Státní zámek Kratochvíle

Státní zámek Kratochvíle

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Netolice

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek je představitelem italského renesančního stavitelství v jižních Čechách. Nechal jej postavit na sklonku 16. století Vilém z Rožmberka jako letní sídlo po vzoru venkovských italských vil na pozemku, který původně věnoval rožmberskému regentu a budovateli jihočeských rybníků Jakubu Krčínovi z Jelčan, ale později jej od něho získal zpět směnou.

  Státní zámek Kratochvíle

  Pravidelný půdorys areálu tvoří obdélník s ohradní zdí, prostoupenou na třech stranách domky. Patrová vila stojí v do přední části rozlehlé zahrady kolmo k ose od vstupní věže a je obklopena souměrným obdélníkem samostatně ohrazeného vodního příkopu. Vstupní trakt zakončuje na západní straně zahradní domek, na východním rohu ohradní zdi kostelík, zasvěcený Panně Marii. Vila stojí na olšových a dubových pilotech, které v bažinatém terénu postupně zkameněly.

  Státní zámek Kratochvíle

  Na Kratochvíli se často zdržoval i Vilémův bratr Petr Vok z Rožmberka. V roce 1601 se Kratochvíle stala majetkem Rudolfa II., po bitvě na Bílé hoře ji daroval Ferdinand II. Oldřichu Eggenberkovi. Od roku 1719 byla majetkem Schwarzenberků.

  Státní zámek Kratochvíle

  V nedávné době zámek prošel dílčími rekonstrukcemi a zejména restaurováním (které v exteriéru probíhá dodnes). Zámek nabízí krásnou prohlídkovou trasu renesančních interiérů vily, která byla slavnostně dokončena a otevřena na konci června 2011.

  Státní zámek Kratochvíle

  Zámek je rovněž využíván ke kulturním účelům (zejména koncertům a je vyhledávaným místem svatebních obřadů.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Synagoga v Českém Krumlově

  Synagoga v Českém Krumlově

  Synagoga v Českém Krumlově se nachází v centrální části města zvané Vnitřní město, na návrší poblíž Městského parku. Přistup k ní je z Linecké ulice. Patří mezi nejzachovalejší sakrální památky svého druhu v České republice.

  Zámek Lnáře

  Zámek Lnáře

  Zámek ve stejnojmenné obci se nachází v okrese Strakonice, jen pouhý kilometr od hranic Jihočeského kraje s krajem Plzeňským. Kolem zámku prochází silnice E49 (1/20), spojující tyto kraje.

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Křížový vrch (někdy také Křížová hora) se nachází severovýchodně od centrální části města, poblíž městské části Horní brána. Ačkoliv jde o vrch, je na jeho vrchol dobrý přístup. Z vrcholu je báječný výhled jak na město, tak na zámek.

  Vyhlídková věž staré radnice v Třeboni

  Vyhlídková věž staré radnice v Třeboni

  Na Masarykově náměstí v Třeboni stojí budova staré radnice. Součástí této budovy je věž vysoká 31 metrů. Věž slouží jako vyhlídková a je přístupná veřejnosti. Poskytuje návštěvníkům báječné pohledy na město.

  Poutní kostel Klokoty

  Poutní kostel Klokoty

  Působivý soubor chrámové barokní architekury vkusně osazen v okolní zeleni.