Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

580 m n. m.

Popis

Státní zámek Kynžvart stojí v západních Čechách na jihozápadním úpatí Slavkovského lesa, nedaleko silnice spojující Cheb s Mariánskými Lázněmi, cca 2 km jihozápadně od městečka Lázně Kynžvart.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek stojí na místě bývalé renesanční tvrze z konce 16. století. Od roku 1623 patřilo kynžvartské panství Metternichům. Barokní zámek nechal postavit hrabě Philipp Emmerich v letech 1681-1691. V letech 1820-1833 byl zámek přestavěn ve stylu vídeňského klasicismu. Metternichové vlastnili zámek až do roku 1945 a od té doby patří zámek státu.

  Zámek Kynžvart

  Patrně neznámějším a nevýznamnějším vlastníkem zámku byl Klement Metternich, který byl rakouským kancléřem a zámek zdědil v roce 1818. Kancléř Klement Metternich pro své diplomatické a politické cíle potřeboval reprezentativní sídlo a téměř sto padesát let starý zámek samozřejmě již neodpovídal jeho potřebám. Proto v letech 1820-1839 jej podle projektu, který vytvořil vídeňský architekt italského původu Pietro Nobile, nechal přestavět do stylu vídeňského klasicismu. Údajně jako stavební materiál posloužily mimo jiné i kameny z hradu nedalekého hradu Kynžvart, vzdáleného cca 3 km. Přestavba a rozšíření se dotkly také přilehlého pivovaru a dalších hospodářských budov. V klasicistní podobě se zámek dochoval až do současnosti.

  Zámek Kynžvart

  Na přestavěném zámku Metternich přijímal významné návštěvy. Zavítal na něj například ruský car Alexandr I. jenž mu darem přivezl semena bolševníku (tedy té nebezpečné až 3 m vysoké rostliny, která se později nekontrolovaně rozšířila do celé oblasti a dodnes stojí značné úsilí ji likvidovat).

  Zámek Kynžvart

  Zámek byl rodu Metternichů v roce 1945 zkonfiskován. Po konci 2. světové války v něm po kráítkou dobu vylo sídlo velitelství 3. divize americké armády. Zámek byl veřejnosti zpřístupněn do roku 1947 do roku 1976, kdy byl uzavřen a kompletně vystěhován kvůli dřevomorce, která napadla část podlah, krovů a knihovny. Teprve od roku 1994 byla po generální opravě znovu zpřístupněna část expozice. V současné době je expozice přístupná veřejnosti podstatně rozsáhlejší.

   Zámek Kynžvart

  Pod vedením vídeňského dvorního zahradníka Riedla byl kolem zámku v letech 1820-1833 současně s jeho klasicistní přestavbou v letech vybudován rozsáhlý park. O něm ale až v některém z příštích výletů. Dnes pouze jedna poznámka - pod zámkem je v parku umístěna litinová plastika bohyně Diany, která je kopií originálu z parku ve francouzském Versailles.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Františkovy Lázně - Luisin pramen a Luisiny lázně

  Františkovy Lázně - Luisin pramen a Luisiny lázně

  Luisin pramen se ve Františkových lázních nachází v západní části lázeňského území. Lze jej nalézt v empírovém otevřeném pavilonu v parku poblíž Luisiných lázní.

  Kynžvart - Lesní kaple sv. Kříže

  Kynžvart - Lesní kaple sv. Kříže

  Lesní kaple sv. Kříže (jinak také Křížová kaple či Kynžvartský svatý Kříž) stojí na Májové hoře, v lesoparku nad zámkem Kynžvart, jižně od zámku. Kaple je vyhledávaným poutním místem.

  Starý Rybník – zpustlý zámek v rekonstrukci

  Starý Rybník – zpustlý zámek v rekonstrukci

  Vesnička Starý Rybník - součást malého města Skalná je zajímavá tím, že se zde nacházejí hned dvě historické stavby. Kromě již popsané zříceniny hradu (viz výlet 18.12.2017) je druhým objektem zámek (nyní ve fázi záchrany).

  Pramen Grünské kyselky ve Slavkovském lese

  Pramen Grünské kyselky ve Slavkovském lese

  Další z pramenů v okolí obce Nová Ves ve Slavkovském lese je Grünská kyselka. Pramení necelé 2 km vzdušnou čarou od Nové Vsi a cca 1 km od osady Louka.

  Chebský viadukt

  Chebský viadukt

  Tak jako má Praha Negrelliho viadukt, má i mostě Cheb svůj neméně významný viadukt. Nachází se na východním okraji města a vypíná se nad řekou Ohří a Pražskou ulicí. Významně se uplatňuje v panoramatu města.