Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Jirkov

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Barokní zámek Červený hrádek stojí na severním okraji stejnojmenné obce poblíž města Jirkova. V prostorách zámku je k vidění řada expozic, nachází se zde restaurace a zámek rovněž poskytuje ubytovací služby jako hotel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na místě dnešního zámku stával ve středověku hrad postavený ve 13. století Albrechtem ze Seeberku. Hrad původně nesl název Nový Žeberk, ale po opravě v 15 století, kdy byl opatřen červenou fasádou, byl přejmenován na Červený hrádek. Až do počátku 17. stol. se na hradě rychle střídali vlastníci. Panství vlastnili Gersdorfové, Lobkovicové i Adam Hrzán z Harasova. Za třicetileté války byl hrad vydrancován a poškozen, zničilo ho císařské i švédské vojsko. Červený Hrádek se tak postupně proměnil ve zříceninu.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Právě za Jana Adama Hrzána, v 60. letech 17. stol., započala na místě původního hradu stavba nového barokního zámku, která byla dokončena v roce 1675. Po smrti Jana Adama se jeho nástupcem stal syn Ferdinand Maxmilián, za kterého měl na Červeném Hrádku svou sochařskou dílnu Jan Brokoff (jehož díla jsou k vidění i v Klášterci nad Ohří, kde je na náměstí na jeho počest umístěn památník) a vytvořil tu několik dodnes dochovaných plastik. Koncem 18. stol. se majitelem zámku stal Jindřich z Rothenhanu, rakouský státní ministr, prezident nevyššího soudního dvora a dvorské komise pro věci zákonodárné. Podnikavý Jindřich Rothenhan věnoval značnou pozornost hospodářství na panství a postaral se o rozvoj průmyslu v oblasti Krušných hor.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Posledním soukromým držitelem Červeného Hrádku byl Max Egon Hohenlohe, který svými styky se Sudetoněmeckou stranouumožnil na zdejším zámku setkání předáku sudetských Němců Konrádu Henleinovi s anglickým lordem Walterem Runcimanem v roce 1938. Tato schůzka předznamenala následnou Mnichovskou dohoru. Proto byl zámek rodu Hohenlohe-Langerburg v roce 1945 zabaven.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Po roce 1945 se stal Červený Hrádek majetkem státu, byl využíván jako škola i nemocnice, v roce 1969 byl zde zřízen Památník boje proti fašizmu. Od roku 1996 je zámek v majetku města Jirkova, které jej využívá ke kulturním a společenským akcím. Zámek je přístupný veřejnosti, vstup je zpoplatněn.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Zámek stojí v půvabném prostředí uprostřed parku a okolní obory, v blízkosti rybníka. Ze stavebního hlediska jde o čtyřkřídlý objekt s obdélnou dispozicí, který uzavírá obdélné nádvoří. Na východní straně zámku směrem do parku se nachází nádherné dvouramenné schodiště. Nádvorní křídlo oproti hlavnímu průčelí má tři velké arkády a mezi nimi v nikách menší kašny se sochami Jana Brokoffa, představujícími Polyféma a Odyssea. Park na východní straně zámku podepírají z jihu opěrné stěny.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Sv. Linhart v Karlových Varech – Jelení pozorovatelna

  Sv. Linhart v Karlových Varech – Jelení pozorovatelna

  Jsou rozhledny a vyhlídky, ze kterých je vidět daleko do kraje, jsou i takové, ze kterých není vidět nikam. Jsou však i vyhlídky, ze kterých vidět příroda. Jednou z nich je Jelení pozorovatelna v lokalitě Svatý Linhart nad městskou částí D

  Teplice – umělá zřícenina hrádku Škvárovník

  Teplice – umělá zřícenina hrádku Škvárovník

  Teplice – umělá zřícenina hrádku Škvárovník

  vrcholová kniha Zlatník

  vrcholová kniha Zlatník

  Znělcový vrch s překrásnými výhledy na severočeskou průmyslovou krajinu.

  Krušné hory – Eduardova skála

  Krušné hory – Eduardova skála

  Eduardova skála je zajímavý skalní útvar (dříve nazývaný také jako Eduardův kámen) nacházející se v Chomutovské části Krušných hor, konkrétně cca 55 m od osady Malý háj a cca 400 m od osady Rudolice v Čechách.

  Zřícenina hradu Himlštejn

  Zřícenina hradu Himlštejn

  Poměrně vysoko nad údolím řeky Ohře na úbočí Krušných hor se nad obcí Stráž nad Ohří nachází zřícenina dřívějšího gotického hradu Himlštejn (někdy také Nebesa, protiklad k osadě hluboko v údolí, nazývané Peklo).