Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

580 m n. m.

Popis

Státní zámek Kynžvart stojí v západních Čechách na jihozápadním úpatí Slavkovského lesa, nedaleko silnice spojující Cheb s Mariánskými Lázněmi, cca 2 km jihozápadně od městečka Lázně Kynžvart.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek stojí na místě bývalé renesanční tvrze z konce 16. století. Od roku 1623 patřilo kynžvartské panství Metternichům. Barokní zámek nechal postavit hrabě Philipp Emmerich v letech 1681-1691. V letech 1820-1833 byl zámek přestavěn ve stylu vídeňského klasicismu. Metternichové vlastnili zámek až do roku 1945 a od té doby patří zámek státu.

  Zámek Kynžvart

  Patrně neznámějším a nevýznamnějším vlastníkem zámku byl Klement Metternich, který byl rakouským kancléřem a zámek zdědil v roce 1818. Kancléř Klement Metternich pro své diplomatické a politické cíle potřeboval reprezentativní sídlo a téměř sto padesát let starý zámek samozřejmě již neodpovídal jeho potřebám. Proto v letech 1820-1839 jej podle projektu, který vytvořil vídeňský architekt italského původu Pietro Nobile, nechal přestavět do stylu vídeňského klasicismu. Údajně jako stavební materiál posloužily mimo jiné i kameny z hradu nedalekého hradu Kynžvart, vzdáleného cca 3 km. Přestavba a rozšíření se dotkly také přilehlého pivovaru a dalších hospodářských budov. V klasicistní podobě se zámek dochoval až do současnosti.

  Zámek Kynžvart

  Na přestavěném zámku Metternich přijímal významné návštěvy. Zavítal na něj například ruský car Alexandr I. jenž mu darem přivezl semena bolševníku (tedy té nebezpečné až 3 m vysoké rostliny, která se později nekontrolovaně rozšířila do celé oblasti a dodnes stojí značné úsilí ji likvidovat).

  Zámek Kynžvart

  Zámek byl rodu Metternichů v roce 1945 zkonfiskován. Po konci 2. světové války v něm po kráítkou dobu vylo sídlo velitelství 3. divize americké armády. Zámek byl veřejnosti zpřístupněn do roku 1947 do roku 1976, kdy byl uzavřen a kompletně vystěhován kvůli dřevomorce, která napadla část podlah, krovů a knihovny. Teprve od roku 1994 byla po generální opravě znovu zpřístupněna část expozice. V současné době je expozice přístupná veřejnosti podstatně rozsáhlejší.

   Zámek Kynžvart

  Pod vedením vídeňského dvorního zahradníka Riedla byl kolem zámku v letech 1820-1833 současně s jeho klasicistní přestavbou v letech vybudován rozsáhlý park. O něm ale až v některém z příštích výletů. Dnes pouze jedna poznámka - pod zámkem je v parku umístěna litinová plastika bohyně Diany, která je kopií originálu z parku ve francouzském Versailles.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vávrova lávka v Chebu (podruhé a jinak)

  Vávrova lávka v Chebu (podruhé a jinak)

  Vávrova lávka se nachází v severovýchodní části města Chebu a spojuje břehy řeky Ohře, na nichž se nacházejí plochy a zařízení pro volnočasové aktivity. Vzdálena je cca 200 m od kryté lávky (viz výlet 12.03.2016). Stojí zde od roku 2006.

  Hromnické jezírko

  Hromnické jezírko

  Velice zajímavé jezírko se nachází na Plzeňsku nedaleko Třemošné...

  Zámek ve Starém Hrozňatově

  Zámek ve Starém Hrozňatově

  Hrozňatov je obec na Chebsku, poblíž hranic s Německem, cca 7 km jižně od Chebu. Ve vsi se nachází zámek, jenž je v soukromém vlastnictví. Zpovzdálí si lze prohlédnout jeho exteriéry, a to pouze částečně.

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka se nachází v Karlovarském kraji v CHKO Slavkovský les mezi Bečovem nad Teplou a vískou Chodovem. (pozor – neplést si s městem Chodovem). Zdejší skalní útvar tvoří bývalá sopka.

  Goethova skalka

  Goethova skalka

  Zajímavé skalní útvary a Goethův kámen s pamětní deskou připomínající zdejší pobyt J. W. Goetheho.