Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Staroměstské náměstí v Praze je patrně nejkrásnějším náměstím u nás.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Tak jako je Václavské náměstí nejznámějším náměstím u nás, tak je Staroměstské náměstí patrně zase nejkrásnějším. Má za sebou velmi dlouhou a bohatou historii a bylo svědkem nejedné významné dějinné události.

  Staroměstské náměstí

  Staroměstské náměstí asi dnes nejvíce láká svým světově známým orlojem. Astronomické hodiny a především přehlídka procesí 12 apoštolů láká každou celou hodinu davy turistů shromážděných pod radniční věží, které toto představení obvykle odmění bouřlivým potleskem (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/423).

  Staroměstské náměstí - 12 apoštolů   Staroměstské náměstí a turisté pod orlojem

  Poté mohou návštěvníci vystoupat po schodech až na vrcholek radniční věže, odkud se naskýtá úžasný pohled na Prahu a celé Staroměstské náměstí.

  Staroměstské náměstí- Staroměstská radnice

  Nejdůležitější budovou Staroměstského náměstí je Staroměstská radnice z roku 1338. Na ni se událo mnoho důležitých historických událostí.

  Staroměstské náměstí-Staroměstská radnice

  K těm smutně nejvýznamnějším patří 21. červen 1621, kdy bylo na Staroměstském náměstí popraveno 27 českých pánů, které pražský soud uznal vinnými z osnování vzpoury proti českému králi Ferdinandu II. Habsburskému. Vzpomínkou na tuto událost je 27 bílých křížků na dlažbě pod okny radnice.

  Staroměstské náměstí-místo, kde bylo popraveno 27 českých pánů

  Dřívější dominantu byl uprostřed náměstí postavený Mariánský sloup v roce 1652. Vytvořil ho sochař J.J.Bendl, jako poděkování pražanům za obranu Prahy v roce 1648 v bitvě se švédskými vojsky. Mariánský sloup byl bohužel po vzniku Československa v roce 1918 zničen rozvášněným davem lidí jako gesto svržení Habsburské nadvlády a tak už na náměstí chybí.

  Ve stejném roce 1652 byl v blízkosti Mariánského sloupu zasazen do dlažby Pražský poledník a to tak, že pomocí stínu, který na něj vrhal Mariánský sloup, bylo určováno pravé poledne. Poledník je vyznačen tenkým kovovým pásem zakončeným kovovou destičkou s nápisem: Poledník, podle něhož byl v minulosti řízen pražský čas.

  Staroměstské náměstí - Pražský poledník

  Místo Mariánského sloupu se objevil v roce 1915 na Staroměstském náměstí pomník mistra Jana Husa, významného kněze, myslitele, kazatele a především reformátora, který byl za své názory označen za kacíře a v roce 1415 upálen na hranici v Kostnici.

  Staroměstské náměstí - pomník mistra Jana Husa

  Jen kousek od něho se nachází Dům U Kamenného zvonu, který dříve obývali bohatí měšťané. Dům byl pojmenován podle kamenného zvonu, jehož replika se zachovala na nároží domu.

  Staroměstské náměstí - Dům U Kamenného zvonu

   Jaký měl zvon pravý význam, se dodnes přesně neví. Jedna teorie tvrdí, že připomíná vzpouru a vítěznou bitvu s pohany, ke které je hlas zvonu vyzval. Podle jiné, měl tímto zvonem dávat znamení kaplan Elišky Přemyslovny Janu Lucemburskému, že si pro Elišku může přijít i se svým vojskem a nenásilně tak obsadit Staré Město.

  Staroměstské náměstí - Dům U Kamenného zvonu

  S Domem U Kamenného zvonu sousedí palác Kinských. Ten se hlavně „proslavil“ v roce 1948, kdy  tehdejší předseda vlády Klement Gottwald z balkonu paláce ohlásil plnému Staroměstskému náměstí zprávu o převzetí moci do rukou komunistů a tím započetí dlouhé éry socialismu v Československu. Dnes je palác Kinských národní kulturní památkou a slouží jako Národní galerie.

  Staroměstské náměstí - palác Kinských

  Zpoza domu na této straně Staroměstského náměstí na sebe výrazně upozorňuje Týnský chrám, který vytváří charakteristické panorama známé z mnoha pohlednic a obrazů (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/444).

  Staroměstské náměstí - Týnský chrám

  Na rohu Staroměstského náměstí s Pařížskou ulicí se nachází monumentální barokní kostel sv. Mikuláše od architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera, vysvěceného roku 1737 (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/462).
  Na druhém rohu Pařížské ulice stojí Schierův dům, zdobený sochami od významných českých umělců, ve kterém bydlel známý spisovatel Franz Kavka.

  Staroměstské náměstí - kostel sv.Mikuláše a Schierův dům

  Budova sousedící s Schierovým domem je bývalá Pražská městská pojišťovna. I ona je bohatě zdobená množstvím vzácných soch. Dnes je dům sídlem Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

  Staroměstské náměstí - dům bývalé Pražské městské pojišťovny

  A tak by se dalo pokračovat dům po domu. Každý má svoji zajímavou historii a všechny dohromady vytvářejí naprosto unikátní soubor památek, na které se jezdí dívat lidé z celého světa.

  Staroměstské náměstí
  další zajímavé domy
   

  Staroměstské náměstí za večera
  a na závěr tentokráte Staroměstské náměstí večer

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Toskánský (Thun-Hohenštejnský) palác

  Toskánský (Thun-Hohenštejnský) palác

  Toskánský palác se nachází na Hradčanském náměstí naproti hlavní bráně Pražského hradu.

  Návrat židle II.

  Návrat židle II.

  Pozoruhodné umělecké dílo stojící na kamenném zdymadle nad jezem řeky Vltavy.

  Pedagogické muzeum J.A.Komenského

  Pedagogické muzeum J.A.Komenského

  Pedagogické muzeum J.A.Komenského patří k nejstarším muzeím u nás a podle svého zaměření i k nejstarším ve světě.

  Staré zámecké schody a Zámecké schody

  Staré zámecké schody a Zámecké schody

  Staré zámecké schody a Zámecké schody nejsou jedny a ty samé, přesto nás oboje dovedou na Pražský hrad.

  Betlémská kaple na Žižkově

  Betlémská kaple na Žižkově

  Betlémská kaple je jednou z nejvýznamnějších kubistických památek v Praze.