Karlovy Vary – Dvořákovy sady

Karlovy Vary – Dvořákovy sady

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

375 m n. m.

Popis

Dvořákovy sady v Karlových Varech jsou veřejným městským parkem a nacházejí se v lázeňském území města na břehu řeky Teplé, pod Zahradní ulicí, naproti hotelu Thermal. Na okraji parku ve směru k lázeňskému území stojí Sadová kolonáda.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na sklonku 19 století vybudoval umělecký zahradník Jan Hahmann (který do té doby pečoval o Skalníkovy sady - nejstarší karlovarský park) nový městský park na pozemcích bývalé Winterovy zahrady za Vojenským lázeňským ústavem. V parku nechal vysázet platany, duby, javory a jilmy.

  Karlovy Vary – Dvořákovy sady
  Park byl doplněn pískovými pěšinami, pyramidami růžových keřů, květinovými záhony a vodním zátiším s vodotryskem. V letech 1880 – 1881 byla v praku postavena litinová koncertní a restaurační hala Blanenský pavilon podle projektu vídeňských architektů F. Fellnera a H. Helmera (podle jejichž projektů bylo v Karlových Varech postaveno více budov).
  Karlovy Vary – Dvořákovy sady 

  V roce 1966 byla restaurace pro špatný technický stav stržena a v parku zůstala pouze promenádní část, dnešní Sadová kolonáda. V roce 1974 byl městský park na začátku lázeňské zóny mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou zrekonstruován a nazván na počest slavného českého hudebního skladatele Dvořákovy sady. V parku byl umístěn pomník Antonína Dvořáka od karlovarského sochaře Karla Kuneše. V prostoru parku se nacházejí rovněž dva památné stromy. Prvním z nich je Sadový platan s obvodem kmene 452 cm a výškou asi 23 m, který zde roste okolo 200 let. Druhým vzácným stromem je Dvořákův platan s obvodem kmene 472 cm a výškou asi 22 m. Jeho stáří dokonce překračuje 200 let.
  Karlovy Vary – Dvořákovy sady 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Cheb – Krajinka III.

  Cheb – Krajinka III.

  Část parku, pracovně nazvaná jako Krajinka III., je poněkud vzdálena od prvních dvou částí. Prakticky sousedí s Brandlovou ulicí. Nabízí procházku lesoparkem pěšinami, které vedou k dětskému koutu s prolézačkami a skluzavkami.

  Naučná stezka Podkovák

  Naučná stezka Podkovák

  Vrchovištní rašeliniště se vzácnými rostlinami, povalovým chodníkem, zastřešeným altánkem a dvěma jezírky.

  Vysoký kámen

  Vysoký kámen

  Impozantní křemencové útvary s nádhernou vyhlídkou do krajiny.

  NPP Křížky (U Tří křížů)

  NPP Křížky (U Tří křížů)

  Národní přírodní památku Křížky charakterizují 3 kříže umístěné na vrcholku skalnatého pahorku.

  Andělská Hora

  Andělská Hora

  Romantická zřícenina Andělská Hora dominuje svojí polohou nad okolní krajinou Karlovarska.