Cheb – dopravní terminál

Cheb – dopravní terminál

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Cheb

Nadmořská výška

464 m n. m.

Popis

Dopravní terminál v Chebu zahrnuje vlakové nádraží a nedávno postavené nádraží autobusové.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Železniční nádraží v Chebu je důležitým mezinárodním železničním uzlem a je také hraničním přechodem s Německem. Dvě vnitrostátní dálkové trasy zajišťují spojení s Prahou a dalšími regiony republiky. Jde o trasu severozápadní ve směru na Karlovy Vary a Chomutov a jihozápadní směrem na Mariánské Lázně a Plzeň.

  Cheb – dopravní terminál 

  Původní první chebské nádraží bylo postaveno v roce 1865 a v původní podobě stálo do roku 1945, kdy podlehlo bombardování spojeneckými nálety. Na jeho místě bylo postaveno provizorní nádraží dřevěné. Současné nádraží bylo uvedeno do provozu až v roce 1962.

  Cheb – dopravní terminál 

  Autobusový terminál je novostavba dopravního charakteru, která má sloužit jak pro dálkové linky, tak pro MHD. Terminál, tak jako jeho předchůdce, přímo sousedí s vlakovým nádražím a spojovacím chodníkem přímo navazuje na nádražní budovu ČD. Uprostřed terminálu je budova BUS-centra společně s krytým MHD stáním, po obvodu terminálu jsou zastřešená stání pro linkové autobusy. Celá stavba je provedena na bázi nosných ocelových konstrukcí s doplňujícími prefabrikovanými železobetonovými prvky a zastřešujícími prosklenými plochami.

  Cheb – dopravní terminál

  Autobusový terminál vyvolal rozporuplné reakci jak u laické, tak u odborné veřejnosti. Ačkoliv se architektonické řešení jeví jako progresivní, vykazuje celou řadu technických nedostatků. Ocelová konstrukce se jeví jako nebezpečná z hlediska ochrany proti blesku, zastřešení neposkytuje dostatečnou ochranu cestujících proti dešti. Pochvalu si naopak patrně zaslouží informační systém. Problematická je však velikost celého komplexu z hlediska významu takovéto stavby a poměrně malého počtu autobusových linek a z toho vyplývajícího množství spojů. Terminál se tak jeví jako předimenzovaný. 

  Cheb – dopravní terminál    

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Tvrz Okrouhlá

  Tvrz Okrouhlá

  Bývalá tvrz se nachází v obci Okrouhlá na Chebsku na pravém břehu přehradního jezera Jesenice. Obec Okrouhlá se rozkládá při silnici spojující Cheb a Mariánské Lázně, cca 2 km od sypané přehradní hráze Jesenice.

  Přeštice - kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Přeštice - kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve městě Přeštice v Plzeňském kraji stojí na pahorku nad historický jádrem města. Je výškovou dominantou města a je jednou z předních památek českého baroka.

  Údolí Ohře

  Údolí Ohře

  Přírodní památka Údolí Ohře se rozprostírá na svazích řeky Ohře mezi Sokolovem a Loktem. Krátký kaňonovitý úsek řeky se skalními stěnami je velmi atraktivní jak pro pěší turistku, tak pro vodní turistiku i cykloturistiku.

  Mariánské Lázně – Výšina Bedřicha Viléma

  Mariánské Lázně – Výšina Bedřicha Viléma

  Výšina Bedřicha Viléma se nachází na Žižkově vrchu, části Slavkovského lesa nad Mariánskými Lázněmi. Oblast Žižkova vrchu je vyhlášena jako přírodní rezervace.

  Smírčí kříže, Plesná

  Smírčí kříže, Plesná

  V městečku Plesná se nacházejí tři smírčí kříže s vytesaným nápisem REF IN FLEISSEN 1564.