Zřícenina hradu Sokolčí

Zřícenina hradu Sokolčí

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

650 m n. m.

Popis

Cca 6 km východně od jihočeského města Kaplice se nad říčkou Černá vypíná vysoká skála a na ní stojí zbytky trosek hradu Sokolčí. Zřícenina hradu je obklopena smíšeným lesem. Je volně přístupná a je chráněna jako Kulturní památka ČR.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad nechal postavit ve 14. století Jindřich z Velešína. Později se jeho vlastníky stali Rožmberkové. V roce 1387 totiž Sokolčí prodal Beneš z Velešína Oldřichovi z Rožmberka, který hrad připojil k Novohradskému panství. Hrad patrně měl soužit jako strážní hrad nad údolím Černé při Linecké obchodní cestě. Jeho existence neměla však dlouhé trvání. Od roku 1541 je hrad uváděn jako pustý.

  Zřícenina hradu Sokolčí

  Do současnosti se dochovaly pouze sporé zbytky čtyřhranné věže a paláce s pozůstatkem hradního valu a příkopu.

  Zřícenina hradu Sokolčí

  Začátek příjemné turistické stezky ke zřícenině je u Soběnovské vodní nádrže na říčce Černé, dále po červené značce asi 1 km. Nejpohodlnější cesta na vrchol skály je zleva, i z pravé strany je však přístup možný.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – obloukový most přes Latrán

  Český Krumlov – obloukový most přes Latrán

  Nedaleko Červené brány, která je hlavní branou na 1. nádvoří zámku překlenuje ulici Latrán zajímavá stavba, jíž mohutný oblouk. Ten v sobě skrývá chodbu, která spojuje zámecké interiéry s nedalekým klášterem.

  Geologická expozice pod Klokoty

  Geologická expozice pod Klokoty

  Sbírka kamenů pod širým nebem Vás nechá nahlédnout do jejich duše.

  Housův mlýn v Táboře

  Housův mlýn v Táboře

  Na Housově mlýně v Táboře Vás čeká husitská krčma, velká filmová zbrojnice, mučírna, hlavní sál, výstavní síň a středověký hostel. Pořádáme stylové programy pro rodiny s dětmi, soukromé i firemní akce, svatby, festivaly, koncerty, atd.

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  V jihočeském městě Kaplici můžeme narazit na jednu zajímavou raritu – areál dvou katolických kostelů, nacházejících se na jenom pozemku. Větší, blíže k náměstí, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu, menší, původně mariánský, sv. Floriánovi.

  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Rozlehlá zámecká zahrada v Českém Krumlově se nachází jihozápadně od zámku. Návštěvníci do ní vstupují většinou v souvislosti s prohlídkou zámku. Zahrada je veřejnosti přístupná a je dostupná i z jiných směrů.