Státní zámek Hluboká nad Vltavou

Státní zámek Hluboká nad Vltavou

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Hluboká nad Vltavou

Nadmořská výška

430 m n. m.

Popis

Zámek Hluboká nad Vltavou není třeba dlouze představovat, neboť je jedním z nejznámějších a také nejzdobnějších českých zámků. Je považován za nejkrásnější obytné panské sídlo v Čechách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek Hluboká se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou a městem Hluboká nad Vltavou, cca 10 km severně od Českých Budějovic. Zámek ve stylu novogotického romantismu (po vzoru anglického Windsoru), který je ve vlastnictví státu, je přístupný veřejnosti. Patří mezi turisticky nejatraktivnější a nejnavštěvovanější památkové objekty.   V bývalé jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů zejména holandských a vlámských malířů z období 17. a 18. století. Té bude věnován jiný výlet. Před hlavním průčelím zámku se rozkládá zámecký park, který začíná květinovou zahradou a pokračuje klasickým parkem v anglickém stylu a ž k jezírku. Jihozápadně od parku se nacházejí objekty hotelu Štekl, jehož vzhled je stylově podobný architektuře zámku.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

  Zámek stojí na místě původní gotické tvrze, kterou nechal postavit král Přemysl Otakar II., zakladatel Českých Budějovic ve 2. polovině 13. století. Gotický hrad na místě tvrze nechal postavit koncem 15. století Vilém z Pernštejna.  Později byl majitelem hradu král Ferdinand II. Habsburský, který jej prodal v roce 1562 pánům z Jindřichova Hradce. Ti hrad přestavěli na renezanční zámek. Od 17. století vlastnili Hlubokou Schwarzenberkové, kteří zámek přestavěli do barokní podoby.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

  Ve třicátých letech 19. století se rozhodl kníže Jan Adolf II. Hlubokou od základu strhnout a vybudovat nový zámek v romantickém stylu. Nové budovy, které stojí dodnes, byly postaveny ve stylu tudorovské gotiky podle vzoru anglického královského zámku Windsor.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  město Tábor

  město Tábor

  Krátká návštěva centra Tábora s foťákem na krku.

  České Budějovice – Solní brána a lávka přes Malši

  České Budějovice – Solní brána a lávka přes Malši

  Solní brána se nachází v historickém centru města na konci Radniční ulice ve směru od náměstí Přemysla Otakara II k Sokolskému ostrovu na soutoku Vltavy a Malše. Na ostrov lze od Solní brány přejít po dřevěné lávce.

  Poutní areál v Římově

  Poutní areál v Římově

  Římov je menší město v jižních Čechách, položené cca 14 km jižně od Českých Budějovic. Je známé především přehradou na řece Malši. Zajímavé je však i tím, že v jeho centru se nachází potní místo s loretánskou kaplí.

  Černá věž v Českých Budějovicích

  Černá věž v Českých Budějovicích

  Černá věž v Českých Budějovicích se nachází v samém historickém centru města, a to v bezprostřední blízkosti náměstí Přemysla Otakara II., hned vedle katedrály sv. Mikuláše. Je součástí Městské památkové rezervace České Budějovice.

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  Areál bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích se nachází na Piaristickém náměstí. Patří mezi nejstarší budovy v historickém centru města. Klášter je chráněn jako kulturní památka České republiky.