Braniborská jeskyně

Braniborská jeskyně

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Doksy

Popis

Není to typická jeskyně, ale spíše převis, dříve sloužící jako úkryt lidí během válek.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Braniborská jeskyně se nachází v lesích nedaleko známého a návštěvníky vyhledávaného Máchova jezera. Nejlépe je přijet do Starých Splavů, odkud vedou k jeskyni tři různé cesty. Ale pozor, pokud přijedete autem, je nutné ho zaparkovat na vyhrazeném parkovišti, neboť v celých Starých Splavech je zákaz parkování volně v ulicích.

  Staré Splavy

  Doporučujeme nevjíždět do obce a použít parkoviště hned za cedulí Staré Splavy, těsně před vlakovým nádražím. Za kolejemi je rozcestník a tady je na každém, kterou trasu zvolí. My se vydáváme po zelené. Na ukazateli k Braniborské jeskyni jsou 3km, takže to není daleko. Zprvu jdeme mezi místními domky, projdeme kolem rybníku a fotbalového hřiště, přejdeme silnici a za chvíli jsme v lese.

  domky ve Starých Splavech

  Vstupujeme do Dlouhého dolu. Cesta vede převážně smrkovým lesem. Nejdříve před námi utíkají srnky a o několik stovek metrů dále, po hlasitém zachrochtání kance, i tlupa prasat. No, milá to společnost…

  vstup do Dlouhého dolu

  Objevující se skály po stranách cesty naznačují, že přicházíme do rokle Útočiště, kde se nalézá i náš cíl.

  rokle Útočiště

  Braniborská jeskyně je schovaná ve svahu několik desítek metrů od hlavní cesty. Je dobře značená, takže není problém jí najít.

  směrovka k Braniborské jeskyni

  Pravdou je, že to není typická jeskyně ale spíše převis, podobný Krápníku nebo Tisícímu kamenu (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/321).

  Braniborská jeskyně

  Jeho délka je 44m, výška 6m a přibližná hloubka  12m. Je tu ohniště a spolehlivě tu v suchu pár lidí najednou přenocuje.

  Braniborská jeskyně

  Místo dnes využívají hlavně trampové. V různých skulinách pískovcových stěn tu najdete novinový papír na podpal, sirky a jsou tu i zbytky dřeva, kterého je ale všude kolem dostatek.

  Braniborská jeskyně

  Dříve sloužila Braniborská jeskyně jako úkryt. Skrývali se zde lidé během válek, jak o tom svědčí i nápis vyrytý do pískovcové skály. Je psaný německy s datem 21.12. 1741. Celý je ohraničený srdcem a ozdobený korunou, jejíž cípy vytváří písmeno W jako Waldstein, rod Valdštejnů.

  Braniborská jeskyně a vyrytý nápis

  Podle jedné z pověstí tu nocoval i vůdce loupežníků Vilém z Máchova Máje. A není se čemu divit, je to nádherné místo uprostřed romantické krajiny.

  Braniborská jeskyně

  Po dokonalé prohlídce a svačince pokračujeme po zelené do strmého kopce k rozcestníku Nad Černou roklí. Odtud lze pokračovat po červené Máchově cestě ještě na zajímavou skalní zříceninu Jestřebí nebo na opačnou stranu Vůbčárskou roklí zpět do Starých Splavů. 

  mapka výletu

  a na závěr mapka výletu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Harfenice, Had a kaple sv.Máří Magdalény

  Harfenice, Had a kaple sv.Máří Magdalény

  Zajímavá skalní díla z pískovcových bloků sochaře Václava Levého.

  Vrátenská rozhledna

  Vrátenská rozhledna

  V malebné krajině Kokořínska na samém vrcholu Vrátenské hory se nachází nádherná rozhledna s dalekými výhledy do okolní krajiny.

  Mšenské pokličky

  Mšenské pokličky

  Jsou nejznámějším a nejpozoruhodnějším geologickým útvarem na Kokořínsku.

  Nosálov

  Nosálov

  Vesnice Nosálov je památkovou rezervací lidové architektury.

  Braniborská jeskyně

  Braniborská jeskyně

  Není to typická jeskyně, ale spíše převis, dříve sloužící jako úkryt lidí během válek.