Dívčí kámen – zřícenina hradu

Dívčí kámen – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Český Krumlov

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Dívčí kámen je zřícenina rozlehlého gotického hradu poblíž městečka Křemže v jižních Čechách v okrese Český Krumlov. Stojí v nadmořské výšce 470 m na skalnatém vrchu ze tří stran obtékaném Křemžským potokem u jeho soutoku s Vltavou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Lokalita, ve které se zřícenina hradu nalézá, byla osídlena již v pravěku, jak potvrzuji archeologické nálezy.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu 

  Gotický hrad zde založili bratři Jošt, Petr, Jan a Oldřich z Rožmberka se svolením krále Karla IV. V roce 1349.  Stavba hradu poté proběhla v dalším desetiletí. Iž v té době získal jméno Dívčí kámen. Prokazatelně hrad stál v roce 1383, kdy je uváděn pod německým názvem Maidstein (počeštěle Menštejn). Oldřichův syn Jindřich II. z Rožmberka, který byl významným členem panské jednoty roku 1394 na hradě věznil zajatého krále Václava IV. Po smrti Jindřicha v roce 1412 se novým majitelem hradu stal Oldřich II. z Rožmberka. Ten hrad na počátku husitských válek postoupil Vilémovi z Potštejna. V roce 1420 byl hrad obležen vojskem Jana Žižky, které pobořilo podhradní městečko, ale samotný hrad odolal.  Roku 1426 se hrad vrátil zpět do rukou Oldřicha z Rožmberka, který z něj v posledních letech života učinil své sídlo. Když zemřel, připadl hrad jeho synovi Janu z Rožmberka. Po Janovi hrad zdědil Petr z Rožmberka, který v roce 1506 na hradě provedl poslední opravy, ale nadále ho již neudržoval a v roce 1541 se hrad připomíná jako pustý

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Hrad byl tvořen složitým komplexem pohodlného dvoupalácového jádra, hospodářského předhradí, rozsáhlého vnějšího opevnění a latránu na úpatí kopce. Nejvyšší část hradu zaujalo obdélné hradní jádro tvořené dvěma paláci, které mezi sebou svíraly hradbami uzavřené nádvoří. Vstupovalo se do něj klenutým průjezdem ve středu východního paláce. Obě budovy byly třípatrové a v každém patře byly tři místnosti s plochým stropem. Osvětlovala je velké okna, ale ta byla kromě třetího patra z obranných důvodů obrácená jen do nádvoří. Na nádvorní straně třetího patra západního paláce byla malá arkýřová kaple. S výjimkou vstupní strany obíhal hradní jádro parkán. Pod jádrem se nacházelo přibližně trojúhelníkové předhradí s okrouhlou věží na skále ve východním cípu. Přístup umožňovala opevněná cesta chráněné dvěma branami, z nichž první byla věžová. Třetí, taktéž věžovou branou, se vstupovalo do předhradí. První brána byla navíc hradbou spojena s parkánovou zdí okolo hradního jádra. Na toto opevnění navazovala také hradba latránu, která obíhala celé návrší s hradem. Samotná zeď se z velké části dochovala, ale podobu městečka neznáme.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  V současnosti patří hrad městysu Křemže po zaplacení vstupného je přístupný celoročně v době denního světla. Okolo hradu vede červeně značená turistická trasa z Boršova do Zlaté Koruny a žlutě značená trasa k železniční zastávce v Holubově. Z větší části podél turistického značení pro pěší je značena také cyklotrasa č. 1127 ze Zlaté Koruny do Holubova.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Kdo cestuje autem, může parkovat na malém parkovišti v obci Třísov za železničním přejezdem. Vzhledem k velkému vedru a plnému parkovišti jsem však zvolil jiné místo k parkování, a sice v obci Třísov na návsi u rybníčka ve stínu pod korunami stromů. Od červeného turistické značení mě pak cesta po zeleném okruhu (vlevo) z větší části lesem, zavedla do údolí Křemžského potoka, kde jsem narazil na hostinec Hamr Dívčí kámen (někdy označovaný jako Třísovský hamr) a po osvěžení pokračoval údolím směle k hradu. Džbánek s pivem nelhal.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Barokní lovecký zámek Ohrada stojí na břehu Munického rybníka, cca 2 km od centra Hluboké nad Vltavou směrem na České Budějovice. Slouží jako muzeum, v jeho těsném sousedství se nachází zoologická zahrada.

  „Řopík“ u Veselky

  „Řopík“ u Veselky

  Jediný vojenský obranný bunkr tzv. „Řopík“ na Českobudějovicku se nachází v osadě Veselka, části obce Jedovary, náležející k městu Trhové Sviny. V některých informacích je také uváděn jako „Řopík“ u Jedovar.

  Zámek Blatná

  Zámek Blatná

  Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném Městě v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Je vzdálen cca 60 km severně od Českých Budějovic a cca 95 km jižně od Prahy. Patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Česku.

  Velešín – město v jižních Čechách

  Velešín – město v jižních Čechách

  Velešín je menší město cca 8 km východně od Českého Krumlova na západním břehu přehradní nádrže Římov na řece Malši. Obchvatem města vede silnice I/3 (mezinárodní E55) od Českých Budějovic k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště.

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  V jihočeských Trhových Svinech stojí jedna z historicky zajímavých sakrálních památek. Je jí kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně raně gotická stavba, přestavěná v 15. století do téměř dnešní podoby.