Čertovka na Kampě

Čertovka na Kampě

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Čertovka se nachází v jedné z nejmalebnějších, ale i nejtajemnějších částí Prahy, na Malé Straně.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Čertovka se nachází v jedné z nejmalebnějších, ale i nejtajemnějších částí Prahy, na Malé Straně. Je to uměle vytvořený vodní náhon oddělující Kampu od Malé Strany. Začíná hned za mostem Legií po levé straně a po 740 metrech se opět vlévá za Karlovým mostem zpět do Vltavy.

  Čertovka na Kampě

  Byl vytvořený někdy ve 12.století johanity, aby přiváděl vodu do malostranských mlýnů. Z původních devíti mlýnů se dodnes dochovaly pouze tři a všichni mají svá popisná čísla.

  Čertovka na Kampě

  Prvním je mlýn Huť s popisným číslem 449. U tohoto mlýnu se dochovalo stavidlo i jeho mlýnské kolo, které se stále otáčí. Do areálu k mlýnu láká návštěvníky mlýnská kavárna, kde lze posedět a nasát atmosféru tiché a tajuplné Kampy.

  Čertovka na Kampě -mlýn Huť s popisným číslem 449

  Druhý mlýn má popisné číslo 469 a nazývá se Zlomkový nebo též Wendlingerovský. Zde se mlýnské kolo nedochovalo, narozdíl od třetího Velkopřevorského mlýnu. Ten má popisné číslo 489 a účelu sloužil až do roku 1936. I nyní se jeho mlýnské kolo otáčí a navíc ho hlídá pohádkový vodník. A není to jediná pohádková bytost, co se tady kdy objevila.

  Čertovka na Kampě - Velkopřevorský mlýn s vodníkem

  Čertovku si velmi oblíbili filmaři. Přímo u Velkopřevorského mlýna se natáčely známé Chobotničky z druhého patra. Neopakovatelnou atmosféru Čertovky využil i Miloš Forman ve svém oscarovém filmu Amadeus nebo zde natáčela záběry do filmu Mission Impossible i hollywoodská super star Tom Cruise.

  Čertovka na Kampě - Velkopřevorský mlýn s vodníkem

  Oblíbenost tohoto místa zvyšuje i nejkratší most přes Čertovku, který u mlýnu stojí. Je to most zamilovaných, na jehož zábradlí zamykají zamilované páry své zámečky a klíčky odhazují do vody na stvrzení své nekonečné lásky (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/390).

  most zamilovaných na Čertovce

  Kousek za mostem je další hodně navštěvované místo turisty. Je to  Lennonova zeď, pietní místo vzniklé po smrti Johna Lennona, které bylo za totalitního režimu svědkem mnoha represí vůči svobodným občanům (více nahttp://www.fototuristika.cz/tips/detail/396)

  Lennonova zeď na Kampě u Čertovky

  Čertovka však ještě zde nekončí. Dále protéká pod kamennými pilíři Karlova mostu a následně mezi řadami domů stejně jako v italských Benátkách. I proto se této části Kampy říká Pražské Benátky. A pokud se chcete cítit doslova jako v Benátkách, můžete využít jízdu lodičkou právě touto kouzelnou částí Kampy.

  Čertovka - Pražské Benátky

  Kde se ale vůbec vzal název Čertovka. Podle jedné z pověstí se tento pojem ujal až koncem 19.století. Jedna trošku bláznivá žena, bydlící na nedalekém Maltezském náměstí si chodila k vodě prát prádlo. V její blízkosti se potulovala skupinka sedmi mladíků. Ona na ně prý začala ječet a vydávat nějaké zvuky. Proto ji označili za čertovskou bábu a každý z nich ji namaloval na dům čerta. Domu se pak říkalo U sedmi čertů a místu kde prala prádlo Čertovka. Postupem času se název Čertovka nakonec rozšířil na celý vodní náhon.

  Čertovka pod Karlovým mostem     

                                                                                                                                                         

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Muzeum hlavního města Prahy

  Muzeum hlavního města Prahy

  Muzeum seznamuje s historickým vývoje Prahy a láká unikátním Langweilovým papírovým modelem Prahy.

  Museum Kampa

  Museum Kampa

  Muzeum se sbírkami středoevropského moderního umění od sběratelky Čechoameričanky Medy Mládkové.

  dům U dvou slunců

  dům U dvou slunců

  V domě U dvou slunců pobýval zamlada významný český spisovatel a novinář Jan Neruda.

  Geologický park Přírodovědecké fakulty UK

  Geologický park Přírodovědecké fakulty UK

  Geologický park představuje ukázku 32 unikátních druhů hornin...

  Podolská vodárna

  Podolská vodárna

  Podolská vodárna patří k nejkrásnějším industriálním stavbám u nás.