Zřícenina hradu Pořešín

Zřícenina hradu Pořešín

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

525 m n. m.

Popis

Zřícenina hradu Pořešín se nachází na ostrohu nad řekou Malší, jihovýchodně od stejnojmenné vesnice, cca 4 km severně od Kaplice v okrese Český Krumlov. Je chráněna jako Kulturní památka ČR, a to již od roku 1958.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad založili na přelomu 13. a 14. století příslušníci rodu Bavorů ze Strakonic jako správní centrum svých vzdálenějších majetků. Již v roce 1317 však Bavorové Pořešín vyměnili za jiné panství a noví majitelé začali používat přídomek „z Pořešína“. Ti působili především ve službách Rožmberků i když Markvart z Pořešína zastával ve druhé polovině čtrnáctého století významné zemské úřady.

  Zřícenina hradu Pořešín

  V roce 1423 se pokusil dobýt hrad zradou Jan Žižka, ale neuspěl. Později hrad obsadil Oldřich z Rožmberka a po smrti bratrů z Maršovic (tehdejší ch držitelů panství) mu v roce 1434 císař Zikmund postoupil své odúmrtní právo. Oldřich pořešínské panství připojil k Novým Hradům a zdejší hrad nechal jako nepotřebný pobořit. Dochovala se torza jižního paláce, druhé brány i plášťové hradby. Do hradu se vstupovalo přes dva příkopy dvěma malými předhradími.

  Zřícenina hradu Pořešín

  V současné době o hrad pečuje sdružení Hrady na Malši, které provádí zabezpečovací práce, archeologický výzkum a snaží se místo oživit různými kulturními akcemi. V budově před hradním areálem bylo sdružením zřízeno hradní muzeum s hmotovou rekonstrukcí hradu z doby před jeho zánikem.

  Zřícenina hradu Pořešín 

  Pořešín se stal prvním objektem v České republice, který zavedl podle francouzského vzoru prohlídku torzálních objektů pomocí velkoplošných kreseb nebo projekcí. Na různých místech hradu je umístěno celkem 6 kreslených panelů z doby života hradu na kovaných stojanech tak, aby si návštěvník mohl okamžitě porovnat rozdíl mezi tím, jak to vypadalo kdysi, a jak to vypadá dnes.

  Zřícenina hradu Pořešín

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá se nachází nedaleko od Dolního Dvořiště v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji. Jedinou zachovalou stavbou tvrze je vysoká dvoupatrová věž čtvercového půdorysu. Věž je nyní veřejnosti nepřístupná.

  Třeboň – klášter augustiánů a kostel sv. Jiljí a Panny Marie

  Třeboň – klášter augustiánů a kostel sv. Jiljí a Panny Marie

  Klášter s kostelem se nachází v historickém centru městě Třeboně, severně od Masarykova náměstí a zámku Třeboň.

  Zámek Hluboká nad Vltavou – zámecká věž a výhledy z ní

  Zámek Hluboká nad Vltavou – zámecká věž a výhledy z ní

  Výlet na zámek Hluboká byl prezentován dne 01.09.2016. Dnes k němu přiřazuji prohlídku zámecké věže a výhled z ní. Věž je vysoká 52 m a na její ochoz vede celkem 245 schodů. A protože se vydařilo počasí, bylo se i na co dívat.

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  V jihočeských Trhových Svinech stojí jedna z historicky zajímavých sakrálních památek. Je jí kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně raně gotická stavba, přestavěná v 15. století do téměř dnešní podoby.

  Strakonický jez

  Strakonický jez

  Horní strakonický jez se na řece Otavě nachází hned pod Strakonickým hradem, prakticky v centru města.