Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

360 m n. m.

Popis

Na úbočí Krušných hor, pod zámkem Jezeří se nachází zřícenina nedostavěné pohřební kaple rodu Lobkowiczů. Ke zřícenině v hloubi lesa se lze dostat ze dvou stran- viz popis.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Stavba mauzolea v barokním stylu byla započata v roce 1753 podle projektu, jehož autorem byl vídeňský dvorní architekt Ital Andreas Altomonte. Stavební kámen byl těžen na Saleisově výšině v kamenolomu mezi Osekem a Loučnou a odtud dovážen
  na stavbu. Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple
  Podle pověsti zůstala kaple nedokončená kvůli smrti stavitelů. Majitel zámku Jezeří Ferdinand Josef z Lobkowicz chtěl vybudovat kapli s trnem z Kristovy trnové koruny, ze které by se stalo poutní místo. Během stavby jej však usmrtil padající kámen (podle jiné pověsti zemřel po napadení divokým kancem). Jeho bratr Oldřich Felix z Lobkowicz ve výstavbě pokračoval, i on byl však smrtelně zraněn stromem pokáceným na stavební dříví. Střecha kaple se pak opakovaně zřítila a stavbu provázaly finanční těžkosti, což vedlo k jejímu opuštění. Pověst hovoří o tom, že klenbu kaple zničil ďábel v podobě velkého černého jelena. Nikdo z rodiny Lobkoviců se pak již nesnažil ve stavbě pokračovat a pohřební kaple tak zůstala nedokončena. Vedle kaple leží sloupy kruhového průřezu, které měly být ve stavbě rovněž použity.Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

  Nad zříceninou mauzolea je možno spatřit kapličku, jejíž původ a účel mi není znám.

  Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

   

  Ke zřícenině Čertovy kaple vede cesta z parkoviště pod zámkem Jezeří nebo lze jít pěšinou přímo z příjezdové silnice vedoucí k zámku. Vlevo ukazuje cestu podobizna čerta.

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.

  Most – jezero Benedikt

  Most – jezero Benedikt

  Vlastně ono to ani není jezero, je to uměle vytvořená vodní plocha v jihovýchodní části podkrušnohorského města mezi městskou částí Liščí vrch a městskou částí (dříve samostatnou obcí) Vtelno.

  hrad Rýzmburk (Osek)

  hrad Rýzmburk (Osek)

  Rozsáhlá, volně přístupná zřícenina středověkého hradu postaveného v typickém gotickém stylu.

  rozhledna Svatý kopeček

  rozhledna Svatý kopeček

  Rozhledna Svatý kopeček se nachází na zalesněném čedičovém vrchu, který se vypíná nad město Kadaň.

  Mistrovství ve svíčkové

  Mistrovství ve svíčkové

  ochutnávka svíčkové a i zábava i prohlídka zámku atd.