Litoměřice – Mírové náměstí

Litoměřice – Mírové náměstí

Kategorie

Města a obce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

136 m n. m.

Popis

Mírové náměstí se nachází v historickém centru Litoměřic. Je tvořeno řadou významných a historicky cenných budov. Převážná většina z nich pochází ze středověku, stojí zde i nejstarší doposud stále obývané domy celé České republice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Litoměřické Mírové náměstí je jedno z největších známých náměstí. Má přibližně lichoběžníkový tvar o rozměrech 75 až 90 metrů na šířku a 180 až 195 metrů na délku. Jde tedy o poměrně velké prostranství, které již od středověku tvoří jádro města. Sloužilo jednak jako tržiště a rovněž jako shromaždiště. Již od roku 1859 je celé vydlážděno černou čedičovou dlažbou. V současné době náměstí slouží jako velké parkoviště, a to po obvodu náměstí, jeho střed zůstává volný, zejména pro potřeby příležitostných trhů, případně i shromáždění. Ve středu náměstí se nachází dominantní morový sloup a kašna. Vzrostlou zeleň reprezentuje několik lip.

  Litoměřice – Mírové náměstí

  Po stranách náměstí lze spatřit celou řadu historicky zajímavých domů, a to zejména na jeho jižní a východní straně. Jižní strana náměstí je ozdobena podloubí. To má i dům zvaný Kalich s příznačnou vyhlídkovou věží, který je současným sídlem městského úřadu. Tuto jižní stranu náměstí zdobí i renesanční dům U Černého orla, zdobený sgrafity. Nachází se zde i vchod do litoměřického podzemí resp. do zdejších středověkých sklepů a katakomb, které v minulosti sloužily především jakožto skladiště potravin a úkryty v době mimořádných událostí, jakými byly požáry nebo válečné stavy.

  Litoměřice – Mírové náměstí

  V jihovýchodním rohu náměstí se nachází bílý děkanský chrám Všech svatých s velkou Kamennou věží. Naproti tomuto kostelu přes Dlouhou ulici se nachází gotická budova Staré radnice, která dnes slouží jako Oblastní vlastivědné muzeum.

  Litoměřice – Mírové náměstí

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bílá věž na Hazmburku

  Bílá věž na Hazmburku

  Z málokteré zříceniny hradu máme takový výhled, jaký nám poskytuje vyhlídková Bílá věž tzv. Horního hradu na Hazmburku.

  památný strom Oldřichův dub

  památný strom Oldřichův dub

  U Oldřichova dubu údajně došlo k osudovému setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy.

  vrcholová kniha Sedlo

  vrcholová kniha Sedlo

  Mohutný vrch Sedlo s nádhernými výhledy do krajiny.

  Přehrada Fláje

  Přehrada Fláje

  K přehradě Fláje, jež se nalézá v Krušných horách (739 m n.m.)lze dojet autem autobusem na kole. Jedná se o vodní dílo, které stojí za návštěvu

  České středohoří – vrch Brník

  České středohoří – vrch Brník

  Brník spolu se sousedním Srdovem a dominantním Oblíkem tvoří nepřehlédnutelnou trojici kopců v lounské části Českého středohoří.