Mariánské Lázně – pravoslavný chrám sv. Vladimíra

Mariánské Lázně – pravoslavný chrám sv. Vladimíra

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

620 m n. m.

Popis

V dalším z měst tzv. lázeňského trojúhelníku je možno objevit pravoslavný kostel. Chrám sv. Vladimíra stojí v Mariánských Lázních v Ruské ulici. Je zajímavý nejen z architektonického hlediska, ale i vnitřním vybavením.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pravoslavný kostel v rusko-byzantském slohu byl postaven v letech 1900-1902 podle návrhu petrohradského architekta prof. Nikolaje V. Sultanova. Na projektu se podílel a stavbu realizoval františkolázeňský stavitel a také starosta Gustav Wiedermann, projektant a stavitel pravoslavných kostelů v Karlových Varech a Františkových Lázních.

  Mariánské Lázně – pravoslavný chrám sv. Vladimíra 

  Podobně, jako Karlovy Vary a Františkovy Lázně, měly i Mariánské Lázně již od svého vzniku početnou ruskou klientelu. Proto bylo v zájmu této ruské klientely, ale i místních provozovatelů lázní a místních obchodníků postarat se o to, aby tito lázeňští hosté trávili neděle v Mariánských Lázních a nejezdili na bohoslužby do Karlových Varů či Františkových Lázní, kde pak třeba zůstávali po celý den. Stavba kostela pak byla zčásti financována z veřejných sbírek.

  Mariánské Lázně – pravoslavný chrám sv. Vladimíra 

  Tento poměrně malý chrám má půdorys rovnoramenného kříže se zaoblenými konci a jedinou turbanovitou kopuli se zlatým šestiramenným křížem. Chrám je pozoruhodný po stránce umělecké nejen krásnou architekturou, ale i vnitřním vybavením. Je zde sbírka ruských ikon, některé ze 17. století a kovových bohoslužebných předmětů. Vesměs jsou to dary lidí, kteří se v Mariánských Lázních léčili. Nejvýznamnější umělecké dílo a současně největší svého druhu je emailovo-majolikový ikonostas - tj. keramická stěna, oddělující kněžiště od chrámové lodi.

  Mariánské Lázně – pravoslavný chrám sv. Vladimíra 

  Bohoslužby se v chrámu konají po celý rok, a to každou neděli v 10 hodin dopoledne. Konají se zde rovněž svatby, křtiny a pohřby, a jiné pravoslavné obřady. V ostatním čase je chrám přístupný veřejnosti v otevírací době. Vstup je však zpoplatněn částku 20 Kč. V interiéru však není dovoleno fotografování.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Cheb – Krajinka II.

  Cheb – Krajinka II.

  Západní část areálu Krajinka, kterou jsem si pracovně nazval Krajinka II. navazuje na část Krajinka I. a je zařízena mobiliářem k větším pohybovým aktivitám, a to jak dětí, tak dospělých. Samozřejmostí je přilehlá restaurace.

  Naučná stezka Podkovák

  Naučná stezka Podkovák

  Vrchovištní rašeliniště se vzácnými rostlinami, povalovým chodníkem, zastřešeným altánkem a dvěma jezírky.

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Vyhlídkový kovový altán stojí na skále přímo proti hradu Loket. Z vyhlídky je báječný pohled na celé historické centrum města, řeku Ohři s vrchy Slavkovského lesa v pozadí.

  Město Bochov

  Město Bochov

  Město Bochov se rozkládá v Karlovarském kraji cca 18 km jihovýchodním směrem od krajského města Karlových Varů. Jeho centru dominuje náměstí, v okolí jsou pro turisty zajímavé objekty.

  rozhledna Štepánka

  rozhledna Štepánka

  Pohodový výlet k rozhledne Štepanka