Vila Lützow v Karlových Varech

Vila Lützow v Karlových Varech

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

425 m n. m.

Popis

Vila Lützow stojí v Karlových Varech ve svahu pod ulicí Na Vyhlídce v Sadech Jeana de Carro. Kolem vily vede do lázeňské části města Stezka Jeana de Carro. Vila v empírovém slohu je jedním z prvních vilových objektů postavených v Karlových.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vilu si zde nechal postavit baron August von Lützow, údajně podle svého vlastního projektu, v letech 1853 – 1854. Kolem vily se obklopuje rozlehlá upravená zahrada s množstvím tajemných zákoutí, jeskyň, altánů a promenád. Nachází se zde i gloriet a řada plastik. Pod vilou je rozlehlá terasa se schodišti do dolní části zahrady. Vila je v soukromých rukou ruského vlastníka, který se o ni dobře stará. Je veřejnosti nepřístupná, jako památka je však chráněna státem.

  Vila Lützow v Karlových Varech 

  Baron Lützow pocházel z Meklenturgu v Německu, v Karlových Varech se však natrvalo usadiil. Žil zde až do své smrti a na pozemku, který pro město zakoupil pro zřízení evangelického hřbitova v městské části Drahovice, je i jeho hrob.

  Baron Lützow byl štědrým mecenášem města, podporoval různé dobročinné akce a pomáhal chudým (pro město nechal postavit i chudobinec). Od radních města získal i čestné občanství. Karlovarští si barona velmi vážili a po jeho smrti byl den jeho pohřbu 19. srpna 1872 smutečním dnem pro celé město.

  Baron byl i velkým sběratelem uměleckých předmětů a milovníkem zvířat. Svoji zahradu kolem vily vyzdobil plastikami zvířat a některé umístil i do veřejného prostoru - sochu jelena do zahrady sanatoria Richmond sochu kamzíka na skalku na Jelením skoku, sochu kočky na rondel na okraji své zahrady. O soše kamzíka a soše kočky je pojednáno v samostatných výletech.

  Vila Lützow v Karlových Varech 

  Závěrem je třeba dodat, že od vily je pěkný výhled na lázeňské území města.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Lázně Kynžvart – pramen Richard

  Lázně Kynžvart – pramen Richard

  Pramen Richard se v Lázních Kynžvart nachází v lázeňském parku na severovýchodní straně lázeňského území. Jeho vývěr je veden do altánku stojícího u parkové pěšiny (viz situační mapka).

  kostel Dobrého pastýře

  kostel Dobrého pastýře

  Pravděpodobně jde o první evangelický kostel postavený v tehdejším Rakousku-Uhersku.

  Hrad Loket – procházka kolem hradu

  Hrad Loket – procházka kolem hradu

  Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Je častým cílem turistických výletů.

  Hromnické jezírko

  Hromnické jezírko

  Velice zajímavé jezírko se nachází na Plzeňsku nedaleko Třemošné...

  hrad Gutštejn

  hrad Gutštejn

  Malebná zřícenina Gutštejn se nachází v kopcovité a lesnaté krajině na Tachovsku.