Zřícenina hradu Pořešín

Zřícenina hradu Pořešín

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

525 m n. m.

Popis

Zřícenina hradu Pořešín se nachází na ostrohu nad řekou Malší, jihovýchodně od stejnojmenné vesnice, cca 4 km severně od Kaplice v okrese Český Krumlov. Je chráněna jako Kulturní památka ČR, a to již od roku 1958.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad založili na přelomu 13. a 14. století příslušníci rodu Bavorů ze Strakonic jako správní centrum svých vzdálenějších majetků. Již v roce 1317 však Bavorové Pořešín vyměnili za jiné panství a noví majitelé začali používat přídomek „z Pořešína“. Ti působili především ve službách Rožmberků i když Markvart z Pořešína zastával ve druhé polovině čtrnáctého století významné zemské úřady.

  Zřícenina hradu Pořešín

  V roce 1423 se pokusil dobýt hrad zradou Jan Žižka, ale neuspěl. Později hrad obsadil Oldřich z Rožmberka a po smrti bratrů z Maršovic (tehdejší ch držitelů panství) mu v roce 1434 císař Zikmund postoupil své odúmrtní právo. Oldřich pořešínské panství připojil k Novým Hradům a zdejší hrad nechal jako nepotřebný pobořit. Dochovala se torza jižního paláce, druhé brány i plášťové hradby. Do hradu se vstupovalo přes dva příkopy dvěma malými předhradími.

  Zřícenina hradu Pořešín

  V současné době o hrad pečuje sdružení Hrady na Malši, které provádí zabezpečovací práce, archeologický výzkum a snaží se místo oživit různými kulturními akcemi. V budově před hradním areálem bylo sdružením zřízeno hradní muzeum s hmotovou rekonstrukcí hradu z doby před jeho zánikem.

  Zřícenina hradu Pořešín 

  Pořešín se stal prvním objektem v České republice, který zavedl podle francouzského vzoru prohlídku torzálních objektů pomocí velkoplošných kreseb nebo projekcí. Na různých místech hradu je umístěno celkem 6 kreslených panelů z doby života hradu na kovaných stojanech tak, aby si návštěvník mohl okamžitě porovnat rozdíl mezi tím, jak to vypadalo kdysi, a jak to vypadá dnes.

  Zřícenina hradu Pořešín

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Lavička Václava Havla v Českých Budějovicích

  Lavička Václava Havla v Českých Budějovicích

  České Budějovice jsou jedním z míst, kde lze navštívit Lavičku Václava Havla. Zdejší lavička je instalována v areálu Jihočeské university, uprostřed parku.

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna vysoká 35 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce 24 m stojí cca 1 km západně od městyse Besednice. Poskytuje kruhový výhled na blízké okolí i na Blanský les, Slepičí hory, Novohradské hory.

  České Budějovice – náměstí Přemysla Otakara II.

  České Budějovice – náměstí Přemysla Otakara II.

  České Budějovice jako statutární město jsou kulturní a správní metropolí Jihočeského kraje. Leží na soutoku Vltavy a Malše. Centrem města je náměstí Přemysla Otakara II. Právě zde se nachází Magistrát města a řada dalších zajímavých objektů

  Čertovo kopyto

  Čertovo kopyto

  Čertovo kopyto je vysoký skalní útvar nacházející se na vrchu jižně od přehrady Lipno nad Vltavou. Svůj název dostal podle podoby vrcholového balvanu, jehož tvar nápadně připomíná kopyto.

  Poutní kostel Nejsvětější Trojice u města Trhové Sviny

  Poutní kostel Nejsvětější Trojice u města Trhové Sviny

  Poutní kostel, který je uváděn jako jeden ze skvostů českého baroka, stojí cca 2,5 km jižně od města Trhové Sviny v okrese České Budějovice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.