Karlovy Vary – Zámecká věž

Karlovy Vary – Zámecká věž

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

400 m n. m.

Popis

Zámecká věž se nachází nad Tržní kolonádou a Zámeckou kolonádou na Zámeckém vrchu. Jako dominanta se tyčí nad ulicí zvanou Tržiště. V současné době v rekonstrukci, proto nyní nepřístupná.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Původně součást gotického hradu postaveného v roce 1358 na ostrohu nad údolím říčky Teplé, jehož investorem byl Karel IV, který zde několikrát pobýval. V letech 1604 – 1608 barokní hláska, v současnosti městská věž. Majiteli byli Lucemburkové, později Šlikové, Polačtí z Polak, Habsburkové, v současné době Statutární město Karlovy Vary. Tak lze v kostce pojmout historii Zámecké věže. 

  Karlovy Vary – Zámecká věž

  Hrad, který již v té době nebyl využíván, císař Maxmilián II. dne 16. prosince 1567 daroval městu, které zde skladovalo nářadí hasičů  V roce 1604 město zachvátil požár, po kterém již nebyl hrad obnoven.

  Karlovy Vary – Zámecká věž

  V roce 1608 vyla postavena městská hláška, v níž pobývali trubač (jehož úkolem bylo ohlašovat příjezd významných hostů do města a později zahajování lázeňské sezony) a věžník, který hlásil požáry. Po dalším požáru v roce 1759 byla v roce 1766 hláska obnovena. V 18 a 19. století byla několikrát přestavována, až do současné podoby. V roce 1911 byl u věže přistavěn výtah, jehož projektantem byl Friedrich Ohmann (m.j. autor projektu Zámecké kolonády).  Zatím poslední dokončená rekonstrukce proběhla v roce 2001. Poté zde sídlila restaurace, vinárna a galerie, užívané nájemcem věže. V současné době je objekt v rekonstrukci a město zvažuje jeho další využití.

  Karlovy Vary – Zámecká věž

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Vyhlídka se nachází na vrchu pod Třemi kříži nad městskou částí Drahovice, odkud je nejlepší přístup po pohodlné široké asfaltové cestě po žlutém značení. Vyhlídka poskytuje výborný výhled na město a okolí.

  Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

  Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

  Kaple sv. Jana Nepomuckého stojí v lese, 5 km od Klatov, nedaleko obce Loreta. Ke kapli se dostanete po žluté turistické značce začínající uprostřed obce Loreta.

  hrad Přimda

  hrad Přimda

  Přimda je považovaná hned po Pražském hradu za druhý nejstarší kamenný hrad u nás.

  Údolí Ohře

  Údolí Ohře

  Přírodní památka Údolí Ohře se rozprostírá na svazích řeky Ohře mezi Sokolovem a Loktem. Krátký kaňonovitý úsek řeky se skalními stěnami je velmi atraktivní jak pro pěší turistku, tak pro vodní turistiku i cykloturistiku.

  hrad Gutštejn

  hrad Gutštejn

  Malebná zřícenina Gutštejn se nachází v kopcovité a lesnaté krajině na Tachovsku.