Státní zámek Kratochvíle

Státní zámek Kratochvíle

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Netolice

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek je představitelem italského renesančního stavitelství v jižních Čechách. Nechal jej postavit na sklonku 16. století Vilém z Rožmberka jako letní sídlo po vzoru venkovských italských vil na pozemku, který původně věnoval rožmberskému regentu a budovateli jihočeských rybníků Jakubu Krčínovi z Jelčan, ale později jej od něho získal zpět směnou.

  Státní zámek Kratochvíle

  Pravidelný půdorys areálu tvoří obdélník s ohradní zdí, prostoupenou na třech stranách domky. Patrová vila stojí v do přední části rozlehlé zahrady kolmo k ose od vstupní věže a je obklopena souměrným obdélníkem samostatně ohrazeného vodního příkopu. Vstupní trakt zakončuje na západní straně zahradní domek, na východním rohu ohradní zdi kostelík, zasvěcený Panně Marii. Vila stojí na olšových a dubových pilotech, které v bažinatém terénu postupně zkameněly.

  Státní zámek Kratochvíle

  Na Kratochvíli se často zdržoval i Vilémův bratr Petr Vok z Rožmberka. V roce 1601 se Kratochvíle stala majetkem Rudolfa II., po bitvě na Bílé hoře ji daroval Ferdinand II. Oldřichu Eggenberkovi. Od roku 1719 byla majetkem Schwarzenberků.

  Státní zámek Kratochvíle

  V nedávné době zámek prošel dílčími rekonstrukcemi a zejména restaurováním (které v exteriéru probíhá dodnes). Zámek nabízí krásnou prohlídkovou trasu renesančních interiérů vily, která byla slavnostně dokončena a otevřena na konci června 2011.

  Státní zámek Kratochvíle

  Zámek je rovněž využíván ke kulturním účelům (zejména koncertům a je vyhledávaným místem svatebních obřadů.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Přehrada Lipno

  Přehrada Lipno

  Skutečnost, že Lipenská přehrada se nachází na horním toku řeky Vltavy na Šumavě v jižních Čechách cca 20 km jižně od Českého Krumlova a cca 8 km západně od Vyššího Brodu, asi není nutno příliš zdůrazňovat. To ví každý už ze školy.

  hrad Choustník

  hrad Choustník

  Hrad Choustník je ukázkou tkz.ganerbenburgu, vícehradu, jediného svého druhu v Čechách.

  Besednice

  Besednice

  Člověk nemusí jezdit přímo do Holašovic, aby pohlédl na původní vesnická stavení. Stačí navštívit například městys Besednice. Obec s necelou tisícovkou obyvatel, jíž prochází silnice č. 157, spojující Český Krumlov a Trhové Sviny.

  Poutní kostel Klokoty

  Poutní kostel Klokoty

  Působivý soubor chrámové barokní architekury vkusně osazen v okolní zeleni.

  Český Krumlov – zámecká věž

  Český Krumlov – zámecká věž

  Zámecká věž je součástí zámku v Českém Krumlově a vchod do ní je z pohledu od Červené brány na III. hradním nádvoří. Z vyhlídkového ochozu se návštěvníkům naskytne jedinečný pohled na město i přilehlé okolí.