Kadaňský hrad

Kadaňský hrad

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

285 m n. m.

Popis

Kadaňský hrad stojí na významném strategickém místě na rulové skále nad řekou Ohří při jižním okraji historické části města dřívějšího královského města Kadaň. Je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 •  

  Kadaňský hrad byl založen kolem roku 1260 za krále Přemysla Otakara II. Byl vystavěn na okraji skalnatého srázu nad řekou Ohře. Jde vzdálen pouhou jednu ulici od centrálního Mírového náměstí. Hrad byl i později českými králi užíván. Měl i pohnutý osud. Odolával živelným pohromám (zejména velkým požárům) i válečným vřavám. Za vlády Marie Terezie sloužil jako kasárna.

  Kadaňský hrad 

  Vstup na hrad je krásnou bránou z Tyršovy ulice, po pravé straně je galerie, která ale není běžně otevřená, je třeba požádat o vstup v nedalekém informačním centru. Hrad je majetkem města. Do roku 2012 bývala v prostorách hradu restaurace přístupná z nádvoří. Prostory hradní restaurace byly v roce 2012 nahrazeny pobočkou městského muzea, kde byla otevřena stálá expozice zabývající se dějinami a stavebním vývojem hradu v kontextu dějin Kadaně.

  Kadaňský hrad
  V další části hradu je dům s pečovatelskou službou. Ve východním křídle je městská knihovna s internetovou kavárnou a obřadní síň. Vstup do těchto prostor však není z nádvoří hradu, nýbrž  vlevo od hlavní brány, a to branou opatřenou kovovou mříží.

  Kadaňský hrad 

  Na hrad navazuje z obou stran středověké opevnění města ve směru od řeky.

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Doubravka

  hrad Doubravka

  Na jihovýchodním okraji Teplic, asi kilometr od centra města, se nachází nepřehlédnutelná a nad okolím dominující Doubravská hora s hradem Doubravka.

  Zřícenina hradu Himlštejn

  Zřícenina hradu Himlštejn

  Poměrně vysoko nad údolím řeky Ohře na úbočí Krušných hor se nad obcí Stráž nad Ohří nachází zřícenina dřívějšího gotického hradu Himlštejn (někdy také Nebesa, protiklad k osadě hluboko v údolí, nazývané Peklo).

  Státní zámek Duchcov

  Státní zámek Duchcov

  Zámek v Duchcově stojí v historické (nyní jižní) části města. Zámek je přístupný z náměstí Republiky. Je obklopen rozlehlou zahradou. Je kromě jiného spojován s působením Giacoma Casanovy jako knihovníka ve službách Valdštejnů.

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem

  Původně románský kostel byl v centru města Ústí nad Labem postaven v roce 1318. Na přelomu 15. a 16. století byl přestavěn do gotické podoby. Dnes je obklopen zástavbou obchodních a administrativních budov.

  Podkrušnohoří – zámek v Ostrově (nad Ohří)

  Podkrušnohoří – zámek v Ostrově (nad Ohří)

  Tzv. Šlikovský zámek se nachází v historické části města. V nedávné minulosti v něm působila střední průmyslová škola, dnes je sídlem městského úřadu. Je obklopen rozlehlým parkem.