Soběnovská přehrada

Soběnovská přehrada

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

582 m n. m.

Popis

Soběnovská přehrada (někdy také uváděná jako „Černá“) je nejstarší funkční vodní přehradou v jižních Čechách. Stojí na toku říčky Černé u Soběnova, cca 8 km východně od jihočeského města Kaplice, a to od roku 1925.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Soběnovská přehrada, jejíž nádrž je v některých pramenech uváděna jako „Hradiště“, získala svůj název podle obce Soběnov, nacházející se cca 3 km severně od přehrady. Byla postavena za účelem zadržování vody pro vodní elektrárnu a rovněž jako ochrana proti povodním. Kamenná hráz byla dlouhá 21 m a zadržovala jezero o ploše 3,9 ha a objemu 73,5 tisíce metrů krychlových vody. Část hráze však byla sypaná a právě v této části se přehrada při povodních v roce 2002 protrhla. V roce 2005 pak byla dokončena její oprava a od téhož roku opět slouží svému účelu. 

  Soběnovská přehrada

  Hráz přehrady je tížná z kamenného zdiva, se čtyřmi korunovými přelivy. Přelivy byly původně jen dva a zbytek hráze byl zemní, sypaný. Právě tato sypaná část hráze však nevydržela nápor vody při zmíněných povodních v roce 2002.  Při opravě hráze byla tato část postavena z betonu a je obložena kamenem, takže má podobný vzhled jako původní, zachovalá část hráze.

  Soběnovská přehrada

  Na pravé straně hráze, byla při stavbě přehrady vybudována vorová propust umožňující voroplavbu. Na levé straně hráze je výpust, obtokový kanál od náhonu a vtokový objekt do přívodního tunelu k elektrárně. Voda do elektrárny zpočátku teče 557 m dlouhým tunelem o průměru 1,35 m s kamennými větracími šachtami, na který navazuje 544 m dlouhý betonový kanál, který ústí do vyrovnávací komory nad elektrárnou. Výhodná terénní konfiguraci říčky Černé v tomto úseku má mimořádně velký spád, čímž je dosaženo převýšení hladin vody v elektrárně 59,34 m. V elektrárně pracují dvě Francisovy turbíny.

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada stojí za návštěvu. Nejlépe se k ní dostaneme ze silnice č. 154, spojující Kaplici s Novými hrady. V obci Líčov je třeba odbočit severním směrem na Soběnov a v osadě Děkanské Skaliny vlevo po užší silničce do blízkosti přehrady. Po návštěvě přehrady je možno pokračovat cca 1 km po červeném turistickém značení ke zřícenině hradu Sokolčí, která se nachází na vysoké skále nad říčkou Černou.

  Soběnovská přehrada

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hluboká nad Vltavou – Sportovně relaxační areál

  Hluboká nad Vltavou – Sportovně relaxační areál

  Sportovně relaxační areál v Hluboké nad Vltavou se nachází v blízkosti jiných sportovišť – golfového areálu, tenisového klubu a fotbalového hřiště Přístupný je ze Sportovní ulice, navazující na ulici Podskalí.

  rozhledna Hýlačka

  rozhledna Hýlačka

  Rozhledna Hýlačka se nachází u Tábora, v jeho místní části Větrovy.

  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Maria Rast am Stein, resp. Maria Rast nebo Panna Marie odpočívající na kameni. Tak se nazývá mariánské poutní místo, které se nachází na severním úbočí Martinkovského vrchu nad Vyšším Brodem.

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk je hrad postavený z balíků slámy nedaleko Borovan u Českých Budějovic. Zde se každoročně na sklonku prázdnin odehrává Bitva o Slamburk - tematická akce pro širokou veřejnost a zejména pro děti, které se mohou bitvy přímo účastnit.

  Holašovické Stonehenge

  Holašovické Stonehenge

  Pár set metrů od návsi v Holašovicích se nachází kruhový kromlech (kamenný kruh z menhirů), známý jako Holašovické Stonehenge. Kromě samotné vesnice jde o další pozoruhodnost vhodnou ke shlédnutí.