Státní zámek Kratochvíle

Státní zámek Kratochvíle

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Netolice

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek je představitelem italského renesančního stavitelství v jižních Čechách. Nechal jej postavit na sklonku 16. století Vilém z Rožmberka jako letní sídlo po vzoru venkovských italských vil na pozemku, který původně věnoval rožmberskému regentu a budovateli jihočeských rybníků Jakubu Krčínovi z Jelčan, ale později jej od něho získal zpět směnou.

  Státní zámek Kratochvíle

  Pravidelný půdorys areálu tvoří obdélník s ohradní zdí, prostoupenou na třech stranách domky. Patrová vila stojí v do přední části rozlehlé zahrady kolmo k ose od vstupní věže a je obklopena souměrným obdélníkem samostatně ohrazeného vodního příkopu. Vstupní trakt zakončuje na západní straně zahradní domek, na východním rohu ohradní zdi kostelík, zasvěcený Panně Marii. Vila stojí na olšových a dubových pilotech, které v bažinatém terénu postupně zkameněly.

  Státní zámek Kratochvíle

  Na Kratochvíli se často zdržoval i Vilémův bratr Petr Vok z Rožmberka. V roce 1601 se Kratochvíle stala majetkem Rudolfa II., po bitvě na Bílé hoře ji daroval Ferdinand II. Oldřichu Eggenberkovi. Od roku 1719 byla majetkem Schwarzenberků.

  Státní zámek Kratochvíle

  V nedávné době zámek prošel dílčími rekonstrukcemi a zejména restaurováním (které v exteriéru probíhá dodnes). Zámek nabízí krásnou prohlídkovou trasu renesančních interiérů vily, která byla slavnostně dokončena a otevřena na konci června 2011.

  Státní zámek Kratochvíle

  Zámek je rovněž využíván ke kulturním účelům (zejména koncertům a je vyhledávaným místem svatebních obřadů.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  V jihočeských Trhových Svinech stojí jedna z historicky zajímavých sakrálních památek. Je jí kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně raně gotická stavba, přestavěná v 15. století do téměř dnešní podoby.

  hrad Borotín

  hrad Borotín

  Nejkrásnější pohled na pozůstatky hradu Borotín je od Starozámeckého rybníku.

  Zřícenina hradu Velešín

  Zřícenina hradu Velešín

  Zřícenina dříve rozlehlého hradu Velešín se rozkládá na pravém břehu vodního díla Římov na řece Malši. Přesto, že je hrad v 1. ochranném pásmu vodního zdroje, je na něj posledních 5 let přístup povolen.

  Městské opevněné v Třeboni

  Městské opevněné v Třeboni

  Zbytky městského opevnění v Třeboni je možno spatřit na okraji zámeckého parku pod ulicí Novohradskou, která vede po náspu, na jehož druhé straně se rozkládá rybník Svět.

  Rožmberk – kostel sv. Mikuláše

  Rožmberk – kostel sv. Mikuláše

  Další z gotických sakrálních památek. Pozdně gotický kostel, který se nachází na náměstí v samotném centru městečka nad řekou Vltavou, pochází ze 2. poloviny 15. století.