Státní zámek Duchcov

Státní zámek Duchcov

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

201 m n. m.

Popis

Zámek v Duchcově stojí v historické (nyní jižní) části města. Zámek je přístupný z náměstí Republiky. Je obklopen rozlehlou zahradou. Je kromě jiného spojován s působením Giacoma Casanovy jako knihovníka ve službách Valdštejnů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Barokní zámek byl původně postaven jako renesanční v 16. století, kdy byl v držení rodu Lobkowiczů. Přestavěn do barokního stylu byl v letech 1675-1685 za Jana Bedřicha z Valdštejna a v roce 1701 byl rozšířen a další dvě křídla. Současný klasicistní vzhled získal trojkřídlý zámek po úpravách v letech 1812-1818. V rámci této klasicistní přestavby byla i barokní zahrada přeměněna na rozlehlý přírodní park.   

  Státní zámek Duchcov

  Výrazným zásahem do celého areálu zámku byla likvidace barokního špitálu v roce 1958, k níž došlo v důsledku povrchové těžby uhlí v blízkém okolí. Novým prvkem se však stala stavba moderního pavilonu pro přenesenou špitální fresku Nanebevzetí Panny Marie od Václava Vavřince Reinera. Pavilon tedy nese název Reinerův. Budu mu věnovat některý z příštích výletů.   

  Státní zámek Duchcov

  A když už o tom byla zmínka – Giacomo Girolamo Casanova, známý italský spisovatel, ale také intrikán a diplomat, známý spíše jako svůdce, na zámku působil 13 let ve funkci knihovníka a v Duchcově také zemřel 4. června 1798.  

  Státní zámek Duchcov

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bojiště roku 1813 – ruský pomník u Přestanova

  Bojiště roku 1813 – ruský pomník u Přestanova

  Pomník na památku bitvy rakousko-prusko-ruské koalice s francouzským vojskem císaře Napoleona, odehrávající se v okolí Chlumce na úpatí Krušných hor, stojí před Přestanovem, vlevo od silnice z Teplic kolem Chlumce do Ústí nad Labem.

  hrad Šumburk (Šumná)

  hrad Šumburk (Šumná)

  Kdysi mohutný hrad, dnes krásná zřícenina s pěknými výhledy do krajiny.

  Most – rozhledna na Hněvíně

  Most – rozhledna na Hněvíně

  Na vrcholu kopce Hněvín na severním okraji Mostu stojí opravený objekt s podobou hradu, v jehož útrobách nalezneme hotel s restaurací. Součástí objektu je i vyhlídková věž s báječným výhledem.

  Karlovy Vary – Goethova rozhledna

  Karlovy Vary – Goethova rozhledna

  Východně od centra Karlových Varů a severovýchodně od jeho lázeňské čtvrti na návrší Hůrky stojí zajímavý objekt – Goethova rozhledna. V současné době objekt chátrá a je veřejnosti nepřístupný.

  Vyhlídka Vodojem s pohledem na Ostrov a Krušné hory

  Vyhlídka Vodojem s pohledem na Ostrov a Krušné hory

  Jihovýchodně od Ostrova poblíž vesničky Moříčov stojí objekt bývalého vodojemu. Na jeho střeše byla vybudována turistická vyhlídka.