Státní zámek Jezeří

Státní zámek Jezeří

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Rozlehlý barokní zámek stojí na úbočí svahů Krušných hor v Mostecké oblasti. Nachází se přímo nad hnědouhelným dolem. Přístupný je z města Horní Jiřetín, poblíž většího Litvínova.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rozlehlý barokní zámek tedy stojí na okraji hnědouhelné pánve. Jeho základy pocházejí z původního hradu, který byl v roce 1549 přestavěn na renesanční zámek. Roku 1646 zámek vyhořel. Teprve Ferdinand Vilém z Lobkowicz jej začal v roce 1696 upravovat do dnešní barokní podoby.

  Státní zámek Jezeří 

  Největší rozkvět nastal na přelomu 18. a 19. století, kdy v době vlastnictví zámku jednou z větví rodu Lobkowiczů zde vzniklo divadlo nebo zde působila myslivecká kapela. Koncerty navštěvoval i J. W. Goethe. Svoji soukromou premiéru zde měla i Beethovenova symfonie č.3 Eroica. Na vyvýšené terase zde vznikla květinová zahrada a kolem se rozkládal rozlehlý anglický park. Ten však vlivem blízké důlní činnosti a následnému sesuvu svahů zcela zmizel.

  Státní zámek Jezeří

  Po roce 1948 byl zámek znárodněn a postupně začal chátrat. Dokonce byl kvůli těžbě uhlí v jeho blízkosti určen k likvidaci. Nyní prochází postupnou rekonstrukcí. Ve zpřístupněných prostorech je k vidění vybavení interiérů, přibližující život šlechty v 18. století. Ve sklepení se nachází expozice papírových strašidel. V bývalé konírně jsou vystaveny staré vozy.
  Prostory zámku jsou využívány i ke kulturním akcím a konají se zde i svatby.

  Státní zámek Jezeří

  Jezeří patří k našim největším zámkům (244 místností, 9 výškových úrovní). Celé jedno křídlo zámku bylo určeno ke stravování (dva suterény s ledárnou, kuchyně, tři jídelny v jednotlivých patrech spojeny jídelním výtahem); rozsáhlé piano nobile s unikátní vstupní polygonální halou a galerií k zábavě. Zámek je spojen s řadou významných osobností kulturního a společenského života, které jej navštívily - namátkolu: Jiří z Poděbrad, L.van Beethoven, G. Casanova, J. W. Goethe, K. H. Mácha, Jan Masaryk, princ Charles, Václav Havel aj.

  Státní zámek Jezeří

  Na zámek je výborný pohled z vyhlídky v nadmořské výšce 445 m, kam lze vystoupat přímo pěšinou do prudkého svahu nebo serpentinami po lesní cestě. Zámek je dobře viditelný přes povrchový důl i ze čtyřproudé silnice vedoucí z Mostu do Chomutova.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Děkanský kostel v Mostě

  Děkanský kostel v Mostě

  Slavný přesun Děkanského kostela na kolečkách o 841m se dostal i do zlaté knihy Guinesových rekordů tisíciletí.

  Vítkův vrch nad Karlovými Vary

  Vítkův vrch nad Karlovými Vary

  Vítkův vrch (někdy je uváděn jako Vítkova hora) je nejvyšším místem Karlových Varů se svou nadmořskou výškou 642 metrů. Nachází se nedaleko městské části Olšová Vrata. Poskytuje výhled na Karlovy Vary a široké okolí.

  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Nad Horním Slavkovem směrem k osadě Bošířany se nachází kopec, zvaný Šibeniční vrch. Na jeho vrcholu stojí zajímavá kruhová kamenná stavba, která kdysi sloužila jako popraviště.

  Krupka – sakrální stavby II

  Krupka – sakrální stavby II

  V Městské památkové zóně v Husitské se nacházejí hned tři kostely - Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Špitální kostel sv. Ducha a Secesní kostel sv. Václava. Nedaleko Husitské ulice v ulici Libušín nalezneme hřbitovní kostel sv. Anny.