Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

360 m n. m.

Popis

Na úbočí Krušných hor, pod zámkem Jezeří se nachází zřícenina nedostavěné pohřební kaple rodu Lobkowiczů. Ke zřícenině v hloubi lesa se lze dostat ze dvou stran- viz popis.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Stavba mauzolea v barokním stylu byla započata v roce 1753 podle projektu, jehož autorem byl vídeňský dvorní architekt Ital Andreas Altomonte. Stavební kámen byl těžen na Saleisově výšině v kamenolomu mezi Osekem a Loučnou a odtud dovážen
  na stavbu. Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple
  Podle pověsti zůstala kaple nedokončená kvůli smrti stavitelů. Majitel zámku Jezeří Ferdinand Josef z Lobkowicz chtěl vybudovat kapli s trnem z Kristovy trnové koruny, ze které by se stalo poutní místo. Během stavby jej však usmrtil padající kámen (podle jiné pověsti zemřel po napadení divokým kancem). Jeho bratr Oldřich Felix z Lobkowicz ve výstavbě pokračoval, i on byl však smrtelně zraněn stromem pokáceným na stavební dříví. Střecha kaple se pak opakovaně zřítila a stavbu provázaly finanční těžkosti, což vedlo k jejímu opuštění. Pověst hovoří o tom, že klenbu kaple zničil ďábel v podobě velkého černého jelena. Nikdo z rodiny Lobkoviců se pak již nesnažil ve stavbě pokračovat a pohřební kaple tak zůstala nedokončena. Vedle kaple leží sloupy kruhového průřezu, které měly být ve stavbě rovněž použity.Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

  Nad zříceninou mauzolea je možno spatřit kapličku, jejíž původ a účel mi není znám.

  Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

   

  Ke zřícenině Čertovy kaple vede cesta z parkoviště pod zámkem Jezeří nebo lze jít pěšinou přímo z příjezdové silnice vedoucí k zámku. Vlevo ukazuje cestu podobizna čerta.

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Železnatý pramen v Karlových Varech

  Železnatý pramen v Karlových Varech

  Trochu stranou od většiny lázeňských pramenů v Karlových Varech je Železnatý pramen. Ačkoliv je v současné době uzavřen a na některých mapách není ani vyznačen, přesto si zaslouží pozornost.

  Podkrušnohoří – město Krupka

  Podkrušnohoří – město Krupka

  Město Krupka se nachází v Podkrušnohoří, cca 5 km severovýchodně od Teplic. Kolem města vede silnice spojující Teplice s Ústím nad Labem. Městskou částí Bohosudov prochází železniční trať Chomutov – Ústí nad Labem.

  Botanická zahrada v Teplicích

  Botanická zahrada v Teplicích

  Botanická zahrada s pěknou venkovní expozicí a zajímavými tropickými skleníky.

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Vlčí jámy jsou skalnatý útvar na jihozápadním úbočí Blatenského vrchu, severovýchodně od města Horní Blatná a nachází se při stezce vedoucí z města k rozhledně. V roce 1975 byly vyhlášeny přírodní památkou.

  Sfingy u Měděnce

  Sfingy u Měděnce

  Sfingy lze nalézt na území o rozloze 0,6 ha. Nacházejí se v Krušných horách na katastru Kamenné, místní části obce Měděnec v okrese Chomutov. Předmětem ochrany jsou až 15 metrů vysoké skalní útvary vzniklé ve čtvrtohorách.