Cheb – dopravní terminál

Cheb – dopravní terminál

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Cheb

Nadmořská výška

464 m n. m.

Popis

Dopravní terminál v Chebu zahrnuje vlakové nádraží a nedávno postavené nádraží autobusové.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Železniční nádraží v Chebu je důležitým mezinárodním železničním uzlem a je také hraničním přechodem s Německem. Dvě vnitrostátní dálkové trasy zajišťují spojení s Prahou a dalšími regiony republiky. Jde o trasu severozápadní ve směru na Karlovy Vary a Chomutov a jihozápadní směrem na Mariánské Lázně a Plzeň.

  Cheb – dopravní terminál 

  Původní první chebské nádraží bylo postaveno v roce 1865 a v původní podobě stálo do roku 1945, kdy podlehlo bombardování spojeneckými nálety. Na jeho místě bylo postaveno provizorní nádraží dřevěné. Současné nádraží bylo uvedeno do provozu až v roce 1962.

  Cheb – dopravní terminál 

  Autobusový terminál je novostavba dopravního charakteru, která má sloužit jak pro dálkové linky, tak pro MHD. Terminál, tak jako jeho předchůdce, přímo sousedí s vlakovým nádražím a spojovacím chodníkem přímo navazuje na nádražní budovu ČD. Uprostřed terminálu je budova BUS-centra společně s krytým MHD stáním, po obvodu terminálu jsou zastřešená stání pro linkové autobusy. Celá stavba je provedena na bázi nosných ocelových konstrukcí s doplňujícími prefabrikovanými železobetonovými prvky a zastřešujícími prosklenými plochami.

  Cheb – dopravní terminál

  Autobusový terminál vyvolal rozporuplné reakci jak u laické, tak u odborné veřejnosti. Ačkoliv se architektonické řešení jeví jako progresivní, vykazuje celou řadu technických nedostatků. Ocelová konstrukce se jeví jako nebezpečná z hlediska ochrany proti blesku, zastřešení neposkytuje dostatečnou ochranu cestujících proti dešti. Pochvalu si naopak patrně zaslouží informační systém. Problematická je však velikost celého komplexu z hlediska významu takovéto stavby a poměrně malého počtu autobusových linek a z toho vyplývajícího množství spojů. Terminál se tak jeví jako předimenzovaný. 

  Cheb – dopravní terminál    

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kolowratská skála v Lokti

  Kolowratská skála v Lokti

  Kolowratská skála se nachází na levém, tedy z hlediska historického centra města na protilehlém břehu řeky Ohře. Z parkánu centra města je dobře viditelná. Rovněž dobře ji znají z řeky i proplouvající vodáci.

  U Báby – U Lomu

  U Báby – U Lomu

  Území žulových kamenů s gigantickými jedinci Dědkem a Bábou a také s učebnicovou ukázkou viklanů.

  hrad Nový Herštejn

  hrad Nový Herštejn

  Hradní zřícenina Nového Herštejna patří k nejrozsáhlejším a nejvíce dochovaným zříceninám v západních Čechách.

  Město Krásno a jeho historická zvonice

  Město Krásno a jeho historická zvonice

  Historické město o velikosti obce se nachází v Karlovarském kraji v okresu Sokolov v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Krásnem prochází silnice spojující města Horní Slavkov a Bečov nad Teplou.

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Krásenský vrch nad obcí Krásno ve Slavkovském lese s neskutečně krásnou kamennou rozhlednou v nadmořské výšce 777 m je už ve výletu popsán. Vracím se však k němu s popisem pod ním tekoucí Dlouhé stoky.