Karlovy Vary – Zámecká věž

Karlovy Vary – Zámecká věž

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

400 m n. m.

Popis

Zámecká věž se nachází nad Tržní kolonádou a Zámeckou kolonádou na Zámeckém vrchu. Jako dominanta se tyčí nad ulicí zvanou Tržiště. V současné době v rekonstrukci, proto nyní nepřístupná.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Původně součást gotického hradu postaveného v roce 1358 na ostrohu nad údolím říčky Teplé, jehož investorem byl Karel IV, který zde několikrát pobýval. V letech 1604 – 1608 barokní hláska, v současnosti městská věž. Majiteli byli Lucemburkové, později Šlikové, Polačtí z Polak, Habsburkové, v současné době Statutární město Karlovy Vary. Tak lze v kostce pojmout historii Zámecké věže. 

  Karlovy Vary – Zámecká věž

  Hrad, který již v té době nebyl využíván, císař Maxmilián II. dne 16. prosince 1567 daroval městu, které zde skladovalo nářadí hasičů  V roce 1604 město zachvátil požár, po kterém již nebyl hrad obnoven.

  Karlovy Vary – Zámecká věž

  V roce 1608 vyla postavena městská hláška, v níž pobývali trubač (jehož úkolem bylo ohlašovat příjezd významných hostů do města a později zahajování lázeňské sezony) a věžník, který hlásil požáry. Po dalším požáru v roce 1759 byla v roce 1766 hláska obnovena. V 18 a 19. století byla několikrát přestavována, až do současné podoby. V roce 1911 byl u věže přistavěn výtah, jehož projektantem byl Friedrich Ohmann (m.j. autor projektu Zámecké kolonády).  Zatím poslední dokončená rekonstrukce proběhla v roce 2001. Poté zde sídlila restaurace, vinárna a galerie, užívané nájemcem věže. V současné době je objekt v rekonstrukci a město zvažuje jeho další využití.

  Karlovy Vary – Zámecká věž

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  lázně Kyselka

  lázně Kyselka

  Dříve jedny z nejhezčích lázní u nás, dnes je to skanzen minulosti v dezolátním stavu.

  Hrad Seeberg

  Hrad Seeberg

  Hrad Seeberg stojí na návrší ve vesničce Ostroh nedaleko Františkových Lázní.v okrese Cheb. Postaven byl někdy ve 12. až 13. století. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Je častým cílem výletů.

  Lázně Kynžvart – prameny Viktor a Helena

  Lázně Kynžvart – prameny Viktor a Helena

  Mezi veřejnosti přístupné prameny v Lázních Kynžvart patří prameny Viktor a Helena. Nacházejí se v lázeňské části města v přírodním parku při ulici Lázeňské, poblíž budovy balneoprovozu (viz situační mapka).

  Hrad Loket – procházka kolem hradu

  Hrad Loket – procházka kolem hradu

  Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Je častým cílem turistických výletů.

  Loket - prohlídka města

  Loket - prohlídka města

  Město s více než 3 tisíci obyvatel, na řece Ohři, mezi městy Karlovy Vary (8 km) a Sokolov (6 km), necelý 1 km od dálnice spojující Karlovy Vary s Chebem.