Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

360 m n. m.

Popis

Na úbočí Krušných hor, pod zámkem Jezeří se nachází zřícenina nedostavěné pohřební kaple rodu Lobkowiczů. Ke zřícenině v hloubi lesa se lze dostat ze dvou stran- viz popis.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Stavba mauzolea v barokním stylu byla započata v roce 1753 podle projektu, jehož autorem byl vídeňský dvorní architekt Ital Andreas Altomonte. Stavební kámen byl těžen na Saleisově výšině v kamenolomu mezi Osekem a Loučnou a odtud dovážen
  na stavbu. Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple
  Podle pověsti zůstala kaple nedokončená kvůli smrti stavitelů. Majitel zámku Jezeří Ferdinand Josef z Lobkowicz chtěl vybudovat kapli s trnem z Kristovy trnové koruny, ze které by se stalo poutní místo. Během stavby jej však usmrtil padající kámen (podle jiné pověsti zemřel po napadení divokým kancem). Jeho bratr Oldřich Felix z Lobkowicz ve výstavbě pokračoval, i on byl však smrtelně zraněn stromem pokáceným na stavební dříví. Střecha kaple se pak opakovaně zřítila a stavbu provázaly finanční těžkosti, což vedlo k jejímu opuštění. Pověst hovoří o tom, že klenbu kaple zničil ďábel v podobě velkého černého jelena. Nikdo z rodiny Lobkoviců se pak již nesnažil ve stavbě pokračovat a pohřební kaple tak zůstala nedokončena. Vedle kaple leží sloupy kruhového průřezu, které měly být ve stavbě rovněž použity.Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

  Nad zříceninou mauzolea je možno spatřit kapličku, jejíž původ a účel mi není znám.

  Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

   

  Ke zřícenině Čertovy kaple vede cesta z parkoviště pod zámkem Jezeří nebo lze jít pěšinou přímo z příjezdové silnice vedoucí k zámku. Vlevo ukazuje cestu podobizna čerta.

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory – Boží Dar – Ježíškova cesta

  Krušné hory – Boží Dar – Ježíškova cesta

  Ježíškova cesta je naučná soutěžní stezka pro děti v okolí horského městečka Boží Dar. Má dva okruhy – menší o délce 5 600 m a větší o délce 12 900 m. Start i cíl je v infocentru na Božím Daru.

  rozhledna Svatý kopeček

  rozhledna Svatý kopeček

  Rozhledna Svatý kopeček se nachází na zalesněném čedičovém vrchu, který se vypíná nad město Kadaň.

  Litvínov – Osada (2. část)

  Litvínov – Osada (2. část)

  Druhá část Osady navazuje na část první. Jde o výstavbu uceleného souboru sídliště řadových domků od Podkrušnohorské ulice směrem k lesu (k nynějším Loučkám). Opět jde o zajímavý urbanistický počin.

  Moldava – kostel Navštívení Panny Marie

  Moldava – kostel Navštívení Panny Marie

  Horská příhraniční obec Moldava se nachází na samém hřebeni Krušných hor při hranicích se Saskem. Mám dvě části. V části obce zvané Dolní Moldava stojí ve svahu nad silnicí kostel Navštívení Panny Marie.

  Hvězdárna a planetárium Teplice

  Hvězdárna a planetárium Teplice

  Hvězdárna a planetárium v Teplicích seznamuje nejširší veřejnost o poznatcích v astronomii a jí příbuzných vědních oborů.