Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

580 m n. m.

Popis

Státní zámek Kynžvart stojí v západních Čechách na jihozápadním úpatí Slavkovského lesa, nedaleko silnice spojující Cheb s Mariánskými Lázněmi, cca 2 km jihozápadně od městečka Lázně Kynžvart.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek stojí na místě bývalé renesanční tvrze z konce 16. století. Od roku 1623 patřilo kynžvartské panství Metternichům. Barokní zámek nechal postavit hrabě Philipp Emmerich v letech 1681-1691. V letech 1820-1833 byl zámek přestavěn ve stylu vídeňského klasicismu. Metternichové vlastnili zámek až do roku 1945 a od té doby patří zámek státu.

  Zámek Kynžvart

  Patrně neznámějším a nevýznamnějším vlastníkem zámku byl Klement Metternich, který byl rakouským kancléřem a zámek zdědil v roce 1818. Kancléř Klement Metternich pro své diplomatické a politické cíle potřeboval reprezentativní sídlo a téměř sto padesát let starý zámek samozřejmě již neodpovídal jeho potřebám. Proto v letech 1820-1839 jej podle projektu, který vytvořil vídeňský architekt italského původu Pietro Nobile, nechal přestavět do stylu vídeňského klasicismu. Údajně jako stavební materiál posloužily mimo jiné i kameny z hradu nedalekého hradu Kynžvart, vzdáleného cca 3 km. Přestavba a rozšíření se dotkly také přilehlého pivovaru a dalších hospodářských budov. V klasicistní podobě se zámek dochoval až do současnosti.

  Zámek Kynžvart

  Na přestavěném zámku Metternich přijímal významné návštěvy. Zavítal na něj například ruský car Alexandr I. jenž mu darem přivezl semena bolševníku (tedy té nebezpečné až 3 m vysoké rostliny, která se později nekontrolovaně rozšířila do celé oblasti a dodnes stojí značné úsilí ji likvidovat).

  Zámek Kynžvart

  Zámek byl rodu Metternichů v roce 1945 zkonfiskován. Po konci 2. světové války v něm po kráítkou dobu vylo sídlo velitelství 3. divize americké armády. Zámek byl veřejnosti zpřístupněn do roku 1947 do roku 1976, kdy byl uzavřen a kompletně vystěhován kvůli dřevomorce, která napadla část podlah, krovů a knihovny. Teprve od roku 1994 byla po generální opravě znovu zpřístupněna část expozice. V současné době je expozice přístupná veřejnosti podstatně rozsáhlejší.

   Zámek Kynžvart

  Pod vedením vídeňského dvorního zahradníka Riedla byl kolem zámku v letech 1820-1833 současně s jeho klasicistní přestavbou v letech vybudován rozsáhlý park. O něm ale až v některém z příštích výletů. Dnes pouze jedna poznámka - pod zámkem je v parku umístěna litinová plastika bohyně Diany, která je kopií originálu z parku ve francouzském Versailles.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna Stráž u Aše

  rozhledna Stráž u Aše

  V nejzápadnějším výběžku České republiky, asi 5 km od města Aš, se u obce Horní Paseky nachází rozhledna Stráž u Aše.

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 1 – severozápadní

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 1 – severozápadní

  Kolem historického centra města Lokte se nachází řada zajímavých vyhlídek, z nichž je výborný výhled na tuto část města, zejména pak na starobylý hrad. Dnes představuji první z vyhlídek – nad autobusovou zastávkou.

  Karlovarské Vřídlo v novém provedení

  Karlovarské Vřídlo v novém provedení

  O karlovarském Vřídle pojednal záznam z výletu dne 22.04.2016. Návštěvníci Karlových Varů v současné době mohou vidět tryskat Vřídlo ve zcela jiné podobě – a sice v míse instalované venku před Vřídelní kolonádou.

  Cheb – dopravní terminál

  Cheb – dopravní terminál

  Dopravní terminál v Chebu zahrnuje vlakové nádraží a nedávno postavené nádraží autobusové.

  Františkovy Lázně

  Františkovy Lázně

  Františkovy Lázně jsou známým lázeňským městem v Karlovarském kraji cca 5 km od Chebu. V tomto lázeňském městě žije cca 5,5 tisíce trvale žijících obyvatel.