Louzek – zřícenina hradu

Louzek – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

590 m n. m.

Popis

Zřícenina hradu Louzek stojí na zalesněném skalním ostrohu nad levým břehem řeky Malše v nadmořské výšce 650 metrů. Je vzdálena asi 3 km od města Kaplice v jižním směru. Nacházejí se zde zbytky věže a část zdiva paláce.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Loužek byl postaven na přelomu 13. a 14. století a sloužil jako strážní hrad při linecké obchodní cestě. Dodnes není přesně známo, kdo byl jeho zakladatelem. Ví se, že v 15. století patřil rodu Malovců a koncem téhož století přešel do majetku Oldřicha z Rožmberka. Již v polovině 16. století však byl opuštěn a začal pustnout. Zápisy z roku 1541 jej již označují za zříceninu.

  Louzek – zřícenina hradu
  Do současnosti se dochovaly pouze zbytky věže a část okolního zdiva bývalého paláce. Nápadné jsou rovněž příkopy v nejbližší blízkosti hradu.

  Louzek – zřícenina hradu

  Přístup ke zřícenině hradu je z odbočky ze silnice č. E55 z Kaplice do Dolního Dvořiště za vesnicí Skoronice. Parkovat se dá vlevo (za mírnou zatáčkou) u závory. Odtud je to nejprve po žlutém na následně od rozcestí i modrém turistickém značení ke zřícenině asi 1 km.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – Křížový vrch

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Křížový vrch (někdy také Křížová hora) se nachází severovýchodně od centrální části města, poblíž městské části Horní brána. Ačkoliv jde o vrch, je na jeho vrchol dobrý přístup. Z vrcholu je báječný výhled jak na město, tak na zámek.

  Čertovo kopyto

  Čertovo kopyto

  Čertovo kopyto je vysoký skalní útvar nacházející se na vrchu jižně od přehrady Lipno nad Vltavou. Svůj název dostal podle podoby vrcholového balvanu, jehož tvar nápadně připomíná kopyto.

  Zámek Blatná

  Zámek Blatná

  Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném Městě v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Je vzdálen cca 60 km severně od Českých Budějovic a cca 95 km jižně od Prahy. Patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Česku.

  Zámek Lnáře

  Zámek Lnáře

  Zámek ve stejnojmenné obci se nachází v okrese Strakonice, jen pouhý kilometr od hranic Jihočeského kraje s krajem Plzeňským. Kolem zámku prochází silnice E49 (1/20), spojující tyto kraje.

  Český Krumlov – Zámecká zahrada – 2. část

  Český Krumlov – Zámecká zahrada – 2. část

  Západní část Horní zahrady, kterou tvoří park v anglickém slohu, se rozkládá v nejvzdálenější části zámecké zahrady ve směru od zámku. Na jeho počátku stojí otáčivé hlediště přírodního divadla a letohrádek Bellárie.