Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

Kategorie

Ostatní

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

240 m n. m.

Popis

Místo se nachází na Teplicku, vlevo od silnice vedoucí z Lomu do Duchcova (dříve zde tato silnice nebyla) za odbočkou zkratky do Oseka, poblíž železničního přejezdu na této zkratce. Dnes místo tragédie připomíná důlní vozík naložený kameny

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Důl Nelson byl založen v roce 1876 a nikdy nebyl považován za důl nebezpečný, nevyskytovaly se v něm ani třaskavé plyny, ani tekuté písky a bylo možno v něm používat dokonce i otevřené světlo. Nebezpečná situace se začala odvíjet po zavedení nové technologie těžby a přepravy vytěženého uhlí v dole, čímž došlo ke zvýšení prašnosti. A právě uhelný prach byl příčinou výbuchu a následného velkého požáru. Tragickým následkům této katastrofy „napomohlo“ i předchozí zrušení či omezení bezpečnostních zařízení a to z úsporných důvodů.

  Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy 

  Důlní neštěstí na dole Nelson v Oseku u Duchcova, k němuž došlo dne 3. 1. 1934, v severočeském hnědouhelném revíru, je se svými 142 oběťmi druhou největší hornickou katastrofou v České republice a největší důlní katastrofou v regionu severních Čech v historii vůbec.  

   Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

  Památku obětí tragédie připomíná památník, který se nachází v severní části Oseka a pomník na duchcovském hřbitově. Památníku v Oseku bude věnován příští výlet.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kaple Nejsvětější Trojice na vrchu Horka

  Kaple Nejsvětější Trojice na vrchu Horka

  Kaple se nachází na vrchu Horka v severovýchodní části severočeského města Chlumce. Podél nyní asfaltové cesty vedoucí ke kapli byly od kostela sv. Havla instalovány výklenkové kapličky zastavení křížové cesty.

  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  vrcholová kniha Kaňkov

  vrcholová kniha Kaňkov

  Ze znělcového vrchu Kaňkov jsou nádherné výhledy na okolní krajinu Českého středohoří a krušných hor.

  Krušné hory – kostel sv. Terezie v Horní Halži

  Krušné hory – kostel sv. Terezie v Horní Halži

  Na krušnohorské planině stojí další zajímavá sakrální stavba. Je jí malý kostel sv. Terezie Veliké v Horní Halži. Původně mešní kaple, dnes filiální kostel, v poměrně dobrém stavu, v němž se konají příležitostné bohoslužby.

  Teplice – vrch Doubravka

  Teplice – vrch Doubravka

  Doubravská hora (nebo také Doubravka) je jediným a tudíž dominantním vrchem ve východní části severočeského města Teplice. Na vrcholu se nacházejí upravené zříceniny středověkého hradu. Lokalita nabízí výhled zejména západ a sever.