Vila Lützow v Karlových Varech

Vila Lützow v Karlových Varech

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

425 m n. m.

Popis

Vila Lützow stojí v Karlových Varech ve svahu pod ulicí Na Vyhlídce v Sadech Jeana de Carro. Kolem vily vede do lázeňské části města Stezka Jeana de Carro. Vila v empírovém slohu je jedním z prvních vilových objektů postavených v Karlových.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vilu si zde nechal postavit baron August von Lützow, údajně podle svého vlastního projektu, v letech 1853 – 1854. Kolem vily se obklopuje rozlehlá upravená zahrada s množstvím tajemných zákoutí, jeskyň, altánů a promenád. Nachází se zde i gloriet a řada plastik. Pod vilou je rozlehlá terasa se schodišti do dolní části zahrady. Vila je v soukromých rukou ruského vlastníka, který se o ni dobře stará. Je veřejnosti nepřístupná, jako památka je však chráněna státem.

  Vila Lützow v Karlových Varech 

  Baron Lützow pocházel z Meklenturgu v Německu, v Karlových Varech se však natrvalo usadiil. Žil zde až do své smrti a na pozemku, který pro město zakoupil pro zřízení evangelického hřbitova v městské části Drahovice, je i jeho hrob.

  Baron Lützow byl štědrým mecenášem města, podporoval různé dobročinné akce a pomáhal chudým (pro město nechal postavit i chudobinec). Od radních města získal i čestné občanství. Karlovarští si barona velmi vážili a po jeho smrti byl den jeho pohřbu 19. srpna 1872 smutečním dnem pro celé město.

  Baron byl i velkým sběratelem uměleckých předmětů a milovníkem zvířat. Svoji zahradu kolem vily vyzdobil plastikami zvířat a některé umístil i do veřejného prostoru - sochu jelena do zahrady sanatoria Richmond sochu kamzíka na skalku na Jelením skoku, sochu kočky na rondel na okraji své zahrady. O soše kamzíka a soše kočky je pojednáno v samostatných výletech.

  Vila Lützow v Karlových Varech 

  Závěrem je třeba dodat, že od vily je pěkný výhled na lázeňské území města.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Alexandřin pramen v Mariánských Lázních

  Alexandřin pramen v Mariánských Lázních

  Jedním z další pramenů v Mariánských Lázních je Alexandřin pramen nacházející se v parku pod hotelem Cristal Palace. Přímo před tímto hotelem je veřejné pítko, do kterého jsou vyvedeny dva prameny další.

  Hrad Loket – procházka kolem hradu

  Hrad Loket – procházka kolem hradu

  Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Je častým cílem turistických výletů.

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Krásenský vrch nad obcí Krásno ve Slavkovském lese s neskutečně krásnou kamennou rozhlednou v nadmořské výšce 777 m je už ve výletu popsán. Vracím se však k němu s popisem pod ním tekoucí Dlouhé stoky.

  most Radošov

  most Radošov

  Unikátní dřevěný krytý most spojující břehy Ohře se nachází v obci Radošov u Karlových Varů.

  Dálniční most nad údolím Ohře

  Dálniční most nad údolím Ohře

  Most přes údolí řeky Ohře u Transmotelu poblíž Sokolova v Karlovarském kraji je největší obloukový most v ČR. Délka mostu činí 310 m, rozpětí oblouku 126m a jeho maximální výška je 55 m.