Soběnovská přehrada

Soběnovská přehrada

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

582 m n. m.

Popis

Soběnovská přehrada (někdy také uváděná jako „Černá“) je nejstarší funkční vodní přehradou v jižních Čechách. Stojí na toku říčky Černé u Soběnova, cca 8 km východně od jihočeského města Kaplice, a to od roku 1925.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Soběnovská přehrada, jejíž nádrž je v některých pramenech uváděna jako „Hradiště“, získala svůj název podle obce Soběnov, nacházející se cca 3 km severně od přehrady. Byla postavena za účelem zadržování vody pro vodní elektrárnu a rovněž jako ochrana proti povodním. Kamenná hráz byla dlouhá 21 m a zadržovala jezero o ploše 3,9 ha a objemu 73,5 tisíce metrů krychlových vody. Část hráze však byla sypaná a právě v této části se přehrada při povodních v roce 2002 protrhla. V roce 2005 pak byla dokončena její oprava a od téhož roku opět slouží svému účelu. 

  Soběnovská přehrada

  Hráz přehrady je tížná z kamenného zdiva, se čtyřmi korunovými přelivy. Přelivy byly původně jen dva a zbytek hráze byl zemní, sypaný. Právě tato sypaná část hráze však nevydržela nápor vody při zmíněných povodních v roce 2002.  Při opravě hráze byla tato část postavena z betonu a je obložena kamenem, takže má podobný vzhled jako původní, zachovalá část hráze.

  Soběnovská přehrada

  Na pravé straně hráze, byla při stavbě přehrady vybudována vorová propust umožňující voroplavbu. Na levé straně hráze je výpust, obtokový kanál od náhonu a vtokový objekt do přívodního tunelu k elektrárně. Voda do elektrárny zpočátku teče 557 m dlouhým tunelem o průměru 1,35 m s kamennými větracími šachtami, na který navazuje 544 m dlouhý betonový kanál, který ústí do vyrovnávací komory nad elektrárnou. Výhodná terénní konfiguraci říčky Černé v tomto úseku má mimořádně velký spád, čímž je dosaženo převýšení hladin vody v elektrárně 59,34 m. V elektrárně pracují dvě Francisovy turbíny.

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada stojí za návštěvu. Nejlépe se k ní dostaneme ze silnice č. 154, spojující Kaplici s Novými hrady. V obci Líčov je třeba odbočit severním směrem na Soběnov a v osadě Děkanské Skaliny vlevo po užší silničce do blízkosti přehrady. Po návštěvě přehrady je možno pokračovat cca 1 km po červeném turistickém značení ke zřícenině hradu Sokolčí, která se nachází na vysoké skále nad říčkou Černou.

  Soběnovská přehrada

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zřícenina hradu Pořešín

  Zřícenina hradu Pořešín

  Zřícenina hradu Pořešín se nachází na ostrohu nad řekou Malší, jihovýchodně od stejnojmenné vesnice, cca 4 km severně od Kaplice v okrese Český Krumlov. Je chráněna jako Kulturní památka ČR, a to již od roku 1958.

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Otáčivé hlediště přírodního divadla v Českém Krumlově se nachází prakticky uprostřed Zámecké zahrady, a to přímo v její ose. Je přístupné ve směru od zámku. Jeho správcem je Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

  Holašovické Stonehenge

  Holašovické Stonehenge

  Pár set metrů od návsi v Holašovicích se nachází kruhový kromlech (kamenný kruh z menhirů), známý jako Holašovické Stonehenge. Kromě samotné vesnice jde o další pozoruhodnost vhodnou ke shlédnutí.

  Český Krumlov – státní hrad a zámek

  Český Krumlov – státní hrad a zámek

  Státní hrad a zámek Český Krumlov stojí na skalním ostrohu nad meandry řeky Vltavy nad stejnojmenným městem. Po Pražském hradu je druhým největším zámeckým komplexem v Čechách.

  Český Krumlov – Myší díra

  Český Krumlov – Myší díra

  Myší díru v Českém Krumlově dobře znají především vodáci. Nachází se v historické části města při zátoce řeky Vltavy na spojnici začátku a konce meandru řeky, v němž stojí Vnitřní město.