Václavské náměstí

Václavské náměstí

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Nejznámějším náměstím v České republice je nepochybně Václavské náměstí v Praze.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nejznámějším náměstím v České republice je nepochybně Václavské náměstí v Praze.

  Václavské náměstí

  Na tomto náměstí vždy probíhaly a zřejmě i nadále budou probíhat ty nejvýznamnější okamžiky v dějinách této republiky. Demonstrace, stávky, protesty, ale i oslavy či pietní události většinou začínají právě na Václavském náměstí.  

  demonstrace na Václavském náměstí

  Ať už se jednalo o 28.říjen 1918, kdy zde přečetl Alois Jirásek spolu s katolickým knězem Isidorem Zahradníkem proklamaci o vyhlášení nezávislého demokratického Československa, nebo o rok 1945, kdy nacisté používali Václavské náměstí k masovým demonstracím, nebo o rok 1968, kdy z Václavského náměstí rozstřílela sovětská vojka budovu Národního muzea v domnění, že jde o budovu Československého rozhlasu, nebo o rok 1969, kdy se na Václavském náměstí upálil student filosofické fakulty Jan Palach na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy,

  pietní místo Jana Palacha

   nebo o rok 1969, kdy jsme vyhráli na mistrovství světa v hokeji nad Sovětským svazem a na Václavském náměstí se sešlo desetitisíce lidí, kteří to brali jako odplatu za probíhající okupaci, nebo o 80 léta, kdy se konala pravidelná nepovolená shromáždění k uctění významných událostí minulosti a která byla vždy tvrdě potlačována, nebo o rok 1989, kdy listopadové události a svržení komunismu přivedly na Václavské náměstí opakovaně stovky tisíc lidí, nebo o 90 léta, kdy se již v rámci demokracie svolávala různá politická shromáždění a nejčerstvěji se jednalo o rok 2012, kdy se tam sešli lidé k uctění památky zemřelého posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla.

  většina akcí začíná vždy na Václavském náměstí

  Václavské náměstí, lidově zvané Václavák není ale typickým náměstím. Je to spíše takový bulvár, který se pomalu svažuje od Národního muzea k Můstku. Jeho délka je 682m a šířka 80m.

  Václavské náměstí

  Dříve se náměstí nazývalo Koňským trhem. Až v roce 1848 na návrh Karla Havlíčka Borovského se mu začalo říkat Václavské náměstí. Uprostřed náměstí stával od roku 1678 kamenný jezdecký pomník sv.Václava od J.J.Bendla, který byl v roce 1879 přemístěn do Štulcových sadů na Vyšehrad. Současná jezdecká socha sv.Václava stojí v horní části náměstí od roku 1913. Její podstavec s nápisem „Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, nedej zahynouti nám ni budoucím“vytvořil architekt Alois Dryák.

  večerní Václavské náměstí

  Samotnou sochu zhotovil známý český sochař Josef Václav Myslbek. Ztvárnil na ni sv.Václava na koni ve společnosti dalších českých patronů, sv.Ludmily, sv.Anežky, sv.Prokopa a sv.Vojtěcha.

  Václavské náměstí

  Václavské náměstí se v průběhu času neustále měnilo. Dříve se na něm konaly trhy, kde se prodávalo všechno možný. Až do druhé poloviny 19.století nemělo ani dlažbu. Tramvaje jezdily po okrajích náměstí, v místech, kde nyní parkují auta. Ale i to bude za chvíli historií, neboť se plánuje udělat z celého Václavského náměstí pěší zónu. Tak uvidíme.

  spodní část Václavského náměstí

  V současné době je to především kulturní a obchodní centrum. Jsou zde hotely, restaurace, divadla, kanceláře, obchody, směnárny, rychlé občerstvení. I díky neustálé přítomnosti zahraničních turistů je to jedno z mála míst v Praze, kde je živo i v noci.

  na Václaváku je živo i v noci

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  dům U raka, Hradčany

  dům U raka, Hradčany

  Romantická roubenka stojící v malebném zákoutí na konci ulice Nový svět v Praze na Hradčanech.

  kostel sv. Františka z Assisi

  kostel sv. Františka z Assisi

  Kostel sv. Františka z Assisi s dominantní čtyřicetimetrovou věží zakončenou mohutnou kopulí.

  ZOO Praha

  ZOO Praha

  Vysoce moderní zoologická zahrada s největším a nejnákladnějším pavilonem Indonéské džungle v dějinách českých zoologických zahrad.

  Loreta

  Loreta

  Poutní místo s jednou z nejstarších a nejcennějších zvonkoher v Evropě.

  Šítkovská vodárenská věž

  Šítkovská vodárenská věž

  Šítkovská vodárenská věž svým vychýlením z osy vzdáleně napodobuje italskou šikmou věž Pisu.