Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Krupka

Nadmořská výška

458 m n. m.

Popis

Na úbočí Krušných hor nad Unčínem (částí města Krupka) nedaleko Teplic nalézáme rozlehlou zříceninu hradu. Jde o Kyšperk, postavený patrně na počátku 14. století na skalnatém ostrohu a nazývaný tehdy Supí hora.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad postavený před rokem 1319 měl za úkol střežit cesty od Unčína přes Krušné hory. Hrad postavil buď sám král Jan Lucemburský nebo Ota z Bergova. Nejpravděpodobnější domněnka je, že Jan Lucemburský udělil hrad i s přilehlými vesnicemi Otovi v léno. Ve 30. letech 14. století hrad zakoupil a následně zvelebil pražský biskup Jan IV. z Dražic. Později byl hrad po určitou dobu v majetku pražských biskupů. V roce 1426 se poblíž hradů Kyšperka a Krupky odehrála konečná fáze vítězné bitvy husitských vojsk u Ústí nad Labem vedením Prokopa Holého. Tehdy zde bylo pobito na 300 urozených lužických a saských bojovníků. V roce 1526 hrad vyhořel a nebyl již nikdy obnoven.

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Zřícenina hradu, vzdálená od Unčína cca 1,5 km po modrém turistickém značení, se nachází na skále zarostlé vysokými a mohutnými listnatými stromy. Z tehdejšího hradu se zachovaly zbytky zdí hlavního hradního paláce, donjonu (obytné věže) a další menších budov. V jedné ze zachovalejších částí (patrně zbytků hradního paláce) je možno nahlédnout do sklepních prostor a rovněž vystoupit na skalní vyhlídku.

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Zřícenina hradu Kyšperk má změnit majitele. Z důvodu kontroly nad jejím dalším osudem a možnosti přilákání návštěvníků ji Město Krupka hodlá koupit od Římskokatolické farnosti Bohosudov. (Poznámka: Autorovi popisu výletu není známo, zda zmíněná obchodní transakce již proběhla či v jaké fázi se v současné době nachází.)

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Chlumec – kostel sv. Havla

  Chlumec – kostel sv. Havla

  Kostel sv. Havla stojí na náměstí v centru města Chlumce, a to na místě bývalého gotického kostela gotického chrámu zasvěceného sv. Gothardu z počátku 14. století. Kostel je zajímavý svojí architekturou a úpravou vnějších zdí kněžiště.

  Úhošťany – kostel sv. Havla

  Úhošťany – kostel sv. Havla

  Úhošťany jsou vesnice, nacházející se v Ústeckém kraji v okrese Chomutov, přibližně 4 km jižně od Kadaně. Ve vsi stojí kostel sv. Havla, který je chráněnou kulturní památkou.

  Krušné hory - Mědník u Měděnce

  Krušné hory - Mědník u Měděnce

  Mědník (německy Kupferhubel – doslova „měděná hora“) v nadmořské výšce 910 m leží na hřebeni Krušných hor nad městečkem Měděnec a je zdaleka viditelnou dominantou. Poskytuje i výhled do dalekého okolí.

  Hrad Střekov

  Hrad Střekov

  Hrad Střekov je poměrně zachovalá zřícenina stojící na skále nad pravým břehem řeky Labe mezi Ústeckými městskými čtvrtěmi Střekov a Brná. Jde o výraznou dominantu, která je známým a vyhledávaným turistickým cílem.

  Krušné hory – skály na Meluzíně

  Krušné hory – skály na Meluzíně

  Meluzína patří mezi nejzajímavější vrcholy Krušných hor. Jde o stolovou horu pokrytou skalisky a velkými balvany, prorostlými bujným borůvčím a se zdravým smrkovým porostem. Svojí výškou patří mezi „tisícovky“ Krušných hor.