Karlovy Vary – Zámecká věž

Karlovy Vary – Zámecká věž

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

400 m n. m.

Popis

Zámecká věž se nachází nad Tržní kolonádou a Zámeckou kolonádou na Zámeckém vrchu. Jako dominanta se tyčí nad ulicí zvanou Tržiště. V současné době v rekonstrukci, proto nyní nepřístupná.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Původně součást gotického hradu postaveného v roce 1358 na ostrohu nad údolím říčky Teplé, jehož investorem byl Karel IV, který zde několikrát pobýval. V letech 1604 – 1608 barokní hláska, v současnosti městská věž. Majiteli byli Lucemburkové, později Šlikové, Polačtí z Polak, Habsburkové, v současné době Statutární město Karlovy Vary. Tak lze v kostce pojmout historii Zámecké věže. 

  Karlovy Vary – Zámecká věž

  Hrad, který již v té době nebyl využíván, císař Maxmilián II. dne 16. prosince 1567 daroval městu, které zde skladovalo nářadí hasičů  V roce 1604 město zachvátil požár, po kterém již nebyl hrad obnoven.

  Karlovy Vary – Zámecká věž

  V roce 1608 vyla postavena městská hláška, v níž pobývali trubač (jehož úkolem bylo ohlašovat příjezd významných hostů do města a později zahajování lázeňské sezony) a věžník, který hlásil požáry. Po dalším požáru v roce 1759 byla v roce 1766 hláska obnovena. V 18 a 19. století byla několikrát přestavována, až do současné podoby. V roce 1911 byl u věže přistavěn výtah, jehož projektantem byl Friedrich Ohmann (m.j. autor projektu Zámecké kolonády).  Zatím poslední dokončená rekonstrukce proběhla v roce 2001. Poté zde sídlila restaurace, vinárna a galerie, užívané nájemcem věže. V současné době je objekt v rekonstrukci a město zvažuje jeho další využití.

  Karlovy Vary – Zámecká věž

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel sv. Petra a Pavla ve Žluticích

  Kostel sv. Petra a Pavla ve Žluticích

  Kostel sv. Petra a Pavla je významnou sakrální památkou regionu. Stojí v centru města Žlutice ve svahu pod Velkým náměstím v ulici 28. října. Zvláštní je nejen svým stářím, ale i neobvyklou architekturou.

  vrcholová kniha Podkovák

  vrcholová kniha Podkovák

  Vrcholová kniha se nachází v dřevěném altánku na naučné stezce Podkovák.

  Lázně Kynžvart – kostel sv. Markéty

  Lázně Kynžvart – kostel sv. Markéty

  Kostel sv. Markéty stojí v Lázních Kynžvart na náměstí Republiky. Je zajímavý z hlediska stavební konstrukce. Za kostelem se nachází zrušený hřbitov se značně poškozenými kamennými zdmi s množstvím stojících i ležících náhrobků.

  rozhledna Krásenecký vrch

  rozhledna Krásenecký vrch

  Zcela originální rozhledna připomínající svým vzhledem Babylonskou věž.

  naučná stezka Lubsko

  naučná stezka Lubsko

  Naučná stezka Lubsko seznamuje návštěvníky s historií města Luby a jeho okolím.