Červený kostel v Teplicích

Červený kostel v Teplicích

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Teplice

Nadmořská výška

220 m n. m.

Popis

Římskokatolický farní kostel Božského Srdce Páně se nachází v Trnovanech, městské části Teplic. Je znám spíše pod označením Červený kostel. Podle tohoto názvu kostela je pojmenovaná i přilehlá ulice – U Červeného kostela.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kostel je trojlodní bazilikou v novogotickém slohu, Název kostela je odvozen od červené barvy jeho keramického obkladu. Kostel má představenou hranolovou zvonici vysokou 47 m. Je tak výraznou dominantou městské části Trnovany. Je nejmladší z teplických kostelů. Uvádí se, že autorem návrhu kostela je teplický architekt Gustav Jirsch.

  Červený kostel v Teplicích

  Trnovany byly původně samostatnou obcí, a to až do poloviny 20. století. Na konci 19. století zaznamenaly velký hospodářský rozmach, přičemž počet obyvatel přesáhl číslo 12 000. Avšak katolický kostel zde chyběl A právě existence kostela byla podmínkou pro to, aby Trnovany získaly statut města.. Spolek pro jeho výstavbu shromažďoval finance více než desetiletí, takže stavba kostela mohla začít v roce 1907. Vybraná lokalita na někdejší návsi, na centrální křižovatce s Císařskou, dnes Masarykovou třídou, vyžadovala náročné technické řešení stavby, protože bylo mimo jiné nutno přeložit koryto říčky Bystřice, protékající středem návsi. Stavba kostela byla dokončena v roce 1909 a 24. října toho roku byl kostel vysvěcen.

  Červený kostel v Teplicích 

  Interiér kostela je převážně původní, některé jeho části jsou však starší, než kostel sám. Byly sem přemístěny z jiných starších sakrálních staveb.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Další smírčí kříže jsou k vidění na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Tři kříže stojí v lesíku poblíž lokality U Hájovny při cestě z Lokte do Starého Sedla.

  Teplice – Nové lázně a jejich okolí

  Teplice – Nové lázně a jejich okolí

  Nové lázně v Teplicích stojí poblíž Šanovského parku v ulici příznačného názvu U Nových lázní. Jednosměrná ulice se otáčí zpět kolem parku, který obě části ulice svírají. Ulice se tak kolem parku vrací ke kruhovém objezdu, kde začíná.

  hrad Egerberk (Lestkov)

  hrad Egerberk (Lestkov)

  Zřícenina gotického hradu Egerberk se nachází v malebné lesnaté kopcovité krajině, poblíž Klášterce nad Ohří.

  Údolí mlýnků v Jáchymově

  Údolí mlýnků v Jáchymově

  Jedna z pozoruhodností, kterou je možno spatřit při návštěvě krušnohorského lázeňského města.

  Strupčická Dalba

  Strupčická Dalba

  Strupčice jsou obec v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Obcí prochází nedávno zřízená cyklotrasa spojující obce nacházející se jižně od Mostu s Chomutovem. U cyklotrasy nad obcí stojí zajímavý artefakt.