Šumava – Čertova stěna

Šumava – Čertova stěna

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Vyšší Brod

Nadmořská výška

683 m n. m.

Popis

Čertova stěna je součást národní přírodní rezervace Čertova stěna – Luč. Nachází se cca 2 km severozápadně od Vyššího Brodu vpravo od silnice do Loučovic, nad Čertovými proudy řeky Vltavy. Na levé straně silnice je parkoviště.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Čertova stěna je divoký skalní sráz nad hlubokým údolím Vltavy posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany – tzv. kamenným mořem. Kolem rostou borovice a břízy, které mají často zcela neobvyklý tvar. Nad údolím se vypíná přes 30 m vysoký skalní blok – tzv. Čertova kazatelna ze které je překrásný pohled na romantické údolí s řečištěm Vltavy.

  Šumava – Čertova stěna

  Vrchol Čertovy stěny je přístupný od parkoviště na levé (vnitřní) straně zatáčky silnice spojující Vyšší Brod a Loučovice. Trasa k vrcholu stěny je značena.   

  Šumava – Čertova stěna

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vítkův hrádek

  Vítkův hrádek

  Na skalním suku zvaném Vítkův kámen, vysoko nad pravým břehem jezera přehradní nádrže Lipno stojí zřícenina gotického hradu Vítkův hrádek. Zřícenina tohoto hradu postaveného ve 13. století je nejvýše položeným hradem v Česku.

  Svatobor

  Svatobor

  Svatobor je táhlý vrch, který nápadně převyšuje své okolí. Je přirozenou dominantou města Sušice a celého jeho okolí. Nejvyšší bod vrchu se nachází v nadmořské výšce 845 m přibližně 2 km západně od Sušice.

  Svatobor – pohledy od útulny

  Svatobor – pohledy od útulny

  Pod vrcholem Svatoboru směrem k Sušici se nachází místo krásného výhledu.

  rozhledna Sedlo

  rozhledna Sedlo

  Krasna drevena rozhledna a lahko i pristupna.

  NS Srnský okruh

  NS Srnský okruh

  Srnský okruh prochází nádhernou šumavskou přírodou s mnoha úžasnými výhledy do krajiny.