Kadaňský hrad

Kadaňský hrad

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

285 m n. m.

Popis

Kadaňský hrad stojí na významném strategickém místě na rulové skále nad řekou Ohří při jižním okraji historické části města dřívějšího královského města Kadaň. Je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 •  

  Kadaňský hrad byl založen kolem roku 1260 za krále Přemysla Otakara II. Byl vystavěn na okraji skalnatého srázu nad řekou Ohře. Jde vzdálen pouhou jednu ulici od centrálního Mírového náměstí. Hrad byl i později českými králi užíván. Měl i pohnutý osud. Odolával živelným pohromám (zejména velkým požárům) i válečným vřavám. Za vlády Marie Terezie sloužil jako kasárna.

  Kadaňský hrad 

  Vstup na hrad je krásnou bránou z Tyršovy ulice, po pravé straně je galerie, která ale není běžně otevřená, je třeba požádat o vstup v nedalekém informačním centru. Hrad je majetkem města. Do roku 2012 bývala v prostorách hradu restaurace přístupná z nádvoří. Prostory hradní restaurace byly v roce 2012 nahrazeny pobočkou městského muzea, kde byla otevřena stálá expozice zabývající se dějinami a stavebním vývojem hradu v kontextu dějin Kadaně.

  Kadaňský hrad
  V další části hradu je dům s pečovatelskou službou. Ve východním křídle je městská knihovna s internetovou kavárnou a obřadní síň. Vstup do těchto prostor však není z nádvoří hradu, nýbrž  vlevo od hlavní brány, a to branou opatřenou kovovou mříží.

  Kadaňský hrad 

  Na hrad navazuje z obou stran středověké opevnění města ve směru od řeky.

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory – Puklá skála

  Krušné hory – Puklá skála

  Nápadná, rudě zabarvená skála na hřebenu Krušných hor je vzdálená cca 1 km od Flájské přehrady. Z vozovky v koruně hráze Flájské přehrady je skála také dobře viditelná.. Skála poskytuje krásné výhledy zejména na přehradní jezero a okolí.

  Lavička Václava Havla v Karlových Varech

  Lavička Václava Havla v Karlových Varech

  Lavička Václava Havla je jednou z 15 laviček instalovaných v České republice (v zahraničí je takových laviček 9). V Karlových Varech se nachází v sadech Karla IV., poblíž Císařských lázní, naproti Grandhotelu Pupp.

  Železniční stanice Karlovy Vary (tzv. Horní nádraží)

  Železniční stanice Karlovy Vary (tzv. Horní nádraží)

  Karlovy Vary se konečně zbavily ostudné železniční stanice. Návštěvníky, kteří přijíždějí vlakem po podkrušnohorské „Severozápadní“ dráze, vítá nyní nové nádraží.

  Erbenova vyhlídka v Ústí nad Labem

  Erbenova vyhlídka v Ústí nad Labem

  Stotisícové krajské město Ústí nad Labem, položené v údolí řeky Labe, má svoji krásnou rozhlednu. Tou je Erbenova vyhlídka na severním okraji města na vrchu nad městskými sídlišti Stříbrníky a Dobětice.

  Botanická zahrada v Teplicích

  Botanická zahrada v Teplicích

  Botanická zahrada s pěknou venkovní expozicí a zajímavými tropickými skleníky.