Zřícenina hradu Velešín

Zřícenina hradu Velešín

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

485 m n. m.

Popis

Zřícenina dříve rozlehlého hradu Velešín se rozkládá na pravém břehu vodního díla Římov na řece Malši. Přesto, že je hrad v 1. ochranném pásmu vodního zdroje, je na něj posledních 5 let přístup povolen.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zřícenina hradu Velešín se nachází asi 1,5 km severozápadně od vesnice Sedlce nedaleko města Velešín na úzkém skalním hřbetu, který byl původně ze tří stran obtékán řekou Malší, jejíž říční údolí bylo zatopeno přehradním vodním dílem Římov. To bylo postaveno v letech 1971-1976 a byla jím zatopena znační část svahů hradního návrší. Z původního hradu se dochovaly terénní zbytky opevnění a malé fragmenty zdí. Od roku 1958 je zřícenina hradu chráněna jako Kulturní památka ČR.

  Zřícenina hradu Velešín

  Hrad založil v blíže neznámé době král Václav I. a patří tedy k nejstarším královským kamenným hradům v Čechách a na Moravě. Od dob krále Přemysla Otakara II. několikrát změnil majitele. Po roce 1487 byl hrad pro náročnost údržby opuštěn.

  Zřícenina hradu Velešín

  Zřícenina hradu je přístupná z vesničky Sedlce po modrém turistickém značení po polní cestě k lesu, v němž se zřícenina hradu nachází. Vzdálenost od hospody U rybníka v obci Sedlce činí cca 1,5 km. Do obce Sedlce se dostaneme buď z Velešína nebo z vesnice Svatý Jan nad Malší. 

  Zřícenina hradu Velešín

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Areál katolických kostelů v Kaplici

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  V jihočeském městě Kaplici můžeme narazit na jednu zajímavou raritu – areál dvou katolických kostelů, nacházejících se na jenom pozemku. Větší, blíže k náměstí, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu, menší, původně mariánský, sv. Floriánovi.

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Dívčí kámen – zřícenina hradu

  Dívčí kámen je zřícenina rozlehlého gotického hradu poblíž městečka Křemže v jižních Čechách v okrese Český Krumlov. Stojí v nadmořské výšce 470 m na skalnatém vrchu ze tří stran obtékaném Křemžským potokem u jeho soutoku s Vltavou.

  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Vyhlášená restaurace Masné krámy je jedním ze symbolů Českých Budějovic. Nachází se v historickém centru města nedaleko náměstí Přemysla Otakara II.

  Zřícenina hradu Pořešín

  Zřícenina hradu Pořešín

  Zřícenina hradu Pořešín se nachází na ostrohu nad řekou Malší, jihovýchodně od stejnojmenné vesnice, cca 4 km severně od Kaplice v okrese Český Krumlov. Je chráněna jako Kulturní památka ČR, a to již od roku 1958.

  Státní zámek Kratochvíle

  Státní zámek Kratochvíle

  Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).