Zámeček ve Františkových Lázních

Zámeček ve Františkových Lázních

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Cheb

Nadmořská výška

450 m n. m.

Popis

Pozoruhodná stavba se nachází ve Františkových Lázních v lokalitě Zátiší. Na první pohled vypadá jako zámeček a ve skutečnosti je i jako Zámeček nazývána. Součástí Zámečku je malá rozhledna.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rozhledna společně s výletní restaurací byla stavěna v období 1. světové války, veřejnosti zpřístupněna v roce 1916. Byla postavena z popudu městského okrašlovacího spolku jako poděkování zemřelému starostovi města G. Wiedermannovi za rozkvět města. Zámeček měl plnit i úlohu druhé vyhlídkové rozhledny (po Salingburgu). V prvním patře byl byt pro správce parku. Krátce po otevření 9 metrů vysoké stavby bylo možno pohlížet na Cheb, Slavkovský les, Krušné hory či Český les. Jak je i z fotografií patrné, dnes však tento zajímavý výhled zastínily vzrostlé stromy.

  Zámeček ve Františkových Lázních

  Po roce 1989 byl objekt ve špatném stavu. V roce 1999 byl opraven a nyní je komerčně využíván, slouží jako restaurace. Věž je zatím pro veřejnost uzavřená, ale majitel údajně počítá s jejím zpřístupněním.

  Zámeček ve Františkových Lázních

  Zámeček se nachází v parku na východním okraji města Františkovy Lázně asi 1 km od centra města. Přístupný je autem ze silnice, který je obchvatem města směrem na Cheb. Zaparkoval je možno přímo u Zámečku, kde je však omezený počet míst. Pohodlně lze zaparkovat u hotelu Zátiší a těch cca 200 m dojít pěšky.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka se nachází v Karlovarském kraji v CHKO Slavkovský les mezi Bečovem nad Teplou a vískou Chodovem. (pozor – neplést si s městem Chodovem). Zdejší skalní útvar tvoří bývalá sopka.

  rozhledna na Kotli u Rokycan

  rozhledna na Kotli u Rokycan

  Rozhledna na Kotli stojí na vrchu Kotel jen kousek od Rokycan.

  Karlovy Vary – Dvořákovy sady

  Karlovy Vary – Dvořákovy sady

  Dvořákovy sady v Karlových Varech jsou veřejným městským parkem a nacházejí se v lázeňském území města na břehu řeky Teplé, pod Zahradní ulicí, naproti hotelu Thermal. Na okraji parku ve směru k lázeňskému území stojí Sadová kolonáda.

  Karlovy Vary – Vyhlídka Petra Velikého

  Karlovy Vary – Vyhlídka Petra Velikého

  Vyhlídka se nachází na skále na návrší zvaném Jelení skok poblíž restaurace Jelení skok. Je přístupná po žlutém turistickém značení. Z vyhlídky je nádherný výhled na celé lázeňské území města a na protilehlé vrchy.

  Vršíček (poutní kostel Navštívení Panny Marie)

  Vršíček (poutní kostel Navštívení Panny Marie)

  Poutní místo s kostelem Navštívení Panny Marie se nachází na Vršíčku u vsi Litohlavy.