Soběnovská přehrada

Soběnovská přehrada

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

582 m n. m.

Popis

Soběnovská přehrada (někdy také uváděná jako „Černá“) je nejstarší funkční vodní přehradou v jižních Čechách. Stojí na toku říčky Černé u Soběnova, cca 8 km východně od jihočeského města Kaplice, a to od roku 1925.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Soběnovská přehrada, jejíž nádrž je v některých pramenech uváděna jako „Hradiště“, získala svůj název podle obce Soběnov, nacházející se cca 3 km severně od přehrady. Byla postavena za účelem zadržování vody pro vodní elektrárnu a rovněž jako ochrana proti povodním. Kamenná hráz byla dlouhá 21 m a zadržovala jezero o ploše 3,9 ha a objemu 73,5 tisíce metrů krychlových vody. Část hráze však byla sypaná a právě v této části se přehrada při povodních v roce 2002 protrhla. V roce 2005 pak byla dokončena její oprava a od téhož roku opět slouží svému účelu. 

  Soběnovská přehrada

  Hráz přehrady je tížná z kamenného zdiva, se čtyřmi korunovými přelivy. Přelivy byly původně jen dva a zbytek hráze byl zemní, sypaný. Právě tato sypaná část hráze však nevydržela nápor vody při zmíněných povodních v roce 2002.  Při opravě hráze byla tato část postavena z betonu a je obložena kamenem, takže má podobný vzhled jako původní, zachovalá část hráze.

  Soběnovská přehrada

  Na pravé straně hráze, byla při stavbě přehrady vybudována vorová propust umožňující voroplavbu. Na levé straně hráze je výpust, obtokový kanál od náhonu a vtokový objekt do přívodního tunelu k elektrárně. Voda do elektrárny zpočátku teče 557 m dlouhým tunelem o průměru 1,35 m s kamennými větracími šachtami, na který navazuje 544 m dlouhý betonový kanál, který ústí do vyrovnávací komory nad elektrárnou. Výhodná terénní konfiguraci říčky Černé v tomto úseku má mimořádně velký spád, čímž je dosaženo převýšení hladin vody v elektrárně 59,34 m. V elektrárně pracují dvě Francisovy turbíny.

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada stojí za návštěvu. Nejlépe se k ní dostaneme ze silnice č. 154, spojující Kaplici s Novými hrady. V obci Líčov je třeba odbočit severním směrem na Soběnov a v osadě Děkanské Skaliny vlevo po užší silničce do blízkosti přehrady. Po návštěvě přehrady je možno pokračovat cca 1 km po červeném turistickém značení ke zřícenině hradu Sokolčí, která se nachází na vysoké skále nad říčkou Černou.

  Soběnovská přehrada

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Novohradské hory – dřevěná zvonice nad Pasekami

  Novohradské hory – dřevěná zvonice nad Pasekami

  Poněkud výše nad tzv. kamennou pyramidou stojí další zajímavý dominantní objekt této části Novohradských hor nad osadou Paseky obce Dlouhá Stropnice. Je jím dřevěná zvonice.

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk se nachází v jihočeském kraji cca 7 km od Trhových Svin a cca 7 km od Nových hradů, Dříve opevněná vesnice je v současnosti zčásti bydliště místních obyvatel a rovněž cílem výprav návštěvníků.

  Poutní kostel U Svatého Kamene

  Poutní kostel U Svatého Kamene

  Barokní poutní chrám zasvěcený Panně Marii Sněžné se nachází v lokalitě U Sv. Kamene cca 2 km od Dolního Dvořiště v jižních Čechách, nedaleko hranic s Rakouskem. V blízkosti kostela stojí kaple s pramenem léčivé vody.

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk je hrad postavený z balíků slámy nedaleko Borovan u Českých Budějovic. Zde se každoročně na sklonku prázdnin odehrává Bitva o Slamburk - tematická akce pro širokou veřejnost a zejména pro děti, které se mohou bitvy přímo účastnit.

  Lipno nad Vltavou – Království lesa

  Lipno nad Vltavou – Království lesa

  Království lesa je přírodní hřiště s celou řadou atrakcí pro děti různého věku. Nachází se z větší části v lesním porostu se na úpatí vrchu Kramolína nad Lipnem nad Vltavou. Přístupné je od Lipna nebo od Stezky korunami stromů.