Werichova vila se nachází na malebném ostrůvku Kampa na Malé straně. Říká se jí tak podle Jana Wericha, ačkoliv nebyl jedinou významnou osobností, která vilu obývala.
Původně zde byla Komínkovská zahrada. Na jejím pozemku byl v roce 1635 postaven barokní dům. Z něho zřídil Servác Engl koželužnu, kde vyráběl a zpracovával kůži. V 18.století přešel dům do vlastnictví rodu Nosticů, kteří měli v okolí i jiné budovy. V rodině Nosticů pracoval Josef Dobrovský, historik, spisovatel a bojovník za český jazyk a literaturu jako vychovatel jejich čtyř synů. V roce 1798 však Josef Dobrovský vážně onemocněl. Jelikož si ho hrabě Bedřich Jan Nostic velmi vážil, nabídl mu léčebný pobyt v domku na Kampě. Jeho stav se tam zlepšil a vytvořil tu i některá svoje díla. Na počest Josefa Dobrovského byl v roce 1947 vytvořen pomník, který nyní stojí na Kampě před Werichovou vilou.
Na počátku 19.století je dům přestavěn podle projektu Ignáce Jana Palliardiho. V letech 1929-1940 obýval vilu historik Zdeněk Wirth. Jeho pamětní deska s bustou je umístěna na zdi u hlavního vchodu.
V roce 1945 se do vily nastěhoval slavný český herec Jan Werich, který zde žil se svojí rodinou až do své smrti v roce 1980. Jelikož se svým uměním nesmazatelně zapsal do srdcí českých lidí, začalo se domu říkat Werichova vila.
Vila je dvoupatrová, Werich žil v horním patře, přičemž dolní patro krátce s ním obýval i jeho kolega Jiří Voskovec a pak téměř dvacet let i básník Vladimír Holan.
Vila měla celkem 13 místností a děj svého románu Třináctá komnata do něj zasadil spisovatel Vladimír Neff.
Od roku 1985 tam ještě bydlela Anna Havránková-Slavíčková z rodu známého malíře Antonína Slavíčka. Tu však v roce 2002 z vily vyhnala ničivá povodeň a již se zpátky nevrátila. Dům utrpěl značné škody a dlouho se hledal nový nájemce. Nakonec ho v roce 2008 získala do pronájmu Nadace Jana a Medy Mládkových.