Tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

České Budějovice

Nadmořská výška

538 m n. m.

Popis

Tvrz Žumberk se nachází v jihočeském kraji cca 7 km od Trhových Svin a cca 7 km od Nových hradů, Dříve opevněná vesnice je v současnosti zčásti bydliště místních obyvatel a rovněž cílem výprav návštěvníků.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Z hlediska architektury je celá vesnice vlastně hradem, kde hradby obepínají vlastní vesnici s kostelem, poplužním dvorem, návsí a jednotlivými obytnými budovami. Části hradeb jsou dodnes patrné. Osada je připomínána jako Sonnberg nebo Sunnberch (Sluneční návrší) poprvé v roce 1279. Až do roku 1610 byla tvrz v držení Rožmberků.

  Tvrz Žumberk

   

  Obnovená tvrz je pobočkou Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a je zpřístupněna veřejnosti.

  Tvrz Žumberk

   

  S tvrzí a jejím nejbližším okolím je možno se seznámit na třech návštěvnických okruzích.

  První prohlídková trasa zahrnuje návštěvu vlastní tvrze a její náplní je historie tvrze a lidový malovaný nábytek jižních Čech. Druhá prohlídková trasa s v baště C seznámí návštěvníky s expozicí l vzestupu a pádu jednoho z vlivných rožmberských úředníků. A konečně třetí prohlídková trasa v baštách A a B zpřístupní návštěvníkům lapidárium (architektonické fragmenty, zvony a náhrobní kameny).

  Tvrz Žumberk

   

  Zajímavostí je tzv. Žumberský jilm – jilm drsný (horský) s výškou přes 30 m a obvodem kmene 330 cm. Stáří stromu se odhaduje na 200 až 250 let.

  Tvrz Žumberk

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Jedním z míst, kde lze spatřit pozůstatky koněspřežky z Lince do Českých Budějovic je nedaleko Velešína u osady Holkov. Nachází se zde zachovalý násep a mostek s dřevěnými kolejnicemi.

  Holašovické Stonehenge

  Holašovické Stonehenge

  Pár set metrů od návsi v Holašovicích se nachází kruhový kromlech (kamenný kruh z menhirů), známý jako Holašovické Stonehenge. Kromě samotné vesnice jde o další pozoruhodnost vhodnou ke shlédnutí.

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Otáčivé hlediště přírodního divadla v Českém Krumlově se nachází prakticky uprostřed Zámecké zahrady, a to přímo v její ose. Je přístupné ve směru od zámku. Jeho správcem je Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

  Pomník amerických letců k Kaplice

  Pomník amerických letců k Kaplice

  Asi 5 km jižně od jihočeského města Kaplice se poblíž silnice E55 nachází pomník pětice letců USA, kteří se zachránili z poškozeného bombardéru a následně byli zavražděni 9.12.1944 v místě nynějšího pomníku.

  Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

  Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

  Alšova jihočeská galerie, nacházející se v areálu státního zámku Hluboká nad Vltavou, je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, patřící k pěti největším institucím svého druhu v České republice.