Dívčí kámen – zřícenina hradu

Dívčí kámen – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Český Krumlov

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Dívčí kámen je zřícenina rozlehlého gotického hradu poblíž městečka Křemže v jižních Čechách v okrese Český Krumlov. Stojí v nadmořské výšce 470 m na skalnatém vrchu ze tří stran obtékaném Křemžským potokem u jeho soutoku s Vltavou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Lokalita, ve které se zřícenina hradu nalézá, byla osídlena již v pravěku, jak potvrzuji archeologické nálezy.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu 

  Gotický hrad zde založili bratři Jošt, Petr, Jan a Oldřich z Rožmberka se svolením krále Karla IV. V roce 1349.  Stavba hradu poté proběhla v dalším desetiletí. Iž v té době získal jméno Dívčí kámen. Prokazatelně hrad stál v roce 1383, kdy je uváděn pod německým názvem Maidstein (počeštěle Menštejn). Oldřichův syn Jindřich II. z Rožmberka, který byl významným členem panské jednoty roku 1394 na hradě věznil zajatého krále Václava IV. Po smrti Jindřicha v roce 1412 se novým majitelem hradu stal Oldřich II. z Rožmberka. Ten hrad na počátku husitských válek postoupil Vilémovi z Potštejna. V roce 1420 byl hrad obležen vojskem Jana Žižky, které pobořilo podhradní městečko, ale samotný hrad odolal.  Roku 1426 se hrad vrátil zpět do rukou Oldřicha z Rožmberka, který z něj v posledních letech života učinil své sídlo. Když zemřel, připadl hrad jeho synovi Janu z Rožmberka. Po Janovi hrad zdědil Petr z Rožmberka, který v roce 1506 na hradě provedl poslední opravy, ale nadále ho již neudržoval a v roce 1541 se hrad připomíná jako pustý

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Hrad byl tvořen složitým komplexem pohodlného dvoupalácového jádra, hospodářského předhradí, rozsáhlého vnějšího opevnění a latránu na úpatí kopce. Nejvyšší část hradu zaujalo obdélné hradní jádro tvořené dvěma paláci, které mezi sebou svíraly hradbami uzavřené nádvoří. Vstupovalo se do něj klenutým průjezdem ve středu východního paláce. Obě budovy byly třípatrové a v každém patře byly tři místnosti s plochým stropem. Osvětlovala je velké okna, ale ta byla kromě třetího patra z obranných důvodů obrácená jen do nádvoří. Na nádvorní straně třetího patra západního paláce byla malá arkýřová kaple. S výjimkou vstupní strany obíhal hradní jádro parkán. Pod jádrem se nacházelo přibližně trojúhelníkové předhradí s okrouhlou věží na skále ve východním cípu. Přístup umožňovala opevněná cesta chráněné dvěma branami, z nichž první byla věžová. Třetí, taktéž věžovou branou, se vstupovalo do předhradí. První brána byla navíc hradbou spojena s parkánovou zdí okolo hradního jádra. Na toto opevnění navazovala také hradba latránu, která obíhala celé návrší s hradem. Samotná zeď se z velké části dochovala, ale podobu městečka neznáme.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  V současnosti patří hrad městysu Křemže po zaplacení vstupného je přístupný celoročně v době denního světla. Okolo hradu vede červeně značená turistická trasa z Boršova do Zlaté Koruny a žlutě značená trasa k železniční zastávce v Holubově. Z větší části podél turistického značení pro pěší je značena také cyklotrasa č. 1127 ze Zlaté Koruny do Holubova.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Kdo cestuje autem, může parkovat na malém parkovišti v obci Třísov za železničním přejezdem. Vzhledem k velkému vedru a plnému parkovišti jsem však zvolil jiné místo k parkování, a sice v obci Třísov na návsi u rybníčka ve stínu pod korunami stromů. Od červeného turistické značení mě pak cesta po zeleném okruhu (vlevo) z větší části lesem, zavedla do údolí Křemžského potoka, kde jsem narazil na hostinec Hamr Dívčí kámen (někdy označovaný jako Třísovský hamr) a po osvěžení pokračoval údolím směle k hradu. Džbánek s pivem nelhal.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Synagoga v Českém Krumlově

  Synagoga v Českém Krumlově

  Synagoga v Českém Krumlově se nachází v centrální části města zvané Vnitřní město, na návrší poblíž Městského parku. Přistup k ní je z Linecké ulice. Patří mezi nejzachovalejší sakrální památky svého druhu v České republice.

  Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

  Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

  Alšova jihočeská galerie, nacházející se v areálu státního zámku Hluboká nad Vltavou, je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, patřící k pěti největším institucím svého druhu v České republice.

  Český Krumlov – kostel sv. Víta

  Český Krumlov – kostel sv. Víta

  Farní kostel sv. Víta je po zámecké věži druhou dominantní výškovou stavbou v historickém centru města. Nachází se v části Vnitřní město (či Staré město) nad náměstím Svornosti. Za pozornost stojí i okolí kostela s objektem prelatury.

  Holašovice

  Holašovice

  Jihočeská vesnička nacházející se cca 15 km západně od Českých Budějovic. Od roku 1998 je zapsána na seznamu dědictví UNESCO. Jde o zcela zachovaný soubor středověkých usedlostí, které jsou postaveny podél obdélníkové návsi.

  Tvrz Volyně

  Tvrz Volyně

  Tvrz Volyně stojí ve stejnojmenném jihočeském městečku v okrese Strakonice.