Soběnovská přehrada

Soběnovská přehrada

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

582 m n. m.

Popis

Soběnovská přehrada (někdy také uváděná jako „Černá“) je nejstarší funkční vodní přehradou v jižních Čechách. Stojí na toku říčky Černé u Soběnova, cca 8 km východně od jihočeského města Kaplice, a to od roku 1925.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Soběnovská přehrada, jejíž nádrž je v některých pramenech uváděna jako „Hradiště“, získala svůj název podle obce Soběnov, nacházející se cca 3 km severně od přehrady. Byla postavena za účelem zadržování vody pro vodní elektrárnu a rovněž jako ochrana proti povodním. Kamenná hráz byla dlouhá 21 m a zadržovala jezero o ploše 3,9 ha a objemu 73,5 tisíce metrů krychlových vody. Část hráze však byla sypaná a právě v této části se přehrada při povodních v roce 2002 protrhla. V roce 2005 pak byla dokončena její oprava a od téhož roku opět slouží svému účelu. 

  Soběnovská přehrada

  Hráz přehrady je tížná z kamenného zdiva, se čtyřmi korunovými přelivy. Přelivy byly původně jen dva a zbytek hráze byl zemní, sypaný. Právě tato sypaná část hráze však nevydržela nápor vody při zmíněných povodních v roce 2002.  Při opravě hráze byla tato část postavena z betonu a je obložena kamenem, takže má podobný vzhled jako původní, zachovalá část hráze.

  Soběnovská přehrada

  Na pravé straně hráze, byla při stavbě přehrady vybudována vorová propust umožňující voroplavbu. Na levé straně hráze je výpust, obtokový kanál od náhonu a vtokový objekt do přívodního tunelu k elektrárně. Voda do elektrárny zpočátku teče 557 m dlouhým tunelem o průměru 1,35 m s kamennými větracími šachtami, na který navazuje 544 m dlouhý betonový kanál, který ústí do vyrovnávací komory nad elektrárnou. Výhodná terénní konfiguraci říčky Černé v tomto úseku má mimořádně velký spád, čímž je dosaženo převýšení hladin vody v elektrárně 59,34 m. V elektrárně pracují dvě Francisovy turbíny.

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada stojí za návštěvu. Nejlépe se k ní dostaneme ze silnice č. 154, spojující Kaplici s Novými hrady. V obci Líčov je třeba odbočit severním směrem na Soběnov a v osadě Děkanské Skaliny vlevo po užší silničce do blízkosti přehrady. Po návštěvě přehrady je možno pokračovat cca 1 km po červeném turistickém značení ke zřícenině hradu Sokolčí, která se nachází na vysoké skále nad říčkou Černou.

  Soběnovská přehrada

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Velešín – město v jižních Čechách

  Velešín – město v jižních Čechách

  Velešín je menší město cca 8 km východně od Českého Krumlova na západním břehu přehradní nádrže Římov na řece Malši. Obchvatem města vede silnice I/3 (mezinárodní E55) od Českých Budějovic k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště.

  Pomník amerických letců k Kaplice

  Pomník amerických letců k Kaplice

  Asi 5 km jižně od jihočeského města Kaplice se poblíž silnice E55 nachází pomník pětice letců USA, kteří se zachránili z poškozeného bombardéru a následně byli zavražděni 9.12.1944 v místě nynějšího pomníku.

  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň je malá obec v Jihočeském kraji v okrese Český Krumlov. Leží na pravém břehu přehradního jezera Lipno I v nadmořské výšce 755 m, cca 5 km od lipenské přehradní hráze a 5 km od hranice s Rakouskem.

  Hopsárium v Českých Budějovicích

  Hopsárium v Českých Budějovicích

  Kam jít s dětmi v Českých Budějovicích a okolí v době špatného počasí? Je zde Hopsárium ve Vrbenské ulici v budově bývalé tovární haly. Na ploše větší než 2 100 m2 se nachází mnoho zajímavých atrakcí pro malé i velké.

  Městské opevněné v Třeboni

  Městské opevněné v Třeboni

  Zbytky městského opevnění v Třeboni je možno spatřit na okraji zámeckého parku pod ulicí Novohradskou, která vede po náspu, na jehož druhé straně se rozkládá rybník Svět.