Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Krupka

Nadmořská výška

458 m n. m.

Popis

Na úbočí Krušných hor nad Unčínem (částí města Krupka) nedaleko Teplic nalézáme rozlehlou zříceninu hradu. Jde o Kyšperk, postavený patrně na počátku 14. století na skalnatém ostrohu a nazývaný tehdy Supí hora.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad postavený před rokem 1319 měl za úkol střežit cesty od Unčína přes Krušné hory. Hrad postavil buď sám král Jan Lucemburský nebo Ota z Bergova. Nejpravděpodobnější domněnka je, že Jan Lucemburský udělil hrad i s přilehlými vesnicemi Otovi v léno. Ve 30. letech 14. století hrad zakoupil a následně zvelebil pražský biskup Jan IV. z Dražic. Později byl hrad po určitou dobu v majetku pražských biskupů. V roce 1426 se poblíž hradů Kyšperka a Krupky odehrála konečná fáze vítězné bitvy husitských vojsk u Ústí nad Labem vedením Prokopa Holého. Tehdy zde bylo pobito na 300 urozených lužických a saských bojovníků. V roce 1526 hrad vyhořel a nebyl již nikdy obnoven.

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Zřícenina hradu, vzdálená od Unčína cca 1,5 km po modrém turistickém značení, se nachází na skále zarostlé vysokými a mohutnými listnatými stromy. Z tehdejšího hradu se zachovaly zbytky zdí hlavního hradního paláce, donjonu (obytné věže) a další menších budov. V jedné ze zachovalejších částí (patrně zbytků hradního paláce) je možno nahlédnout do sklepních prostor a rovněž vystoupit na skalní vyhlídku.

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Zřícenina hradu Kyšperk má změnit majitele. Z důvodu kontroly nad jejím dalším osudem a možnosti přilákání návštěvníků ji Město Krupka hodlá koupit od Římskokatolické farnosti Bohosudov. (Poznámka: Autorovi popisu výletu není známo, zda zmíněná obchodní transakce již proběhla či v jaké fázi se v současné době nachází.)

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – termální bazén hotelu Thermal

  Karlovy Vary – termální bazén hotelu Thermal

  Termální bazén je nedílnou součástí lázeňského hotelu Thermal. Nachází se ve stráni pod Bezručovou ulicí, severovýchodně od hotelu. S hotelem je propojen, jenže v současné době je mimo provoz. Z místa jsou však pěkné výhledy.

  Podkrušnohoří - Horní hrad (Hauenštejn)

  Podkrušnohoří - Horní hrad (Hauenštejn)

  Hauenštejn nebo také Horní hrad stojí na úbočí Krušných hor nad stejnojmennou osadou nedaleko obce Stráž nad Ohří na úpatí Krušných hor. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Litvínov

  Litvínov

  Litvínov se nachází v Pokrušnohoří v okrese Most. Žije v něm cca 25 tisíc obyvatel, pracujících zejména v hornictví, chemickém průmyslu, textilním průmyslu a ve službách.

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.

  Krušné hory – Velký Špičák

  Krušné hory – Velký Špičák

  Velký Špičák je nejsevernější a nejvyšší ze tří Špičáku, které lze objevit při silnici od obce Kovářská k přehradě Přísečnice. Na vrcholu holý vrch s kruhovým výhledem patří mezi dominanty této části Krušných hor.