Louzek – zřícenina hradu

Louzek – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

590 m n. m.

Popis

Zřícenina hradu Louzek stojí na zalesněném skalním ostrohu nad levým břehem řeky Malše v nadmořské výšce 650 metrů. Je vzdálena asi 3 km od města Kaplice v jižním směru. Nacházejí se zde zbytky věže a část zdiva paláce.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Loužek byl postaven na přelomu 13. a 14. století a sloužil jako strážní hrad při linecké obchodní cestě. Dodnes není přesně známo, kdo byl jeho zakladatelem. Ví se, že v 15. století patřil rodu Malovců a koncem téhož století přešel do majetku Oldřicha z Rožmberka. Již v polovině 16. století však byl opuštěn a začal pustnout. Zápisy z roku 1541 jej již označují za zříceninu.

  Louzek – zřícenina hradu
  Do současnosti se dochovaly pouze zbytky věže a část okolního zdiva bývalého paláce. Nápadné jsou rovněž příkopy v nejbližší blízkosti hradu.

  Louzek – zřícenina hradu

  Přístup ke zřícenině hradu je z odbočky ze silnice č. E55 z Kaplice do Dolního Dvořiště za vesnicí Skoronice. Parkovat se dá vlevo (za mírnou zatáčkou) u závory. Odtud je to nejprve po žlutém na následně od rozcestí i modrém turistickém značení ke zřícenině asi 1 km.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Třeboň – náměstí a městské brány

  Třeboň – náměstí a městské brány

  Jihočeské město Třeboň leží v Třeboňské pánvi, cca 22 km východně od Českých Budějovic. Žije v něm cca 8 300 obyvatel. Historické centrum s celou řadou památek je městskou památkovou rezervací.

  České Budějovice – park Na Sadech

  České Budějovice – park Na Sadech

  Park Na Sadech tvoří severovýchodní oblouk kolem historické části jihočeské metropole mezi Rabenštejnskou věží a ústím Kanovnické ulice. Po obvodě je ohraničen ulicí Na Sadech a na vnitřní straně oblouku Mlýnskou stokou.

  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá se nachází nedaleko od Dolního Dvořiště v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji. Jedinou zachovalou stavbou tvrze je vysoká dvoupatrová věž čtvercového půdorysu. Věž je nyní veřejnosti nepřístupná.

  Zámek v Nových Hradech

  Zámek v Nových Hradech

  Město Nové Hrady je známé především stejnojmenným státním hradem. Ve městě je však možno spatřit i jiné zajímavosti. Jednou z nich je zámek Nové Hrady.

  Pohádková kovárna Selibov

  Pohádková kovárna Selibov

  Malebná jihočeská vesnička Selibov leží cca 9 km jižně od Písku, obcí prochází hlavní silnice spojující města Písek a České Budějovice. V centru vesničky, západně od uvedené silnice se nachází známá Pohádková kovárna.