Čertovka na Kampě

Čertovka na Kampě

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Čertovka se nachází v jedné z nejmalebnějších, ale i nejtajemnějších částí Prahy, na Malé Straně.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Čertovka se nachází v jedné z nejmalebnějších, ale i nejtajemnějších částí Prahy, na Malé Straně. Je to uměle vytvořený vodní náhon oddělující Kampu od Malé Strany. Začíná hned za mostem Legií po levé straně a po 740 metrech se opět vlévá za Karlovým mostem zpět do Vltavy.

  Čertovka na Kampě

  Byl vytvořený někdy ve 12.století johanity, aby přiváděl vodu do malostranských mlýnů. Z původních devíti mlýnů se dodnes dochovaly pouze tři a všichni mají svá popisná čísla.

  Čertovka na Kampě

  Prvním je mlýn Huť s popisným číslem 449. U tohoto mlýnu se dochovalo stavidlo i jeho mlýnské kolo, které se stále otáčí. Do areálu k mlýnu láká návštěvníky mlýnská kavárna, kde lze posedět a nasát atmosféru tiché a tajuplné Kampy.

  Čertovka na Kampě -mlýn Huť s popisným číslem 449

  Druhý mlýn má popisné číslo 469 a nazývá se Zlomkový nebo též Wendlingerovský. Zde se mlýnské kolo nedochovalo, narozdíl od třetího Velkopřevorského mlýnu. Ten má popisné číslo 489 a účelu sloužil až do roku 1936. I nyní se jeho mlýnské kolo otáčí a navíc ho hlídá pohádkový vodník. A není to jediná pohádková bytost, co se tady kdy objevila.

  Čertovka na Kampě - Velkopřevorský mlýn s vodníkem

  Čertovku si velmi oblíbili filmaři. Přímo u Velkopřevorského mlýna se natáčely známé Chobotničky z druhého patra. Neopakovatelnou atmosféru Čertovky využil i Miloš Forman ve svém oscarovém filmu Amadeus nebo zde natáčela záběry do filmu Mission Impossible i hollywoodská super star Tom Cruise.

  Čertovka na Kampě - Velkopřevorský mlýn s vodníkem

  Oblíbenost tohoto místa zvyšuje i nejkratší most přes Čertovku, který u mlýnu stojí. Je to most zamilovaných, na jehož zábradlí zamykají zamilované páry své zámečky a klíčky odhazují do vody na stvrzení své nekonečné lásky (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/390).

  most zamilovaných na Čertovce

  Kousek za mostem je další hodně navštěvované místo turisty. Je to  Lennonova zeď, pietní místo vzniklé po smrti Johna Lennona, které bylo za totalitního režimu svědkem mnoha represí vůči svobodným občanům (více nahttp://www.fototuristika.cz/tips/detail/396)

  Lennonova zeď na Kampě u Čertovky

  Čertovka však ještě zde nekončí. Dále protéká pod kamennými pilíři Karlova mostu a následně mezi řadami domů stejně jako v italských Benátkách. I proto se této části Kampy říká Pražské Benátky. A pokud se chcete cítit doslova jako v Benátkách, můžete využít jízdu lodičkou právě touto kouzelnou částí Kampy.

  Čertovka - Pražské Benátky

  Kde se ale vůbec vzal název Čertovka. Podle jedné z pověstí se tento pojem ujal až koncem 19.století. Jedna trošku bláznivá žena, bydlící na nedalekém Maltezském náměstí si chodila k vodě prát prádlo. V její blízkosti se potulovala skupinka sedmi mladíků. Ona na ně prý začala ječet a vydávat nějaké zvuky. Proto ji označili za čertovskou bábu a každý z nich ji namaloval na dům čerta. Domu se pak říkalo U sedmi čertů a místu kde prala prádlo Čertovka. Postupem času se název Čertovka nakonec rozšířil na celý vodní náhon.

  Čertovka pod Karlovým mostem     

                                                                                                                                                         

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  budova Ministerstva průmyslu a obchodu

  budova Ministerstva průmyslu a obchodu

  Působivá monumentální budova ozdobená více jak 120 sochami a prosklenou večer svítící kopulí.

  muzeum Antonína Dvořáka

  muzeum Antonína Dvořáka

  Muzeum Antonína Dvořáka sídlí na Praze 2 v Michnově letohrádku zvaném Amerika.

  Novoměstská radnice

  Novoměstská radnice

  Novoměstská radnice je komplex historických budov s dominantní 70 metrů vysokou radniční věží s vyhlídkovým ochozem.

  Lennonova zeď v Praze

  Lennonova zeď v Praze

  Mezi nejnavštěvovanější místa na Malé Straně patří známá Lennonova zeď.

  Kohlova kašna, Pražský hrad

  Kohlova kašna, Pražský hrad

  Kohlova kašna z roku 1686 se nachází uprostřed II. nádvoří Pražského hradu.