Litoměřice – Mírové náměstí

Litoměřice – Mírové náměstí

Kategorie

Města a obce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

136 m n. m.

Popis

Mírové náměstí se nachází v historickém centru Litoměřic. Je tvořeno řadou významných a historicky cenných budov. Převážná většina z nich pochází ze středověku, stojí zde i nejstarší doposud stále obývané domy celé České republice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Litoměřické Mírové náměstí je jedno z největších známých náměstí. Má přibližně lichoběžníkový tvar o rozměrech 75 až 90 metrů na šířku a 180 až 195 metrů na délku. Jde tedy o poměrně velké prostranství, které již od středověku tvoří jádro města. Sloužilo jednak jako tržiště a rovněž jako shromaždiště. Již od roku 1859 je celé vydlážděno černou čedičovou dlažbou. V současné době náměstí slouží jako velké parkoviště, a to po obvodu náměstí, jeho střed zůstává volný, zejména pro potřeby příležitostných trhů, případně i shromáždění. Ve středu náměstí se nachází dominantní morový sloup a kašna. Vzrostlou zeleň reprezentuje několik lip.

  Litoměřice – Mírové náměstí

  Po stranách náměstí lze spatřit celou řadu historicky zajímavých domů, a to zejména na jeho jižní a východní straně. Jižní strana náměstí je ozdobena podloubí. To má i dům zvaný Kalich s příznačnou vyhlídkovou věží, který je současným sídlem městského úřadu. Tuto jižní stranu náměstí zdobí i renesanční dům U Černého orla, zdobený sgrafity. Nachází se zde i vchod do litoměřického podzemí resp. do zdejších středověkých sklepů a katakomb, které v minulosti sloužily především jakožto skladiště potravin a úkryty v době mimořádných událostí, jakými byly požáry nebo válečné stavy.

  Litoměřice – Mírové náměstí

  V jihovýchodním rohu náměstí se nachází bílý děkanský chrám Všech svatých s velkou Kamennou věží. Naproti tomuto kostelu přes Dlouhou ulici se nachází gotická budova Staré radnice, která dnes slouží jako Oblastní vlastivědné muzeum.

  Litoměřice – Mírové náměstí

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Levín

  Levín

  Levín je malé horské městečko nacházející se asi 6km od Úštěka

  Zřícenina větrného mlýna Windsor

  Zřícenina větrného mlýna Windsor

  Zajímavá a poměrně neznámá zřícenina se nachází cca 3 km jižně od Lovosic v těsné blízkosti dálnice D8 / E55 mezi obcemi Siřejovice a Keblice.

  Zoo Ústí nad Labem

  Zoo Ústí nad Labem

  Menší ukázka zvířat, na která se můžete podívat v zoo v Ústí nad Labem.

  Radobýl – přírodní památka

  Radobýl – přírodní památka

  Radobýl je jeden z výrazných vrchů Českého Středohoří. Nachází se severně nad obcí Žalhostice a cca 3 km západně od Litoměřic. Jeho západní svah je od roku 1966 vyhlášen přírodní kulturní památkou.

  rozhledna Varhošť

  rozhledna Varhošť

  Rozhledna Varhošť je postavena na stejnojmenném zalesněném čedičovém vrchu uprostřed nádherné krajiny Českého středohoří.