Krušné hory – Velký Špičák

Krušné hory – Velký Špičák

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Vejprty

Nadmořská výška

965 m n. m.

Popis

Velký Špičák je nejsevernější a nejvyšší ze tří Špičáku, které lze objevit při silnici od obce Kovářská k přehradě Přísečnice. Na vrcholu holý vrch s kruhovým výhledem patří mezi dominanty této části Krušných hor.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Trasa na Velký Špičák není značena, cesta proto vyžaduje určitou zkušenost nebo přípravu.

  Vycházíme-li z předpokladu, že na trasu se vydáme z obce Kovářská, je nutné po cca 3 km

  Jízdy nepřehlédnout odbočku – asfaltovou lesní silnici. Doporučuji zaparkovat zde, protože

  Potkání s lesní technikou na této silnici by mohlo působit potíže, navíc po Špičákem není kde pořádně parkovat. Po této silnici stoupáme do vrchu a na její úvrati budeme hledat vpravo pěšinu. Ta nás dovede pod samý vrchol Velkého Špičáku od západu.

  Krušné hory – Velký Špičák

  Pod vrcholem Velkého Špičáku jsou patrné stopy dobývání, vrch kdysi sloužil jako lom. Na skále můžeme pozorovat vertikální útvary podobné varhanním píšťalám. Prostor po skalou slouží i k odpočinku.

  Krušné hory – Velký Špičák

  Na vrchol hory se stoupá do příkrého kopce. Na vrcholu se tyčí kříž. Vrcholovou část Špičáku pokrývají hebké traviny, které mají charakter teplomilné stepní vegetace. Stromy, nacházející se zejména v severní části jeho krátkého vrcholového hřbetu jsou poměrně nízké.

  Krušné hory – Velký Špičák

  Velký Špičák, podobně jako oba menší Špičáky i Jelení hora, má sopečný původ. Poznáme to jednak podle tvaru hory a také podle kameniva, které na ní objevíme.

  Krušné hory – Velký Špičák

  Na sloupu kříže je umístěna schránka s vrcholovou knihou. Dřevěná schránka má uvnitř jakési plastové pouzdro, které knihu chrání před povětrnostními vlivy. Ostatně nepříznivé počasí by se zde mohlo docela výrazně podepsat. Je zjevné, že schránku s vrcholovou knihou zavedli turisté z Německa. Německy psaných zápisů je zde totiž většina. Samotná kniha je již

  na hranici životnosti.

  Krušné hory – Velký Špičák

  Z vrcholu Velkého Špičáku je stoprocentní kruhový výhled. Jako na dlani máme přehradní jezero Přísečnice s dominantní Jelení horou tyčící se na jezerem. Velmi dobrý výhled je i do Saska. Jižním směrem vidíme saský Fichtelberg, východně od něj Klínovec, východněji Stolovou horu Meluzínu, Mědník i s důlní věží poblíž a samozřejmě farmy větrných elektráren jak na našem, tak na německém územní. Východně je možno při dobrém počasí spatřit i České středohoří a identifikovat zejména Milešovku. 

  Krušné hory – Velký Špičák

  Cestou přes Kovářskou je možno navštívit také dvě industriální zříceniny. Jde o uhelnu bývalé železárny přímo v obci a po cca 2 km poblíž nádraží také zříceninu bývalé vápenky.

  O těch však v samostatných výletech.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Louchov – zřícenina kostela sv. Jakuba Staršího

  Louchov – zřícenina kostela sv. Jakuba Staršího

  Louchov – vesnička na úpatí Krušných hor poblíž Klášterce nad Ohří v okrese Chomutov. A na vesnickém hřbitově zachraňovaná zřícenina kostela sv. Jakuba Staršího – nejstaršího dosud stojícího kostela v Krušných horách.

  Bojiště roku 1813 – ruský pomník u Přestanova

  Bojiště roku 1813 – ruský pomník u Přestanova

  Pomník na památku bitvy rakousko-prusko-ruské koalice s francouzským vojskem císaře Napoleona, odehrávající se v okolí Chlumce na úpatí Krušných hor, stojí před Přestanovem, vlevo od silnice z Teplic kolem Chlumce do Ústí nad Labem.

  Socha Panny Marie v Karlových Varech – Drahovicích

  Socha Panny Marie v Karlových Varech – Drahovicích

  Pamětní místo lze navštívit v karlovarské městské části Drahovice u křižovatky ulic 5.května, Mánesova a Hřbitovní.

  Krušné hory – Nakléřovská výšina

  Krušné hory – Nakléřovská výšina

  Zde již končí východní část Krušných hor a začíná Děčínská vrchovina, neboť Nakléřovský průsmyk horský masiv na Krušné hory a Děčínskou vrchovinu. Na jejím západním okraji se nalézá Nakléřovská výšina.

  Interiéry poutního kostela v Chlumu Svaté Maří

  Interiéry poutního kostela v Chlumu Svaté Maří

  Srdcem areálu poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Maří Magdalény v Chlumu Svaté Maří je jednak samotný chrám a také velký sakrální prostor Milostivé kaple.