Kadaňský hrad

Kadaňský hrad

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

285 m n. m.

Popis

Kadaňský hrad stojí na významném strategickém místě na rulové skále nad řekou Ohří při jižním okraji historické části města dřívějšího královského města Kadaň. Je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 •  

  Kadaňský hrad byl založen kolem roku 1260 za krále Přemysla Otakara II. Byl vystavěn na okraji skalnatého srázu nad řekou Ohře. Jde vzdálen pouhou jednu ulici od centrálního Mírového náměstí. Hrad byl i později českými králi užíván. Měl i pohnutý osud. Odolával živelným pohromám (zejména velkým požárům) i válečným vřavám. Za vlády Marie Terezie sloužil jako kasárna.

  Kadaňský hrad 

  Vstup na hrad je krásnou bránou z Tyršovy ulice, po pravé straně je galerie, která ale není běžně otevřená, je třeba požádat o vstup v nedalekém informačním centru. Hrad je majetkem města. Do roku 2012 bývala v prostorách hradu restaurace přístupná z nádvoří. Prostory hradní restaurace byly v roce 2012 nahrazeny pobočkou městského muzea, kde byla otevřena stálá expozice zabývající se dějinami a stavebním vývojem hradu v kontextu dějin Kadaně.

  Kadaňský hrad
  V další části hradu je dům s pečovatelskou službou. Ve východním křídle je městská knihovna s internetovou kavárnou a obřadní síň. Vstup do těchto prostor však není z nádvoří hradu, nýbrž  vlevo od hlavní brány, a to branou opatřenou kovovou mříží.

  Kadaňský hrad 

  Na hrad navazuje z obou stran středověké opevnění města ve směru od řeky.

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory – Velký Špičák

  Krušné hory – Velký Špičák

  Velký Špičák je nejsevernější a nejvyšší ze tří Špičáku, které lze objevit při silnici od obce Kovářská k přehradě Přísečnice. Na vrcholu holý vrch s kruhovým výhledem patří mezi dominanty této části Krušných hor.

  Krušné hory - Komáří hůrka

  Krušné hory - Komáří hůrka

  Komáří hůrka je jednou z dominant hřebenu severovýchodní části Krušných hor. Nachází se nad městem Krupka na Teplicku a dosahuje nadmořské výšky 807 metrů. Na vrcholu stojí hotel s restaurací.Jde o místo s báječným výhledem.

  Moldava – kostel Navštívení Panny Marie

  Moldava – kostel Navštívení Panny Marie

  Horská příhraniční obec Moldava se nachází na samém hřebeni Krušných hor při hranicích se Saskem. Mám dvě části. V části obce zvané Dolní Moldava stojí ve svahu nad silnicí kostel Navštívení Panny Marie.

  Krušné hory - Ledová jáma pod Blatenským vrchem

  Krušné hory - Ledová jáma pod Blatenským vrchem

  Ledová jáma pod Blatenským vrchem v Krušných horách je součástí Vlčích jam a nachází se při červeně značené turistické cestě mezi Horní Blatnou a Blatenským vrchem. Je tedy rovněž chráněna jako přírodní památka.

  Karlovy Vary – kamenný viadukt v Doubí

  Karlovy Vary – kamenný viadukt v Doubí

  Kamenný klenbový železniční most se nachází ve svahu nad karlovarskou městskou částí Doubí. Cca 200 m ve směru do koncové stanice Karlovy Vary – dolní nádraží je vlaková zastávka s železničním přejezdem.