Zřícenina hradu Velešín

Zřícenina hradu Velešín

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

485 m n. m.

Popis

Zřícenina dříve rozlehlého hradu Velešín se rozkládá na pravém břehu vodního díla Římov na řece Malši. Přesto, že je hrad v 1. ochranném pásmu vodního zdroje, je na něj posledních 5 let přístup povolen.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zřícenina hradu Velešín se nachází asi 1,5 km severozápadně od vesnice Sedlce nedaleko města Velešín na úzkém skalním hřbetu, který byl původně ze tří stran obtékán řekou Malší, jejíž říční údolí bylo zatopeno přehradním vodním dílem Římov. To bylo postaveno v letech 1971-1976 a byla jím zatopena znační část svahů hradního návrší. Z původního hradu se dochovaly terénní zbytky opevnění a malé fragmenty zdí. Od roku 1958 je zřícenina hradu chráněna jako Kulturní památka ČR.

  Zřícenina hradu Velešín

  Hrad založil v blíže neznámé době král Václav I. a patří tedy k nejstarším královským kamenným hradům v Čechách a na Moravě. Od dob krále Přemysla Otakara II. několikrát změnil majitele. Po roce 1487 byl hrad pro náročnost údržby opuštěn.

  Zřícenina hradu Velešín

  Zřícenina hradu je přístupná z vesničky Sedlce po modrém turistickém značení po polní cestě k lesu, v němž se zřícenina hradu nachází. Vzdálenost od hospody U rybníka v obci Sedlce činí cca 1,5 km. Do obce Sedlce se dostaneme buď z Velešína nebo z vesnice Svatý Jan nad Malší. 

  Zřícenina hradu Velešín

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Šelmberk

  hrad Šelmberk

  Hrad Šelmberk nebo také Království Danar se nachází na malé vyvýšenině u Mladé Vožice.

  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  Piaristické náměstí v Českých Budějovicích se nachází v historickém jádru města poblíž slepého ramena řeky Malše nedaleko jejího soutoku s Vltavou. Nalezneme na něm řadu historických budov.

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Křížový vrch (někdy také Křížová hora) se nachází severovýchodně od centrální části města, poblíž městské části Horní brána. Ačkoliv jde o vrch, je na jeho vrchol dobrý přístup. Z vrcholu je báječný výhled jak na město, tak na zámek.

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk je hrad postavený z balíků slámy nedaleko Borovan u Českých Budějovic. Zde se každoročně na sklonku prázdnin odehrává Bitva o Slamburk - tematická akce pro širokou veřejnost a zejména pro děti, které se mohou bitvy přímo účastnit.

  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Barokní lovecký zámek Ohrada stojí na břehu Munického rybníka, cca 2 km od centra Hluboké nad Vltavou směrem na České Budějovice. Slouží jako muzeum, v jeho těsném sousedství se nachází zoologická zahrada.