Tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

České Budějovice

Nadmořská výška

538 m n. m.

Popis

Tvrz Žumberk se nachází v jihočeském kraji cca 7 km od Trhových Svin a cca 7 km od Nových hradů, Dříve opevněná vesnice je v současnosti zčásti bydliště místních obyvatel a rovněž cílem výprav návštěvníků.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Z hlediska architektury je celá vesnice vlastně hradem, kde hradby obepínají vlastní vesnici s kostelem, poplužním dvorem, návsí a jednotlivými obytnými budovami. Části hradeb jsou dodnes patrné. Osada je připomínána jako Sonnberg nebo Sunnberch (Sluneční návrší) poprvé v roce 1279. Až do roku 1610 byla tvrz v držení Rožmberků.

  Tvrz Žumberk

   

  Obnovená tvrz je pobočkou Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a je zpřístupněna veřejnosti.

  Tvrz Žumberk

   

  S tvrzí a jejím nejbližším okolím je možno se seznámit na třech návštěvnických okruzích.

  První prohlídková trasa zahrnuje návštěvu vlastní tvrze a její náplní je historie tvrze a lidový malovaný nábytek jižních Čech. Druhá prohlídková trasa s v baště C seznámí návštěvníky s expozicí l vzestupu a pádu jednoho z vlivných rožmberských úředníků. A konečně třetí prohlídková trasa v baštách A a B zpřístupní návštěvníkům lapidárium (architektonické fragmenty, zvony a náhrobní kameny).

  Tvrz Žumberk

   

  Zajímavostí je tzv. Žumberský jilm – jilm drsný (horský) s výškou přes 30 m a obvodem kmene 330 cm. Stáří stromu se odhaduje na 200 až 250 let.

  Tvrz Žumberk

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  město Bechyně

  město Bechyně

  Bechyně je nejen městem keramiky, ale i městem lázeňským..

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Otáčivé hlediště přírodního divadla v Českém Krumlově se nachází prakticky uprostřed Zámecké zahrady, a to přímo v její ose. Je přístupné ve směru od zámku. Jeho správcem je Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

  Františkánský klášter v Bechyni

  Františkánský klášter v Bechyni

  Františkánský klášter s největším souborem sklípkových kleneb v České republice.

  České Budějovice – Rabenštejnská věž

  České Budějovice – Rabenštejnská věž

  Rabenštejnská věž se nachází na území Městské památkové rezervace v severní části historického centra města, v sousedství Mlýnské stoky, a to v místě, kde Mlýnská ulice ústí do ulice Panské (viz mapka)

  Helfenburk u Bavorova – zřícenina hradu

  Helfenburk u Bavorova – zřícenina hradu

  Hrad Helfenburk se nachází asi 7 km západním směrem od jihočeského městečka Bavorava. Dobře zachovalá rozlehlá zřícenina se tyčí na skalnatém útesu uprostřed lesů na vrchu Malošín v nadmořské výšce 650 m nad mořem.