Státní zámek Duchcov

Státní zámek Duchcov

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

201 m n. m.

Popis

Zámek v Duchcově stojí v historické (nyní jižní) části města. Zámek je přístupný z náměstí Republiky. Je obklopen rozlehlou zahradou. Je kromě jiného spojován s působením Giacoma Casanovy jako knihovníka ve službách Valdštejnů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Barokní zámek byl původně postaven jako renesanční v 16. století, kdy byl v držení rodu Lobkowiczů. Přestavěn do barokního stylu byl v letech 1675-1685 za Jana Bedřicha z Valdštejna a v roce 1701 byl rozšířen a další dvě křídla. Současný klasicistní vzhled získal trojkřídlý zámek po úpravách v letech 1812-1818. V rámci této klasicistní přestavby byla i barokní zahrada přeměněna na rozlehlý přírodní park.   

  Státní zámek Duchcov

  Výrazným zásahem do celého areálu zámku byla likvidace barokního špitálu v roce 1958, k níž došlo v důsledku povrchové těžby uhlí v blízkém okolí. Novým prvkem se však stala stavba moderního pavilonu pro přenesenou špitální fresku Nanebevzetí Panny Marie od Václava Vavřince Reinera. Pavilon tedy nese název Reinerův. Budu mu věnovat některý z příštích výletů.   

  Státní zámek Duchcov

  A když už o tom byla zmínka – Giacomo Girolamo Casanova, známý italský spisovatel, ale také intrikán a diplomat, známý spíše jako svůdce, na zámku působil 13 let ve funkci knihovníka a v Duchcově také zemřel 4. června 1798.  

  Státní zámek Duchcov

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary - zřícenina kostela sv. Linharta

  Karlovy Vary - zřícenina kostela sv. Linharta

  Zřícenina kostela sv. Linharta se nachází v blízkosti karlovarské lokality Linhart nad městskou čtvrtí Doubí.

  Žandov – pomník francouzského generála Vandamma

  Žandov – pomník francouzského generála Vandamma

  Pomník stojí v Ústeckém kraje nedaleko města Chlumce v místě bitvy v roce 1813 mezi spojeneckým vojsky a armádou Napoleona. Pomník se nachází v lese nad vesničkou Žandov v místě zajetí francouzského generála.

  Přírodní památka Vysoký kámen

  Přírodní památka Vysoký kámen

  Tato přírodní památka o rozloze 3, 64 ha se rozprostírá na skalním masivu – skalnatém hřbetě nad bývalou obcí, nyní spíše osadou Kámen v Přírodním parku Leopoldovy Hamry cca 6 km jihozápadozápadně od města Kraslice.

  Klínovec (Krušné hory)

  Klínovec (Krušné hory)

  Klínovec, dosahující výšky 1244 metrů nad mořem, je hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor, nejvyšší bod okresů Karlovy Vary a Chomutov a také Karlovarského a Ústeckého kraje.

  Železniční stanice Karlovy Vary (tzv. Horní nádraží)

  Železniční stanice Karlovy Vary (tzv. Horní nádraží)

  Karlovy Vary se konečně zbavily ostudné železniční stanice. Návštěvníky, kteří přijíždějí vlakem po podkrušnohorské „Severozápadní“ dráze, vítá nyní nové nádraží.