Kadaň – Mírové náměstí

Kadaň – Mírové náměstí

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

300 m n. m.

Popis

Kadaň je město ve střední části podkrušnohorském regionu na levém břehu řeky Ohře. Nestarší památky ve městě spadají do období vlády Přemysla Otakara II. Mírové náměstí v Kadani je součástí Městské památkové rezervace.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kadaň je město s 18 tisíci obyvatel a je centrem průmyslového regionu. V jeho blízkosti je rozlehlý povrchový důl a stojí poblíž rovněž tři elektrárny. V opačném směru se však nalézá Národní přírodní rezervace Úhošť. Za pozornost rozhodně stojí  v historické centrum města, které bylo v roce 1978 vyhlášeno Městskou památkovou rezervací.  

  Kadaň – Mírové náměstí

  Mírové náměstí se nachází v historickém centru města. Na náměstí návštěvníky zaujme jednak celá řada historických domů s podloubími a je zde řada zajímavých a zcela dominantních objektů, které neujdou zraku návštěvníků.

  Kadaň – Mírové náměstí

  Jedním z nich je gotická historická budova radnice (dnes sídlo Městského úřadu v Kadani) s  vysokou bílou věží. Radnice, fungovala jako sídlo městské samosprávy od poloviny 14. století. Její budova, bývalá trojlodní tržnice, je situována na roh náměstí a jedné z hlavních ulic. Pro potřeby radnice ji upravili po požáru roku 1362. V přízemí se dochoval gotický klenutý prostor využívaný dnes jako galerie Josefa Lieslera. Věž radnice však pochází ze začátku 16. století. Věž měří celkem 53,75 metru a je unikátem mezi radničními věžemi v Čechách i na Moravě.

   

  V jihovýchodním rohu náměstí stojí katolický kostel Povýšení sv. Kříže z konce 13. století, který byl ve 2. polovině 15. století byl upraven v pozdně gotickém slohu.

  Kadaň – Mírové náměstí

  V centrální části náměstí stojí Sloup Nejsvětější Trojice. Tzv. "Morový sloup" je dílem K.Weitzmanna z let 1753-1755. Trojboký odstupněný sokl se sochami na volutových konzolách vrcholí jehlanem se sousoším Trojice. Kolem jsou balustrády s vázami.

  Kadaň – Mírové náměstí

  V jihozápadní části náměstí zaujme kašna - tzv. "Šlikovský rybník", který  je vodní obezděnou nádrží s balustrádou čtvercového půdorysu a s kamennými barokními vázami na postamentech. Jednotlivé články balustrády sem byly přeneseny z klášterecké zámecké zahrady.

  Kadaň – Mírové náměstí

  Mezi další zajímavosti patří Šlikovský dům č.p. 184 (vedle radnice), postavený po roce 1400 a Katova ulička z náměstí vycházející. Jde o nejužší uličku v České republice

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Egerberk (Lestkov)

  hrad Egerberk (Lestkov)

  Zřícenina gotického hradu Egerberk se nachází v malebné lesnaté kopcovité krajině, poblíž Klášterce nad Ohří.

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.

  Bojiště 1813 – Francouzský pomník a Juchtová kaple

  Bojiště 1813 – Francouzský pomník a Juchtová kaple

  Pomník stojí na křižovatce silnic Přestanov – Chlumec – Unčín (městská část Krupky). Na poměrně málo frekventované silnici je možno u krajnice zastavit. Naproti pomníku stojí Juchtová kaple -. zděná kaplička s nikou.

  Nádraží v Perninku

  Nádraží v Perninku

  Nádraží v Perninku, městečku v Krušných horách na Karlovarsku svojí nadmořskou výškou 900 m je po Kubově Huti na Šumavě druhou nejvýše položenou železniční stanicí u nás.

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní kostel neposkvrněného početí Panny Marie.