Zámek Blatná

Zámek Blatná

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Blatná

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném Městě v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Je vzdálen cca 60 km severně od Českých Budějovic a cca 95 km jižně od Prahy. Patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Česku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na místě zámku původně stávala tvrz, známá již od 13. století, která od 14. století získala charakter gotického hradu. Svůj název získal hrad a rovněž i osada kolem něho se rozkládající podle bažin, uprostřed nichž toto sídlo vzniklo.

  Zámek Blatná

  Hrad patřil nejprve pánům Bavorům ze Strakonic, od roku 1391 jej vlastnili páni z Rožmitálu.

  Nejvýznamnější doba z historie hradu nastala v 15. století, kdy jej vlastnil královský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu, který si zde vybudoval své reprezentativní sídlo. Po jeho smrti přešel hrad do majetku Šternberků, kteří jej později prodali Janu z Dražova. Jeho syn vystavěl na severní straně objektu nový renesanční palác.

  Zámek Blatná

  Hrad dále měnil majitele, až v roce 1798 kopil Blatnou Karel Hildprandt z Ottenhausenu. Postupně došlo k přestavbě hradu na gotický zámek a obora byla přetvořena na anglický park. Rod Hildprandtů vlastnil zámek až do konfiskace v roce 1952. Po roce 1989 se vrátil do vlastnictví Kornelie Hildprandtové, jejích dcer a vnuků, kteří po návratu z emigrace a po restituci v roce 1992 pokračují v rozsáhlé rekonstrukci zámku.

  Zámek Blatná

  Zámek je veřejnosti přístupný od dubna do října. Konají se zde i svatební obřady a je vyhledávaným objektem pro filmaře. Natáčely se zde například filmy Šíleně smutná princezna a Bílá paní.

  Zámek Blatná

  Celoročně je přístupný anglický park o rozloze cca 42 ha, v němž pokračuje tradiční chov daňka skvrnitého. V parku lze nalézt i cizokrajné dřeviny. Při levém okraji louky se nachází empírový zahradní domek z roku 1767.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Stádlecký řetězový most

  Stádlecký řetězový most

  Poslední dochovaný empírový řetězový most v České republice.

  hrad Šelmberk

  hrad Šelmberk

  Hrad Šelmberk nebo také Království Danar se nachází na malé vyvýšenině u Mladé Vožice.

  Klášter Zlatá koruna

  Klášter Zlatá koruna

  Klášter stojí ve stejnojmenné obci ve vzdálenosti asi 7 km severovýchodně od Českého Krumlova. Místo, kde se nachází, je tří stran obtékáno řekou Vltavou. Klášter patří k nejlépe zachovaným gotickým klášterům v Čechách.

  Hopsárium v Českých Budějovicích

  Hopsárium v Českých Budějovicích

  Kam jít s dětmi v Českých Budějovicích a okolí v době špatného počasí? Je zde Hopsárium ve Vrbenské ulici v budově bývalé tovární haly. Na ploše větší než 2 100 m2 se nachází mnoho zajímavých atrakcí pro malé i velké.

  zámek Bechyně

  zámek Bechyně

  Renesanční zámek nacházející se na vysokém skalnatém ostrohu vytváří hlavní dominantu města Bechyně.