Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Staroměstské náměstí v Praze je patrně nejkrásnějším náměstím u nás.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Tak jako je Václavské náměstí nejznámějším náměstím u nás, tak je Staroměstské náměstí patrně zase nejkrásnějším. Má za sebou velmi dlouhou a bohatou historii a bylo svědkem nejedné významné dějinné události.

  Staroměstské náměstí

  Staroměstské náměstí asi dnes nejvíce láká svým světově známým orlojem. Astronomické hodiny a především přehlídka procesí 12 apoštolů láká každou celou hodinu davy turistů shromážděných pod radniční věží, které toto představení obvykle odmění bouřlivým potleskem (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/423).

  Staroměstské náměstí - 12 apoštolů   Staroměstské náměstí a turisté pod orlojem

  Poté mohou návštěvníci vystoupat po schodech až na vrcholek radniční věže, odkud se naskýtá úžasný pohled na Prahu a celé Staroměstské náměstí.

  Staroměstské náměstí- Staroměstská radnice

  Nejdůležitější budovou Staroměstského náměstí je Staroměstská radnice z roku 1338. Na ni se událo mnoho důležitých historických událostí.

  Staroměstské náměstí-Staroměstská radnice

  K těm smutně nejvýznamnějším patří 21. červen 1621, kdy bylo na Staroměstském náměstí popraveno 27 českých pánů, které pražský soud uznal vinnými z osnování vzpoury proti českému králi Ferdinandu II. Habsburskému. Vzpomínkou na tuto událost je 27 bílých křížků na dlažbě pod okny radnice.

  Staroměstské náměstí-místo, kde bylo popraveno 27 českých pánů

  Dřívější dominantu byl uprostřed náměstí postavený Mariánský sloup v roce 1652. Vytvořil ho sochař J.J.Bendl, jako poděkování pražanům za obranu Prahy v roce 1648 v bitvě se švédskými vojsky. Mariánský sloup byl bohužel po vzniku Československa v roce 1918 zničen rozvášněným davem lidí jako gesto svržení Habsburské nadvlády a tak už na náměstí chybí.

  Ve stejném roce 1652 byl v blízkosti Mariánského sloupu zasazen do dlažby Pražský poledník a to tak, že pomocí stínu, který na něj vrhal Mariánský sloup, bylo určováno pravé poledne. Poledník je vyznačen tenkým kovovým pásem zakončeným kovovou destičkou s nápisem: Poledník, podle něhož byl v minulosti řízen pražský čas.

  Staroměstské náměstí - Pražský poledník

  Místo Mariánského sloupu se objevil v roce 1915 na Staroměstském náměstí pomník mistra Jana Husa, významného kněze, myslitele, kazatele a především reformátora, který byl za své názory označen za kacíře a v roce 1415 upálen na hranici v Kostnici.

  Staroměstské náměstí - pomník mistra Jana Husa

  Jen kousek od něho se nachází Dům U Kamenného zvonu, který dříve obývali bohatí měšťané. Dům byl pojmenován podle kamenného zvonu, jehož replika se zachovala na nároží domu.

  Staroměstské náměstí - Dům U Kamenného zvonu

   Jaký měl zvon pravý význam, se dodnes přesně neví. Jedna teorie tvrdí, že připomíná vzpouru a vítěznou bitvu s pohany, ke které je hlas zvonu vyzval. Podle jiné, měl tímto zvonem dávat znamení kaplan Elišky Přemyslovny Janu Lucemburskému, že si pro Elišku může přijít i se svým vojskem a nenásilně tak obsadit Staré Město.

  Staroměstské náměstí - Dům U Kamenného zvonu

  S Domem U Kamenného zvonu sousedí palác Kinských. Ten se hlavně „proslavil“ v roce 1948, kdy  tehdejší předseda vlády Klement Gottwald z balkonu paláce ohlásil plnému Staroměstskému náměstí zprávu o převzetí moci do rukou komunistů a tím započetí dlouhé éry socialismu v Československu. Dnes je palác Kinských národní kulturní památkou a slouží jako Národní galerie.

  Staroměstské náměstí - palác Kinských

  Zpoza domu na této straně Staroměstského náměstí na sebe výrazně upozorňuje Týnský chrám, který vytváří charakteristické panorama známé z mnoha pohlednic a obrazů (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/444).

  Staroměstské náměstí - Týnský chrám

  Na rohu Staroměstského náměstí s Pařížskou ulicí se nachází monumentální barokní kostel sv. Mikuláše od architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera, vysvěceného roku 1737 (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/462).
  Na druhém rohu Pařížské ulice stojí Schierův dům, zdobený sochami od významných českých umělců, ve kterém bydlel známý spisovatel Franz Kavka.

  Staroměstské náměstí - kostel sv.Mikuláše a Schierův dům

  Budova sousedící s Schierovým domem je bývalá Pražská městská pojišťovna. I ona je bohatě zdobená množstvím vzácných soch. Dnes je dům sídlem Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

  Staroměstské náměstí - dům bývalé Pražské městské pojišťovny

  A tak by se dalo pokračovat dům po domu. Každý má svoji zajímavou historii a všechny dohromady vytvářejí naprosto unikátní soubor památek, na které se jezdí dívat lidé z celého světa.

  Staroměstské náměstí
  další zajímavé domy
   

  Staroměstské náměstí za večera
  a na závěr tentokráte Staroměstské náměstí večer

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel Stětí sv. Jana

  kostel Stětí sv. Jana

  Téměř neviditelný kostel Stětí sv. Jan leží v naprostém utajení v hradbách Vyšehradu.

  Sv. Jan Nepomucký – obnovená relikvie na Karlově mostě

  Sv. Jan Nepomucký – obnovená relikvie na Karlově mostě

  Obnovená relikvie na Karlově mostě v podobě kované mříže s reliéfem Svržení Jana Nepomuckého.

  kaple Jezulátka

  kaple Jezulátka

  Kaple Jezulátka ukrytá v Seminářské zahradě na Malé Straně byla zřejmě poustevnou i astronomickou observatoří.

  nejužší ulička v Praze

  nejužší ulička v Praze

  Nejužší ulička v Praze se semafory pro pěší.

  Muzeum hlavního města Prahy

  Muzeum hlavního města Prahy

  Muzeum seznamuje s historickým vývoje Prahy a láká unikátním Langweilovým papírovým modelem Prahy.