Louzek – zřícenina hradu

Louzek – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

590 m n. m.

Popis

Zřícenina hradu Louzek stojí na zalesněném skalním ostrohu nad levým břehem řeky Malše v nadmořské výšce 650 metrů. Je vzdálena asi 3 km od města Kaplice v jižním směru. Nacházejí se zde zbytky věže a část zdiva paláce.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Loužek byl postaven na přelomu 13. a 14. století a sloužil jako strážní hrad při linecké obchodní cestě. Dodnes není přesně známo, kdo byl jeho zakladatelem. Ví se, že v 15. století patřil rodu Malovců a koncem téhož století přešel do majetku Oldřicha z Rožmberka. Již v polovině 16. století však byl opuštěn a začal pustnout. Zápisy z roku 1541 jej již označují za zříceninu.

  Louzek – zřícenina hradu
  Do současnosti se dochovaly pouze zbytky věže a část okolního zdiva bývalého paláce. Nápadné jsou rovněž příkopy v nejbližší blízkosti hradu.

  Louzek – zřícenina hradu

  Přístup ke zřícenině hradu je z odbočky ze silnice č. E55 z Kaplice do Dolního Dvořiště za vesnicí Skoronice. Parkovat se dá vlevo (za mírnou zatáčkou) u závory. Odtud je to nejprve po žlutém na následně od rozcestí i modrém turistickém značení ke zřícenině asi 1 km.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel Panny Marie Těšitelky stojí v Novohradských horách v Jihočeském kraji ve vsi Dobrá Voda, místní části Městečka Horní Stropnice. Na úpatí Kraví hory je za dobrého počasí zdaleka viditelný z Českobudějovicka a Třeboňska.

  Schwarzenberská hrobka v Třeboni

  Schwarzenberská hrobka v Třeboni

  Schwarzenberská hrobka jako novogotická kaple byla postavena na území obce Domaním v těsné blízkosti Třeboně v letech 1874-1877. Nachází se v třeboňském parku jihovýchodně od rybníka Svět.

  Hrobka Buquoyů v Nových Hradech

  Hrobka Buquoyů v Nových Hradech

  Hrobka Buquoyů se nachází na východním konci hřbitova v Nových Hradech. Hrobka je kulturní památkou české republiky.

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Gotický kostel Narození Panny Marie stojí v Novohradských horách na území dřívějšího městyse Cetviny, poblíž hranice s Rakouskem.. Na tomto místě stál již v roce 1347.

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Jedním z míst, kde lze spatřit pozůstatky koněspřežky z Lince do Českých Budějovic je nedaleko Velešína u osady Holkov. Nachází se zde zachovalý násep a mostek s dřevěnými kolejnicemi.