Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Jirkov

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Barokní zámek Červený hrádek stojí na severním okraji stejnojmenné obce poblíž města Jirkova. V prostorách zámku je k vidění řada expozic, nachází se zde restaurace a zámek rovněž poskytuje ubytovací služby jako hotel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na místě dnešního zámku stával ve středověku hrad postavený ve 13. století Albrechtem ze Seeberku. Hrad původně nesl název Nový Žeberk, ale po opravě v 15 století, kdy byl opatřen červenou fasádou, byl přejmenován na Červený hrádek. Až do počátku 17. stol. se na hradě rychle střídali vlastníci. Panství vlastnili Gersdorfové, Lobkovicové i Adam Hrzán z Harasova. Za třicetileté války byl hrad vydrancován a poškozen, zničilo ho císařské i švédské vojsko. Červený Hrádek se tak postupně proměnil ve zříceninu.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Právě za Jana Adama Hrzána, v 60. letech 17. stol., započala na místě původního hradu stavba nového barokního zámku, která byla dokončena v roce 1675. Po smrti Jana Adama se jeho nástupcem stal syn Ferdinand Maxmilián, za kterého měl na Červeném Hrádku svou sochařskou dílnu Jan Brokoff (jehož díla jsou k vidění i v Klášterci nad Ohří, kde je na náměstí na jeho počest umístěn památník) a vytvořil tu několik dodnes dochovaných plastik. Koncem 18. stol. se majitelem zámku stal Jindřich z Rothenhanu, rakouský státní ministr, prezident nevyššího soudního dvora a dvorské komise pro věci zákonodárné. Podnikavý Jindřich Rothenhan věnoval značnou pozornost hospodářství na panství a postaral se o rozvoj průmyslu v oblasti Krušných hor.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Posledním soukromým držitelem Červeného Hrádku byl Max Egon Hohenlohe, který svými styky se Sudetoněmeckou stranouumožnil na zdejším zámku setkání předáku sudetských Němců Konrádu Henleinovi s anglickým lordem Walterem Runcimanem v roce 1938. Tato schůzka předznamenala následnou Mnichovskou dohoru. Proto byl zámek rodu Hohenlohe-Langerburg v roce 1945 zabaven.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Po roce 1945 se stal Červený Hrádek majetkem státu, byl využíván jako škola i nemocnice, v roce 1969 byl zde zřízen Památník boje proti fašizmu. Od roku 1996 je zámek v majetku města Jirkova, které jej využívá ke kulturním a společenským akcím. Zámek je přístupný veřejnosti, vstup je zpoplatněn.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Zámek stojí v půvabném prostředí uprostřed parku a okolní obory, v blízkosti rybníka. Ze stavebního hlediska jde o čtyřkřídlý objekt s obdélnou dispozicí, který uzavírá obdélné nádvoří. Na východní straně zámku směrem do parku se nachází nádherné dvouramenné schodiště. Nádvorní křídlo oproti hlavnímu průčelí má tři velké arkády a mezi nimi v nikách menší kašny se sochami Jana Brokoffa, představujícími Polyféma a Odyssea. Park na východní straně zámku podepírají z jihu opěrné stěny.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bojiště u Chlumce 1813 – hromadný hrob

  Bojiště u Chlumce 1813 – hromadný hrob

  Hromadný hrob obětí napoleonské bitvy v okolí Přestanova a Chlumce se nachází v lesíku za ruským pomníkem. Od silnice není vidět, ale od parkoviště poblíž pomníku k němu vede pohodlná cesta.

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park leží v bezprostřední blízkosti Lázní Evženie na levém břehu řeky Ohře, jižně od historického centra města. Na okraji parku se nalézá infocentrum se stáčírnou kláštereckých minerálních vod.

  Krušné hory - Plešivec

  Krušné hory - Plešivec

  Jeden z výrazných krušnohorských vrchů na Karlovarsku, dosahující nadmořské výšky 1028 m, německy zvaný Plessberg. Na vrcholu stojí od roku 1895 osmiboká rozhledna, vysoká 16 m (ale o té až jindy).

  Chlumec – kostel sv. Havla

  Chlumec – kostel sv. Havla

  Kostel sv. Havla stojí na náměstí v centru města Chlumce, a to na místě bývalého gotického kostela gotického chrámu zasvěceného sv. Gothardu z počátku 14. století. Kostel je zajímavý svojí architekturou a úpravou vnějších zdí kněžiště.

  Teplice – umělá zřícenina hrádku Škvárovník

  Teplice – umělá zřícenina hrádku Škvárovník

  Teplice – umělá zřícenina hrádku Škvárovník