Zámecký park v Duchcově

Zámecký park v Duchcově

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

201 m n. m.

Popis

Pod severozápadním průčelím Státního zámku v Duchcově se rozkládá rozlehlý park (někdy též nazývaný jako Zámecká zahrada). Kromě zajímavých dřevin, jezírek a staveb jsou zde k vidění i další prvky zahradní architektury

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámecký park je nejrozsáhlejší plochou zeleně ve městě. Byl založen Janem Fernandem Schorem v letech 1728-1730 jako francouzská zahrada. V letech 1842-1818 za Františka Adama z Valdštejna byl upraven do podoby anglického parku v klasicistním slohu o rozloze 26 ha.  V parku se prolínají zpevněné cesty, osamocené stromy nebo skupinky stromů s travnatými plochami. Osu tvořila alej vinoucí se od Knížecí zahrady směrem na vrch Stropníku, atmosféru také dotvářela tekoucí voda, která napájela rybníčky. Dodnes se zachoval Sfingový rybník s plastikami z počátku 18. století. Z porostů zde naleznene duby, jasany, lípy a platany.
  Zámecký park v Duchcově

  Součástí parku je Knížecí zahrada z roku 1731, vybudovaná v romantickém stylu francouzských barokních zahrad podle návrhu architekta Jeana Baptistu Matheye. Vyznačuje se květinovým parterem, travnatými plochami a tvarovanými jehličnany. Při opěrných zdech jsou vysázeny pnoucí růže. Kompozici doplňuje kašna a barokní socha Niké od Matyáše Bernarda Brauna. Fotografie z Knížecí zahrady jsou součástí výletu a alba Státní zámek Duchcov.

  Zámecký park v Duchcově 

  V zahradě severně od zámku stojí Zahradní dům. Jde o solitérní empírovou stavbu, která sloužila k ubytování zahradníka. V současné době slouží jako Klub důchodců.

  Zámecký park v Duchcově 

  Za povšimnutí stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice vytvořený sochařem Matyášem Kühnelem. Sloup stával původně  u silnice do Teplic, později byl přemístěn k zadnímu vchodu na Městský hřbitov v Duchcově a teprve v 80 letech min. století byl restaurován a přemístěn do Zámeckého parku. Na vrcholu tohoto sloupu je sv. Trojice – Bůh–Otec zdobený papežskou tiárou drží v rukou Ukřižovaného Boha–Syna a mezi ním a Bohem-Otcem třepetá křídly holubice Božího Ducha. Pod sousoším leží sv.František Xaverský.

  Zámecký park v Duchcově 

  Součástí zahrady býval také barokní panský špitál, který byl v r. 1958 zbořen z důvodu zamýšlené těžby uhlí. Vzácná freska Nanebevzetí Panny Marie od V. V. Reinera z kupole špitálu byla v letech 1980-1982 osazena do nového pavilonu postaveného v Zámeckém parku v 70. letech.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Litvínov – Osada

  Litvínov – Osada

  Osada – tak se neoficiálně nazývá městská čtvrť města Litvínova (oficiálně Litvínov IV) Tato část města, vyznačující se zvláštním urbanistickým a architektonickým řešením, již více než 70 let plní funkci velmi dobrého obytného souboru.

  Rozhledna Cibulka

  Rozhledna Cibulka

  Pohledná rozhledna Cibulka stojí na 3ebeničním vrchu v podhůří Krušných hor nad městem Oloví na Sokolovsku. Z rozhledny je krásný výhled na Krušné hory na průmyslové Sokolovsko a na pohoří Slavkovský les.

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park leží v bezprostřední blízkosti Lázní Evženie na levém břehu řeky Ohře, jižně od historického centra města. Na okraji parku se nalézá infocentrum se stáčírnou kláštereckých minerálních vod.

  vrcholová kniha Zlatník

  vrcholová kniha Zlatník

  Znělcový vrch s překrásnými výhledy na severočeskou průmyslovou krajinu.

  Ústí nad Labem – kostel apoštola Pavla

  Ústí nad Labem – kostel apoštola Pavla

  Kostel apoštola Pavla (jinak také kostel sv. Pavla) je dalším z řady červených evangelických kostelů, který stojí za povšimnutí. Stojí v Ústí nad Labem při křižovatce ulic Horova, Bratislavská, Churchillova a Stroupežnického.