Louzek – zřícenina hradu

Louzek – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

590 m n. m.

Popis

Zřícenina hradu Louzek stojí na zalesněném skalním ostrohu nad levým břehem řeky Malše v nadmořské výšce 650 metrů. Je vzdálena asi 3 km od města Kaplice v jižním směru. Nacházejí se zde zbytky věže a část zdiva paláce.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Loužek byl postaven na přelomu 13. a 14. století a sloužil jako strážní hrad při linecké obchodní cestě. Dodnes není přesně známo, kdo byl jeho zakladatelem. Ví se, že v 15. století patřil rodu Malovců a koncem téhož století přešel do majetku Oldřicha z Rožmberka. Již v polovině 16. století však byl opuštěn a začal pustnout. Zápisy z roku 1541 jej již označují za zříceninu.

  Louzek – zřícenina hradu
  Do současnosti se dochovaly pouze zbytky věže a část okolního zdiva bývalého paláce. Nápadné jsou rovněž příkopy v nejbližší blízkosti hradu.

  Louzek – zřícenina hradu

  Přístup ke zřícenině hradu je z odbočky ze silnice č. E55 z Kaplice do Dolního Dvořiště za vesnicí Skoronice. Parkovat se dá vlevo (za mírnou zatáčkou) u závory. Odtud je to nejprve po žlutém na následně od rozcestí i modrém turistickém značení ke zřícenině asi 1 km.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Besednice

  Besednice

  Člověk nemusí jezdit přímo do Holašovic, aby pohlédl na původní vesnická stavení. Stačí navštívit například městys Besednice. Obec s necelou tisícovkou obyvatel, jíž prochází silnice č. 157, spojující Český Krumlov a Trhové Sviny.

  Čertovo kopyto

  Čertovo kopyto

  Čertovo kopyto je vysoký skalní útvar nacházející se na vrchu jižně od přehrady Lipno nad Vltavou. Svůj název dostal podle podoby vrcholového balvanu, jehož tvar nápadně připomíná kopyto.

  Pohádková kovárna Selibov

  Pohádková kovárna Selibov

  Malebná jihočeská vesnička Selibov leží cca 9 km jižně od Písku, obcí prochází hlavní silnice spojující města Písek a České Budějovice. V centru vesničky, západně od uvedené silnice se nachází známá Pohádková kovárna.

  Lipno nad Vltavou – Království lesa

  Lipno nad Vltavou – Království lesa

  Království lesa je přírodní hřiště s celou řadou atrakcí pro děti různého věku. Nachází se z větší části v lesním porostu se na úpatí vrchu Kramolína nad Lipnem nad Vltavou. Přístupné je od Lipna nebo od Stezky korunami stromů.

  Český Krumlov - Parkán

  Český Krumlov - Parkán

  Parkán je název slepé ulice nacházející se na pravém břehu řeky Vltavy v historické části města tzv. Vnitřním městě (nebo také Starém městě). Je jedním z oblíbených cílů turistů.