna

  Zatopený lom u Bedlna

  Lom u Bedlna je pohádkovou atmosférou doslova nasátý...

  skanzen Solvayovy lomy

  skanzen Solvayovy lomy

  Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu.

  Do Davle za historií železnice

  Do Davle za historií železnice

  Davle je malebný městys na Vltavě. Po pravém břehu řeky vede železniční trať Praha-Čerčany - nazývána Posázavský Pacifik. Název vznikl z rázu krajiny, kterou vlaky více než sto let jezdí a její oblibou mezi trampy a osadníky již od 2014.

  Lomy Amerika

  Lomy Amerika

  Kdo navštíví oblast Českého krasu a neviděl „Ameriku“, jako by tam nebyl.