Zámecký park v Duchcově

Zámecký park v Duchcově

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

201 m n. m.

Popis

Pod severozápadním průčelím Státního zámku v Duchcově se rozkládá rozlehlý park (někdy též nazývaný jako Zámecká zahrada). Kromě zajímavých dřevin, jezírek a staveb jsou zde k vidění i další prvky zahradní architektury

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámecký park je nejrozsáhlejší plochou zeleně ve městě. Byl založen Janem Fernandem Schorem v letech 1728-1730 jako francouzská zahrada. V letech 1842-1818 za Františka Adama z Valdštejna byl upraven do podoby anglického parku v klasicistním slohu o rozloze 26 ha.  V parku se prolínají zpevněné cesty, osamocené stromy nebo skupinky stromů s travnatými plochami. Osu tvořila alej vinoucí se od Knížecí zahrady směrem na vrch Stropníku, atmosféru také dotvářela tekoucí voda, která napájela rybníčky. Dodnes se zachoval Sfingový rybník s plastikami z počátku 18. století. Z porostů zde naleznene duby, jasany, lípy a platany.
  Zámecký park v Duchcově

  Součástí parku je Knížecí zahrada z roku 1731, vybudovaná v romantickém stylu francouzských barokních zahrad podle návrhu architekta Jeana Baptistu Matheye. Vyznačuje se květinovým parterem, travnatými plochami a tvarovanými jehličnany. Při opěrných zdech jsou vysázeny pnoucí růže. Kompozici doplňuje kašna a barokní socha Niké od Matyáše Bernarda Brauna. Fotografie z Knížecí zahrady jsou součástí výletu a alba Státní zámek Duchcov.

  Zámecký park v Duchcově 

  V zahradě severně od zámku stojí Zahradní dům. Jde o solitérní empírovou stavbu, která sloužila k ubytování zahradníka. V současné době slouží jako Klub důchodců.

  Zámecký park v Duchcově 

  Za povšimnutí stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice vytvořený sochařem Matyášem Kühnelem. Sloup stával původně  u silnice do Teplic, později byl přemístěn k zadnímu vchodu na Městský hřbitov v Duchcově a teprve v 80 letech min. století byl restaurován a přemístěn do Zámeckého parku. Na vrcholu tohoto sloupu je sv. Trojice – Bůh–Otec zdobený papežskou tiárou drží v rukou Ukřižovaného Boha–Syna a mezi ním a Bohem-Otcem třepetá křídly holubice Božího Ducha. Pod sousoším leží sv.František Xaverský.

  Zámecký park v Duchcově 

  Součástí zahrady býval také barokní panský špitál, který byl v r. 1958 zbořen z důvodu zamýšlené těžby uhlí. Vzácná freska Nanebevzetí Panny Marie od V. V. Reinera z kupole špitálu byla v letech 1980-1982 osazena do nového pavilonu postaveného v Zámeckém parku v 70. letech.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Ostrov – Posvátný okrsek – kaple sv. Floriána

  Ostrov – Posvátný okrsek – kaple sv. Floriána

  Kaple sv. Floriána je dalším ze sakrálních objektů v areálu Posvátný okrsek, který je součástí bývalého piaristického kláštera ve městě Ostrově. Související výlety byly vloženy dne 04.05.2016 (Piaristický klášter), 21.02.2017 a 25.02.2017.

  vrch Bořeň

  vrch Bořeň

  Bizarní skalnatý vrch vystupující vysoko nad okolní krajinu Bílinska.

  Most - Špitální kostel sv. Ducha

  Most - Špitální kostel sv. Ducha

  Špitální kostel sv. Ducha se v Mostě nachází poblíž přestěhovaného děkanského kostela. Stojí tedy v místě bývalé mostecké nemocnice, potažmo v místě bývalého špitálu, jehož byl tento kostel součástí.

  Vrcholová kniha: Velký Špičák (Krušné hory)

  Vrcholová kniha: Velký Špičák (Krušné hory)

  Velký Špičák je nejsevernější a nejvyšší ze tří Špičáku, které lze objevit při silnici od obce Kovářská k přehradě Přísečnice. Na vrcholu holý vrch s kruhovým výhledem patří mezi dominanty této části Krušných hor.

  hrad Egerberk (Lestkov)

  hrad Egerberk (Lestkov)

  Zřícenina gotického hradu Egerberk se nachází v malebné lesnaté kopcovité krajině, poblíž Klášterce nad Ohří.