Kadaň – Mírové náměstí

Kadaň – Mírové náměstí

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

300 m n. m.

Popis

Kadaň je město ve střední části podkrušnohorském regionu na levém břehu řeky Ohře. Nestarší památky ve městě spadají do období vlády Přemysla Otakara II. Mírové náměstí v Kadani je součástí Městské památkové rezervace.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kadaň je město s 18 tisíci obyvatel a je centrem průmyslového regionu. V jeho blízkosti je rozlehlý povrchový důl a stojí poblíž rovněž tři elektrárny. V opačném směru se však nalézá Národní přírodní rezervace Úhošť. Za pozornost rozhodně stojí  v historické centrum města, které bylo v roce 1978 vyhlášeno Městskou památkovou rezervací.  

  Kadaň – Mírové náměstí

  Mírové náměstí se nachází v historickém centru města. Na náměstí návštěvníky zaujme jednak celá řada historických domů s podloubími a je zde řada zajímavých a zcela dominantních objektů, které neujdou zraku návštěvníků.

  Kadaň – Mírové náměstí

  Jedním z nich je gotická historická budova radnice (dnes sídlo Městského úřadu v Kadani) s  vysokou bílou věží. Radnice, fungovala jako sídlo městské samosprávy od poloviny 14. století. Její budova, bývalá trojlodní tržnice, je situována na roh náměstí a jedné z hlavních ulic. Pro potřeby radnice ji upravili po požáru roku 1362. V přízemí se dochoval gotický klenutý prostor využívaný dnes jako galerie Josefa Lieslera. Věž radnice však pochází ze začátku 16. století. Věž měří celkem 53,75 metru a je unikátem mezi radničními věžemi v Čechách i na Moravě.

   

  V jihovýchodním rohu náměstí stojí katolický kostel Povýšení sv. Kříže z konce 13. století, který byl ve 2. polovině 15. století byl upraven v pozdně gotickém slohu.

  Kadaň – Mírové náměstí

  V centrální části náměstí stojí Sloup Nejsvětější Trojice. Tzv. "Morový sloup" je dílem K.Weitzmanna z let 1753-1755. Trojboký odstupněný sokl se sochami na volutových konzolách vrcholí jehlanem se sousoším Trojice. Kolem jsou balustrády s vázami.

  Kadaň – Mírové náměstí

  V jihozápadní části náměstí zaujme kašna - tzv. "Šlikovský rybník", který  je vodní obezděnou nádrží s balustrádou čtvercového půdorysu a s kamennými barokními vázami na postamentech. Jednotlivé články balustrády sem byly přeneseny z klášterecké zámecké zahrady.

  Kadaň – Mírové náměstí

  Mezi další zajímavosti patří Šlikovský dům č.p. 184 (vedle radnice), postavený po roce 1400 a Katova ulička z náměstí vycházející. Jde o nejužší uličku v České republice

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kaple Nejsvětější Trojice na vrchu Horka

  Kaple Nejsvětější Trojice na vrchu Horka

  Kaple se nachází na vrchu Horka v severovýchodní části severočeského města Chlumce. Podél nyní asfaltové cesty vedoucí ke kapli byly od kostela sv. Havla instalovány výklenkové kapličky zastavení křížové cesty.

  Krušné hory

  Krušné hory

  Báječný relax ,podívaná na okolí ,do nížiny

  hrad Šumburk (Šumná)

  hrad Šumburk (Šumná)

  Kdysi mohutný hrad, dnes krásná zřícenina s pěknými výhledy do krajiny.

  Krušné hory – Boží Dar – Ježíškova cesta

  Krušné hory – Boží Dar – Ježíškova cesta

  Ježíškova cesta je naučná soutěžní stezka pro děti v okolí horského městečka Boží Dar. Má dva okruhy – menší o délce 5 600 m a větší o délce 12 900 m. Start i cíl je v infocentru na Božím Daru.

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Na úbočí Krušných hor nad Unčínem (částí města Krupka) nedaleko Teplic nalézáme rozlehlou zříceninu hradu. Jde o Kyšperk, postavený patrně na počátku 14. století na skalnatém ostrohu a nazývaný tehdy Supí hora.