Státní zámek Hluboká nad Vltavou

Státní zámek Hluboká nad Vltavou

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Hluboká nad Vltavou

Nadmořská výška

430 m n. m.

Popis

Zámek Hluboká nad Vltavou není třeba dlouze představovat, neboť je jedním z nejznámějších a také nejzdobnějších českých zámků. Je považován za nejkrásnější obytné panské sídlo v Čechách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek Hluboká se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou a městem Hluboká nad Vltavou, cca 10 km severně od Českých Budějovic. Zámek ve stylu novogotického romantismu (po vzoru anglického Windsoru), který je ve vlastnictví státu, je přístupný veřejnosti. Patří mezi turisticky nejatraktivnější a nejnavštěvovanější památkové objekty.   V bývalé jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů zejména holandských a vlámských malířů z období 17. a 18. století. Té bude věnován jiný výlet. Před hlavním průčelím zámku se rozkládá zámecký park, který začíná květinovou zahradou a pokračuje klasickým parkem v anglickém stylu a ž k jezírku. Jihozápadně od parku se nacházejí objekty hotelu Štekl, jehož vzhled je stylově podobný architektuře zámku.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

  Zámek stojí na místě původní gotické tvrze, kterou nechal postavit král Přemysl Otakar II., zakladatel Českých Budějovic ve 2. polovině 13. století. Gotický hrad na místě tvrze nechal postavit koncem 15. století Vilém z Pernštejna.  Později byl majitelem hradu král Ferdinand II. Habsburský, který jej prodal v roce 1562 pánům z Jindřichova Hradce. Ti hrad přestavěli na renezanční zámek. Od 17. století vlastnili Hlubokou Schwarzenberkové, kteří zámek přestavěli do barokní podoby.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

  Ve třicátých letech 19. století se rozhodl kníže Jan Adolf II. Hlubokou od základu strhnout a vybudovat nový zámek v romantickém stylu. Nové budovy, které stojí dodnes, byly postaveny ve stylu tudorovské gotiky podle vzoru anglického královského zámku Windsor.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Louzek – zřícenina hradu

  Louzek – zřícenina hradu

  Zřícenina hradu Louzek stojí na zalesněném skalním ostrohu nad levým břehem řeky Malše v nadmořské výšce 650 metrů. Je vzdálena asi 3 km od města Kaplice v jižním směru. Nacházejí se zde zbytky věže a část zdiva paláce.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

  Vesnice Kuklov leží na silnici spojující jihočeská města Prachatice a Křemže. Nedaleko se nacházejí zbytky hradu. Větší pozornost však přímo ve vsi upoutá nedostavěná stavba kostela sv. Ondřeje jako součást nedostavěného kláštera.

  Český Krumlov – obloukový most přes Latrán

  Český Krumlov – obloukový most přes Latrán

  Nedaleko Červené brány, která je hlavní branou na 1. nádvoří zámku překlenuje ulici Latrán zajímavá stavba, jíž mohutný oblouk. Ten v sobě skrývá chodbu, která spojuje zámecké interiéry s nedalekým klášterem.

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Otáčivé hlediště přírodního divadla v Českém Krumlově se nachází prakticky uprostřed Zámecké zahrady, a to přímo v její ose. Je přístupné ve směru od zámku. Jeho správcem je Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk se nachází v jihočeském kraji cca 7 km od Trhových Svin a cca 7 km od Nových hradů, Dříve opevněná vesnice je v současnosti zčásti bydliště místních obyvatel a rovněž cílem výprav návštěvníků.