Státní zámek Hluboká nad Vltavou

Státní zámek Hluboká nad Vltavou

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Hluboká nad Vltavou

Nadmořská výška

430 m n. m.

Popis

Zámek Hluboká nad Vltavou není třeba dlouze představovat, neboť je jedním z nejznámějších a také nejzdobnějších českých zámků. Je považován za nejkrásnější obytné panské sídlo v Čechách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek Hluboká se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou a městem Hluboká nad Vltavou, cca 10 km severně od Českých Budějovic. Zámek ve stylu novogotického romantismu (po vzoru anglického Windsoru), který je ve vlastnictví státu, je přístupný veřejnosti. Patří mezi turisticky nejatraktivnější a nejnavštěvovanější památkové objekty.   V bývalé jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů zejména holandských a vlámských malířů z období 17. a 18. století. Té bude věnován jiný výlet. Před hlavním průčelím zámku se rozkládá zámecký park, který začíná květinovou zahradou a pokračuje klasickým parkem v anglickém stylu a ž k jezírku. Jihozápadně od parku se nacházejí objekty hotelu Štekl, jehož vzhled je stylově podobný architektuře zámku.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

  Zámek stojí na místě původní gotické tvrze, kterou nechal postavit král Přemysl Otakar II., zakladatel Českých Budějovic ve 2. polovině 13. století. Gotický hrad na místě tvrze nechal postavit koncem 15. století Vilém z Pernštejna.  Později byl majitelem hradu král Ferdinand II. Habsburský, který jej prodal v roce 1562 pánům z Jindřichova Hradce. Ti hrad přestavěli na renezanční zámek. Od 17. století vlastnili Hlubokou Schwarzenberkové, kteří zámek přestavěli do barokní podoby.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

  Ve třicátých letech 19. století se rozhodl kníže Jan Adolf II. Hlubokou od základu strhnout a vybudovat nový zámek v romantickém stylu. Nové budovy, které stojí dodnes, byly postaveny ve stylu tudorovské gotiky podle vzoru anglického královského zámku Windsor.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Městské opevněné v Třeboni

  Městské opevněné v Třeboni

  Zbytky městského opevnění v Třeboni je možno spatřit na okraji zámeckého parku pod ulicí Novohradskou, která vede po náspu, na jehož druhé straně se rozkládá rybník Svět.

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk se nachází v jihočeském kraji cca 7 km od Trhových Svin a cca 7 km od Nových hradů, Dříve opevněná vesnice je v současnosti zčásti bydliště místních obyvatel a rovněž cílem výprav návštěvníků.

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna vysoká 35 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce 24 m stojí cca 1 km západně od městyse Besednice. Poskytuje kruhový výhled na blízké okolí i na Blanský les, Slepičí hory, Novohradské hory.

  České Budějovice – Mariánské náměstí

  České Budějovice – Mariánské náměstí

  Jedno z největších náměstí v jihočeské metropoli je současně křižovatkou tří hlavních směrů – Husovy třídy, Pražské třídy a ulice na Sadech. Do historického města odtud směřuje Krajinská ulice, na opačnou stranu na sever ulice 28. října.

  Novohradské hory – rozhledna na Kraví hoře

  Novohradské hory – rozhledna na Kraví hoře

  Jednou z dominant Novohradských hor je vrchol Kraví hora. Nachází se nad obcí Hojná Voda, cca 3 km od hranice s Rakouskem a dosahuje nadmořské výšky 653 m s převýšením cca 175 m. Na vrcholu Kraví hory stojí rozhledna.