Zřícenina hradu Sokolčí

Zřícenina hradu Sokolčí

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

650 m n. m.

Popis

Cca 6 km východně od jihočeského města Kaplice se nad říčkou Černá vypíná vysoká skála a na ní stojí zbytky trosek hradu Sokolčí. Zřícenina hradu je obklopena smíšeným lesem. Je volně přístupná a je chráněna jako Kulturní památka ČR.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad nechal postavit ve 14. století Jindřich z Velešína. Později se jeho vlastníky stali Rožmberkové. V roce 1387 totiž Sokolčí prodal Beneš z Velešína Oldřichovi z Rožmberka, který hrad připojil k Novohradskému panství. Hrad patrně měl soužit jako strážní hrad nad údolím Černé při Linecké obchodní cestě. Jeho existence neměla však dlouhé trvání. Od roku 1541 je hrad uváděn jako pustý.

  Zřícenina hradu Sokolčí

  Do současnosti se dochovaly pouze sporé zbytky čtyřhranné věže a paláce s pozůstatkem hradního valu a příkopu.

  Zřícenina hradu Sokolčí

  Začátek příjemné turistické stezky ke zřícenině je u Soběnovské vodní nádrže na říčce Černé, dále po červené značce asi 1 km. Nejpohodlnější cesta na vrchol skály je zleva, i z pravé strany je však přístup možný.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Holašovické Stonehenge

  Holašovické Stonehenge

  Pár set metrů od návsi v Holašovicích se nachází kruhový kromlech (kamenný kruh z menhirů), známý jako Holašovické Stonehenge. Kromě samotné vesnice jde o další pozoruhodnost vhodnou ke shlédnutí.

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  V Novohradských horách pod Kraví horou v obci Hojná voda stojí zajímavý objekt. Je jím kamenná zvonice se Zvonem setkávání. Od zvonice je báječný pohled do krajiny.

  Poutní kostel Nejsvětější Trojice u města Trhové Sviny

  Poutní kostel Nejsvětější Trojice u města Trhové Sviny

  Poutní kostel, který je uváděn jako jeden ze skvostů českého baroka, stojí cca 2,5 km jižně od města Trhové Sviny v okrese České Budějovice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň je malá obec v Jihočeském kraji v okrese Český Krumlov. Leží na pravém břehu přehradního jezera Lipno I v nadmořské výšce 755 m, cca 5 km od lipenské přehradní hráze a 5 km od hranice s Rakouskem.

  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Rozlehlá zámecká zahrada v Českém Krumlově se nachází jihozápadně od zámku. Návštěvníci do ní vstupují většinou v souvislosti s prohlídkou zámku. Zahrada je veřejnosti přístupná a je dostupná i z jiných směrů.