Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Jirkov

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Barokní zámek Červený hrádek stojí na severním okraji stejnojmenné obce poblíž města Jirkova. V prostorách zámku je k vidění řada expozic, nachází se zde restaurace a zámek rovněž poskytuje ubytovací služby jako hotel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na místě dnešního zámku stával ve středověku hrad postavený ve 13. století Albrechtem ze Seeberku. Hrad původně nesl název Nový Žeberk, ale po opravě v 15 století, kdy byl opatřen červenou fasádou, byl přejmenován na Červený hrádek. Až do počátku 17. stol. se na hradě rychle střídali vlastníci. Panství vlastnili Gersdorfové, Lobkovicové i Adam Hrzán z Harasova. Za třicetileté války byl hrad vydrancován a poškozen, zničilo ho císařské i švédské vojsko. Červený Hrádek se tak postupně proměnil ve zříceninu.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Právě za Jana Adama Hrzána, v 60. letech 17. stol., započala na místě původního hradu stavba nového barokního zámku, která byla dokončena v roce 1675. Po smrti Jana Adama se jeho nástupcem stal syn Ferdinand Maxmilián, za kterého měl na Červeném Hrádku svou sochařskou dílnu Jan Brokoff (jehož díla jsou k vidění i v Klášterci nad Ohří, kde je na náměstí na jeho počest umístěn památník) a vytvořil tu několik dodnes dochovaných plastik. Koncem 18. stol. se majitelem zámku stal Jindřich z Rothenhanu, rakouský státní ministr, prezident nevyššího soudního dvora a dvorské komise pro věci zákonodárné. Podnikavý Jindřich Rothenhan věnoval značnou pozornost hospodářství na panství a postaral se o rozvoj průmyslu v oblasti Krušných hor.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Posledním soukromým držitelem Červeného Hrádku byl Max Egon Hohenlohe, který svými styky se Sudetoněmeckou stranouumožnil na zdejším zámku setkání předáku sudetských Němců Konrádu Henleinovi s anglickým lordem Walterem Runcimanem v roce 1938. Tato schůzka předznamenala následnou Mnichovskou dohoru. Proto byl zámek rodu Hohenlohe-Langerburg v roce 1945 zabaven.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Po roce 1945 se stal Červený Hrádek majetkem státu, byl využíván jako škola i nemocnice, v roce 1969 byl zde zřízen Památník boje proti fašizmu. Od roku 1996 je zámek v majetku města Jirkova, které jej využívá ke kulturním a společenským akcím. Zámek je přístupný veřejnosti, vstup je zpoplatněn.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Zámek stojí v půvabném prostředí uprostřed parku a okolní obory, v blízkosti rybníka. Ze stavebního hlediska jde o čtyřkřídlý objekt s obdélnou dispozicí, který uzavírá obdélné nádvoří. Na východní straně zámku směrem do parku se nachází nádherné dvouramenné schodiště. Nádvorní křídlo oproti hlavnímu průčelí má tři velké arkády a mezi nimi v nikách menší kašny se sochami Jana Brokoffa, představujícími Polyféma a Odyssea. Park na východní straně zámku podepírají z jihu opěrné stěny.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bojiště u Chlumce 1813 – hromadný hrob

  Bojiště u Chlumce 1813 – hromadný hrob

  Hromadný hrob obětí napoleonské bitvy v okolí Přestanova a Chlumce se nachází v lesíku za ruským pomníkem. Od silnice není vidět, ale od parkoviště poblíž pomníku k němu vede pohodlná cesta.

  Litvínov – Czedikův gloriet

  Litvínov – Czedikův gloriet

  Czedikův gloriet je celodřevěný altán, který se nachází na svahu Studničního vrchu v horní části Litvínova při silnici do Meziboří nad místem, jemuž se říká „U partyzána“.

  Vítkův vrch nad Karlovými Vary

  Vítkův vrch nad Karlovými Vary

  Vítkův vrch (někdy je uváděn jako Vítkova hora) je nejvyšším místem Karlových Varů se svou nadmořskou výškou 642 metrů. Nachází se nedaleko městské části Olšová Vrata. Poskytuje výhled na Karlovy Vary a široké okolí.

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Vlčí jámy jsou skalnatý útvar na jihozápadním úbočí Blatenského vrchu, severovýchodně od města Horní Blatná a nachází se při stezce vedoucí z města k rozhledně. V roce 1975 byly vyhlášeny přírodní památkou.

  Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

  Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní novogotický kostel. Právě ten je cílem tohoto výletu.