Zámecký park v Duchcově

Zámecký park v Duchcově

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

201 m n. m.

Popis

Pod severozápadním průčelím Státního zámku v Duchcově se rozkládá rozlehlý park (někdy též nazývaný jako Zámecká zahrada). Kromě zajímavých dřevin, jezírek a staveb jsou zde k vidění i další prvky zahradní architektury

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámecký park je nejrozsáhlejší plochou zeleně ve městě. Byl založen Janem Fernandem Schorem v letech 1728-1730 jako francouzská zahrada. V letech 1842-1818 za Františka Adama z Valdštejna byl upraven do podoby anglického parku v klasicistním slohu o rozloze 26 ha.  V parku se prolínají zpevněné cesty, osamocené stromy nebo skupinky stromů s travnatými plochami. Osu tvořila alej vinoucí se od Knížecí zahrady směrem na vrch Stropníku, atmosféru také dotvářela tekoucí voda, která napájela rybníčky. Dodnes se zachoval Sfingový rybník s plastikami z počátku 18. století. Z porostů zde naleznene duby, jasany, lípy a platany.
  Zámecký park v Duchcově

  Součástí parku je Knížecí zahrada z roku 1731, vybudovaná v romantickém stylu francouzských barokních zahrad podle návrhu architekta Jeana Baptistu Matheye. Vyznačuje se květinovým parterem, travnatými plochami a tvarovanými jehličnany. Při opěrných zdech jsou vysázeny pnoucí růže. Kompozici doplňuje kašna a barokní socha Niké od Matyáše Bernarda Brauna. Fotografie z Knížecí zahrady jsou součástí výletu a alba Státní zámek Duchcov.

  Zámecký park v Duchcově 

  V zahradě severně od zámku stojí Zahradní dům. Jde o solitérní empírovou stavbu, která sloužila k ubytování zahradníka. V současné době slouží jako Klub důchodců.

  Zámecký park v Duchcově 

  Za povšimnutí stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice vytvořený sochařem Matyášem Kühnelem. Sloup stával původně  u silnice do Teplic, později byl přemístěn k zadnímu vchodu na Městský hřbitov v Duchcově a teprve v 80 letech min. století byl restaurován a přemístěn do Zámeckého parku. Na vrcholu tohoto sloupu je sv. Trojice – Bůh–Otec zdobený papežskou tiárou drží v rukou Ukřižovaného Boha–Syna a mezi ním a Bohem-Otcem třepetá křídly holubice Božího Ducha. Pod sousoším leží sv.František Xaverský.

  Zámecký park v Duchcově 

  Součástí zahrady býval také barokní panský špitál, který byl v r. 1958 zbořen z důvodu zamýšlené těžby uhlí. Vzácná freska Nanebevzetí Panny Marie od V. V. Reinera z kupole špitálu byla v letech 1980-1982 osazena do nového pavilonu postaveného v Zámeckém parku v 70. letech.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Loketský most

  Loketský most

  Kromě hradu Loket a historického centra města, jež je městskou památkovou rezervací, patří mezi dominanty města rovněž most nad řekou Ohří, přes který vede cesta na historické náměstí T.G. Masaryka ve směru od Sokolova.

  Ostrov – Posvátný okrsek - Kaple Panny Marie Einsiedelnské

  Ostrov – Posvátný okrsek - Kaple Panny Marie Einsiedelnské

  Kaple Panny Marie Einsiedelnské se nachází v lokalitě zvané Posvátný okrsek, která je součástí bývalého piaristického kláštera v Ostrově. Související výlety byly vloženy dne 04.05.2016 (Piaristický klášter) a 21.02.2017 (Kaple sv. Anny)

  Sedačková lanovka z Bohosudova na Komáří vížku

  Sedačková lanovka z Bohosudova na Komáří vížku

  Dvousedačková lanovka vede z Bohosudova (městské části Krupky) na Komáří hůrku na hřebenu Krušných hor. Jde o nejstarší provozovanou visutou lanovou dráhu a zároveň o nejdelší osobní lanovku v Česku.

  Krudum – památník přísahy

  Krudum – památník přísahy

  Cestou z osady Hrušková (části města Sokolova) k zbytkům kostela sv. Mikuláše, případně k rozhledně na vrchu Krudum si nelze nevšimnout kamenného památníku po pravé straně.

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní kostel neposkvrněného početí Panny Marie.