Cheb – dopravní terminál

Cheb – dopravní terminál

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Cheb

Nadmořská výška

464 m n. m.

Popis

Dopravní terminál v Chebu zahrnuje vlakové nádraží a nedávno postavené nádraží autobusové.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Železniční nádraží v Chebu je důležitým mezinárodním železničním uzlem a je také hraničním přechodem s Německem. Dvě vnitrostátní dálkové trasy zajišťují spojení s Prahou a dalšími regiony republiky. Jde o trasu severozápadní ve směru na Karlovy Vary a Chomutov a jihozápadní směrem na Mariánské Lázně a Plzeň.

  Cheb – dopravní terminál 

  Původní první chebské nádraží bylo postaveno v roce 1865 a v původní podobě stálo do roku 1945, kdy podlehlo bombardování spojeneckými nálety. Na jeho místě bylo postaveno provizorní nádraží dřevěné. Současné nádraží bylo uvedeno do provozu až v roce 1962.

  Cheb – dopravní terminál 

  Autobusový terminál je novostavba dopravního charakteru, která má sloužit jak pro dálkové linky, tak pro MHD. Terminál, tak jako jeho předchůdce, přímo sousedí s vlakovým nádražím a spojovacím chodníkem přímo navazuje na nádražní budovu ČD. Uprostřed terminálu je budova BUS-centra společně s krytým MHD stáním, po obvodu terminálu jsou zastřešená stání pro linkové autobusy. Celá stavba je provedena na bázi nosných ocelových konstrukcí s doplňujícími prefabrikovanými železobetonovými prvky a zastřešujícími prosklenými plochami.

  Cheb – dopravní terminál

  Autobusový terminál vyvolal rozporuplné reakci jak u laické, tak u odborné veřejnosti. Ačkoliv se architektonické řešení jeví jako progresivní, vykazuje celou řadu technických nedostatků. Ocelová konstrukce se jeví jako nebezpečná z hlediska ochrany proti blesku, zastřešení neposkytuje dostatečnou ochranu cestujících proti dešti. Pochvalu si naopak patrně zaslouží informační systém. Problematická je však velikost celého komplexu z hlediska významu takovéto stavby a poměrně malého počtu autobusových linek a z toho vyplývajícího množství spojů. Terminál se tak jeví jako předimenzovaný. 

  Cheb – dopravní terminál    

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – Jelení skok

  Karlovy Vary – Jelení skok

  Jelení skok je jednak název jednoho z vršků, který je obklopený lázeňským územím města a pak také skalka, na níž je umístěna bronzová socha kamzíka. Socha kamzíka je jedním ze symbolů Karlových Varů.

  Mlýnská kolonáda (Karlovy Vary)

  Mlýnská kolonáda (Karlovy Vary)

  Světoznámé lázeňské město Karlovy Vary je proslulé nejen svou becherovkou a lázeňskými oplatkami, ale i nádhernými kolonádami s léčivými prameny.

  rozhledna Pajndl

  rozhledna Pajndl

  Kamenná volně přístupná rozhledna s úžasnými výhledy do krajiny.

  Smírčí kříže u Lokte

  Smírčí kříže u Lokte

  Před sjezdem do Lokte od Nového Sedla či sjezdem z dálnice mezi Sokolovem a Karlovými Vary stojí po levé straně silnice naproti finským domkům trojice smírčích křížů. Kříže jsou však lépe viditelné vpravo při opačném výjezdu z Lokte.

  Konstantinovy Lázně

  Konstantinovy Lázně

  Konstantinovy Lázně ležící v západočeském kraji patří mezi nejmenší a nejklidnější lázně v Čechách.