Zřícenina hradu Velešín

Zřícenina hradu Velešín

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

485 m n. m.

Popis

Zřícenina dříve rozlehlého hradu Velešín se rozkládá na pravém břehu vodního díla Římov na řece Malši. Přesto, že je hrad v 1. ochranném pásmu vodního zdroje, je na něj posledních 5 let přístup povolen.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zřícenina hradu Velešín se nachází asi 1,5 km severozápadně od vesnice Sedlce nedaleko města Velešín na úzkém skalním hřbetu, který byl původně ze tří stran obtékán řekou Malší, jejíž říční údolí bylo zatopeno přehradním vodním dílem Římov. To bylo postaveno v letech 1971-1976 a byla jím zatopena znační část svahů hradního návrší. Z původního hradu se dochovaly terénní zbytky opevnění a malé fragmenty zdí. Od roku 1958 je zřícenina hradu chráněna jako Kulturní památka ČR.

  Zřícenina hradu Velešín

  Hrad založil v blíže neznámé době král Václav I. a patří tedy k nejstarším královským kamenným hradům v Čechách a na Moravě. Od dob krále Přemysla Otakara II. několikrát změnil majitele. Po roce 1487 byl hrad pro náročnost údržby opuštěn.

  Zřícenina hradu Velešín

  Zřícenina hradu je přístupná z vesničky Sedlce po modrém turistickém značení po polní cestě k lesu, v němž se zřícenina hradu nachází. Vzdálenost od hospody U rybníka v obci Sedlce činí cca 1,5 km. Do obce Sedlce se dostaneme buď z Velešína nebo z vesnice Svatý Jan nad Malší. 

  Zřícenina hradu Velešín

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jihočeské město Blatná

  Jihočeské město Blatná

  Město Blatná se nachází na samém severozápadním okraji Jihočeského kraje. Je známé zejména zámkem a zámeckou oborou, samotné město však také stojí za návštěvu.

  Louzek – zřícenina hradu

  Louzek – zřícenina hradu

  Zřícenina hradu Louzek stojí na zalesněném skalním ostrohu nad levým břehem řeky Malše v nadmořské výšce 650 metrů. Je vzdálena asi 3 km od města Kaplice v jižním směru. Nacházejí se zde zbytky věže a část zdiva paláce.

  Kamenný most v Putimi

  Kamenný most v Putimi

  Výlet z Putimi, jihočeské vesničky nedaleko Písku, jsem prezentoval dne 08.12.2019. Dnešní výlet je zaměřen na jednu z pamětihodností, kterou se může pyšnit tato obec.

  Čkyně

  Čkyně

  Čkyně je obec v Jihočeském kraji, v okrese Prachatice. Obcí, jež leží cca 9 km od Vimperka, prochází silnice 1. třídy, spojující města Volyně a Vimperk. Ačkoliv jde o menší obec s přibližně tisícovkou obyvatel, je zde co vidět.

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.