Státní zámek Jezeří

Státní zámek Jezeří

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Rozlehlý barokní zámek stojí na úbočí svahů Krušných hor v Mostecké oblasti. Nachází se přímo nad hnědouhelným dolem. Přístupný je z města Horní Jiřetín, poblíž většího Litvínova.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rozlehlý barokní zámek tedy stojí na okraji hnědouhelné pánve. Jeho základy pocházejí z původního hradu, který byl v roce 1549 přestavěn na renesanční zámek. Roku 1646 zámek vyhořel. Teprve Ferdinand Vilém z Lobkowicz jej začal v roce 1696 upravovat do dnešní barokní podoby.

  Státní zámek Jezeří 

  Největší rozkvět nastal na přelomu 18. a 19. století, kdy v době vlastnictví zámku jednou z větví rodu Lobkowiczů zde vzniklo divadlo nebo zde působila myslivecká kapela. Koncerty navštěvoval i J. W. Goethe. Svoji soukromou premiéru zde měla i Beethovenova symfonie č.3 Eroica. Na vyvýšené terase zde vznikla květinová zahrada a kolem se rozkládal rozlehlý anglický park. Ten však vlivem blízké důlní činnosti a následnému sesuvu svahů zcela zmizel.

  Státní zámek Jezeří

  Po roce 1948 byl zámek znárodněn a postupně začal chátrat. Dokonce byl kvůli těžbě uhlí v jeho blízkosti určen k likvidaci. Nyní prochází postupnou rekonstrukcí. Ve zpřístupněných prostorech je k vidění vybavení interiérů, přibližující život šlechty v 18. století. Ve sklepení se nachází expozice papírových strašidel. V bývalé konírně jsou vystaveny staré vozy.
  Prostory zámku jsou využívány i ke kulturním akcím a konají se zde i svatby.

  Státní zámek Jezeří

  Jezeří patří k našim největším zámkům (244 místností, 9 výškových úrovní). Celé jedno křídlo zámku bylo určeno ke stravování (dva suterény s ledárnou, kuchyně, tři jídelny v jednotlivých patrech spojeny jídelním výtahem); rozsáhlé piano nobile s unikátní vstupní polygonální halou a galerií k zábavě. Zámek je spojen s řadou významných osobností kulturního a společenského života, které jej navštívily - namátkolu: Jiří z Poděbrad, L.van Beethoven, G. Casanova, J. W. Goethe, K. H. Mácha, Jan Masaryk, princ Charles, Václav Havel aj.

  Státní zámek Jezeří

  Na zámek je výborný pohled z vyhlídky v nadmořské výšce 445 m, kam lze vystoupat přímo pěšinou do prudkého svahu nebo serpentinami po lesní cestě. Zámek je dobře viditelný přes povrchový důl i ze čtyřproudé silnice vedoucí z Mostu do Chomutova.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Lavička Václava Havla v Karlových Varech

  Lavička Václava Havla v Karlových Varech

  Lavička Václava Havla je jednou z 15 laviček instalovaných v České republice (v zahraničí je takových laviček 9). V Karlových Varech se nachází v sadech Karla IV., poblíž Císařských lázní, naproti Grandhotelu Pupp.

  vrch Kaňkov

  vrch Kaňkov

  Znělcový vrch Kaňkov se stejnojmennou osadou se nachází na cestě z Bíliny do Braňan.

  Loket v zimě

  Loket v zimě

  I v zimě působí město Loket s dominantním hradem nad řekou Ohří docela romanticky.

  Věžový vodojem v Teplicích

  Věžový vodojem v Teplicích

  Vypadá jako UFO. Věžový vodojem v Teplicích – dominantní, zdaleka viditelná stavba nad teplickým sídlištěm Nová Ves. Stojí ve vzdálenosti cca 150 m od pomníku Hanse Kudlicha. Však této stavbě musel pomník ustoupit.

  Karlovy Vary - zřícenina kostela sv. Linharta

  Karlovy Vary - zřícenina kostela sv. Linharta

  Zřícenina kostela sv. Linharta se nachází v blízkosti karlovarské lokality Linhart nad městskou čtvrtí Doubí.