Jindřišská věž

Jindřišská věž

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Jindřišská věž je nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jindřišská věž se nachází v Praze na Novém Městě hned vedle kostela sv.Jindřicha a sv.Kunhuty. Byla postavena v gotickém stylu v letech 1472-1476. V té době náležela i s okolními pozemky řádu Křížovníků s červenou hvězdou.

  Jindřišská věž

  O sto let později dostala věž hodiny. Po stranách hodin jsou znaky Starého i Nového Města a také zemí Koruny české.

  Jindřišská věž

  Věž přežila i řadu poškození. Poprvé to bylo v roce 1648, kdy plnila funkci vojenské strážnice a zčásti ji pobořila švédská dělostřelba. Další újmu utrpěla v roce 1757 při obléhání Prahy pruskými vojsky a v roce 1801 při silné vichřice, kdy byla stržena štíhlá gotická střecha.

  Jindřišská věž

  Důkladná oprava a zároveň i přestavba věže v novogotickém stylu proběhla v letech 1876-1879 podle návrhu architekta Josefa Mockera. Při ní dostala věž novou břidlicovou střechu a zvýšila se na 65,7m, čímž se stala nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze.

  Jindřišská věž

  Ve věži jsou umístěny celkem 3 zvony a každý má své jméno. Ten největší a nejtěžší se jmenuje Jindřich. Je z roku 1680 (přelit v roce 1804) a jeho hmotnost je 3350kg. Maria je nejstarším ze zvonů, a byla ulita v roce 1518 zvonařským mistrem Bartolomějem. Poslední Dominik je z roku 1850 a váží 1tunu.

  Jindřišská věž

  K zásadní proměně Jindřišské věže došlo po roce 2001, i když ke změně vnitřní, která se navenek nikterak nepromítla. Po schválení projektu památkáři, byla vestavěna dovnitř věže železobetonová konstrukce, aniž by se dotýkala kamenných zdí věže. V této vestavbě vzniklo 10 pater vybavených moderním osvětlením a klimatizací. Návštěvníci mohou využít schodiště s 200 schody vedoucí až na vrchol věže nebo rychlovýtah.

  Jindřišská věž

  V přízemí se nachází recepce s prodejem suvenýrů a kavárna zasahující až do prvního patra. Druhé, třetí a čtvrté patro nabízí k pronajmutí obchodní a klubové prostory. V pátém patře je hygienické zázemí. V šestém Muzeum pražských věží se 120 fotkami. Sedmé až deváté patro zaujímá restaurace Zvonice, v jejíž interiéru je i původní zvon sv. Maria. Desáté patro je vyhlídkové, kde se lze na Prahu podívat z nárožních věžiček.

  Jindřišská věž

  Ve věži se nachází zvonkohra o 10 zvonech, určená výhradně pro vnitřní poslech. Je jediná svého druhu v Evropě. Má automaticky 1152 předvolitelných skladeb s možností ruční improvizace doprovázet hrou na zvony třeba jiný hudební nástroj či pěveckou produkci. Jindřišská věž tak nabízí spoustu možností pod jednou střechou.

  Jindřišská věž

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Emauzy

  Emauzy

  Benediktinský klášter s moderní konstrukcí kostelních věží.

  nejužší ulička v Praze

  nejužší ulička v Praze

  Nejužší ulička v Praze se semafory pro pěší.

  kostel sv.Fabiána a Šebestiána

  kostel sv.Fabiána a Šebestiána

  Kostel sv.Fabiána a Šebestiána patrně založil již v roce 922 kníže Boleslav II.

  Nový svět

  Nový svět

  Jedna z nejmalebnějších a nejromantičtějších pražských uliček nacházející se jen kousek od Pražského hradu.

  ostrov Štvanice

  ostrov Štvanice

  Ostrov Štvanice známý svým legendárním zimním stadionem a krásným tenisovým areálem.