Státní zámek Duchcov

Státní zámek Duchcov

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

201 m n. m.

Popis

Zámek v Duchcově stojí v historické (nyní jižní) části města. Zámek je přístupný z náměstí Republiky. Je obklopen rozlehlou zahradou. Je kromě jiného spojován s působením Giacoma Casanovy jako knihovníka ve službách Valdštejnů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Barokní zámek byl původně postaven jako renesanční v 16. století, kdy byl v držení rodu Lobkowiczů. Přestavěn do barokního stylu byl v letech 1675-1685 za Jana Bedřicha z Valdštejna a v roce 1701 byl rozšířen a další dvě křídla. Současný klasicistní vzhled získal trojkřídlý zámek po úpravách v letech 1812-1818. V rámci této klasicistní přestavby byla i barokní zahrada přeměněna na rozlehlý přírodní park.   

  Státní zámek Duchcov

  Výrazným zásahem do celého areálu zámku byla likvidace barokního špitálu v roce 1958, k níž došlo v důsledku povrchové těžby uhlí v blízkém okolí. Novým prvkem se však stala stavba moderního pavilonu pro přenesenou špitální fresku Nanebevzetí Panny Marie od Václava Vavřince Reinera. Pavilon tedy nese název Reinerův. Budu mu věnovat některý z příštích výletů.   

  Státní zámek Duchcov

  A když už o tom byla zmínka – Giacomo Girolamo Casanova, známý italský spisovatel, ale také intrikán a diplomat, známý spíše jako svůdce, na zámku působil 13 let ve funkci knihovníka a v Duchcově také zemřel 4. června 1798.  

  Státní zámek Duchcov

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Loket II. – prohlídka hradu

  Hrad Loket II. – prohlídka hradu

  Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Kromě impozantního vnějšího vzhledu nabízí i zajímavé vnitřní prostory. Je častým cílem turistických výletů.

  Zámek v Klášterci nad Ohří

  Zámek v Klášterci nad Ohří

  Zámek se nachází v samém historickém centru města. V zámku se nachází muzeum porcelánu. Součástí areálu zámku je letohrádek Sala terrena. Kolem zámku se rozkládá rozhlehlý anglický park.

  Město Most

  Město Most

  Město Most – se svými 67 tisíci obyvatel druhé největší město Ústeckého kraje. Rozkládá se cca 10 km od úpatí Krušných hor a je obklopen vrchy západní části Českého středohoří (resp. Lonského středohoří) – Hněvínem, Resslem a Špičákem.

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Budova Císařských lázní (známých také jako Lázně I) se nachází v Karlových Varech na jižním konci lázeňského území naproti světoznámému Grandhotelu Pupp. V současné době v rekonstrukci a není k léčebným účelům využívána.

  Most – jezero Benedikt

  Most – jezero Benedikt

  Vlastně ono to ani není jezero, je to uměle vytvořená vodní plocha v jihovýchodní části podkrušnohorského města mezi městskou částí Liščí vrch a městskou částí (dříve samostatnou obcí) Vtelno.