Zámek Blatná

Zámek Blatná

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Blatná

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném Městě v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Je vzdálen cca 60 km severně od Českých Budějovic a cca 95 km jižně od Prahy. Patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Česku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na místě zámku původně stávala tvrz, známá již od 13. století, která od 14. století získala charakter gotického hradu. Svůj název získal hrad a rovněž i osada kolem něho se rozkládající podle bažin, uprostřed nichž toto sídlo vzniklo.

  Zámek Blatná

  Hrad patřil nejprve pánům Bavorům ze Strakonic, od roku 1391 jej vlastnili páni z Rožmitálu.

  Nejvýznamnější doba z historie hradu nastala v 15. století, kdy jej vlastnil královský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu, který si zde vybudoval své reprezentativní sídlo. Po jeho smrti přešel hrad do majetku Šternberků, kteří jej později prodali Janu z Dražova. Jeho syn vystavěl na severní straně objektu nový renesanční palác.

  Zámek Blatná

  Hrad dále měnil majitele, až v roce 1798 kopil Blatnou Karel Hildprandt z Ottenhausenu. Postupně došlo k přestavbě hradu na gotický zámek a obora byla přetvořena na anglický park. Rod Hildprandtů vlastnil zámek až do konfiskace v roce 1952. Po roce 1989 se vrátil do vlastnictví Kornelie Hildprandtové, jejích dcer a vnuků, kteří po návratu z emigrace a po restituci v roce 1992 pokračují v rozsáhlé rekonstrukci zámku.

  Zámek Blatná

  Zámek je veřejnosti přístupný od dubna do října. Konají se zde i svatební obřady a je vyhledávaným objektem pro filmaře. Natáčely se zde například filmy Šíleně smutná princezna a Bílá paní.

  Zámek Blatná

  Celoročně je přístupný anglický park o rozloze cca 42 ha, v němž pokračuje tradiční chov daňka skvrnitého. V parku lze nalézt i cizokrajné dřeviny. Při levém okraji louky se nachází empírový zahradní domek z roku 1767.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Státní zámek Kratochvíle

  Státní zámek Kratochvíle

  Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).

  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Maria Rast am Stein, resp. Maria Rast nebo Panna Marie odpočívající na kameni. Tak se nazývá mariánské poutní místo, které se nachází na severním úbočí Martinkovského vrchu nad Vyšším Brodem.

  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Barokní lovecký zámek Ohrada stojí na břehu Munického rybníka, cca 2 km od centra Hluboké nad Vltavou směrem na České Budějovice. Slouží jako muzeum, v jeho těsném sousedství se nachází zoologická zahrada.

  Poutní kostel Klokoty

  Poutní kostel Klokoty

  Působivý soubor chrámové barokní architekury vkusně osazen v okolní zeleni.

  Tvrz Žumberk – výtvarná díla z dřevosochařských sympozií

  Tvrz Žumberk – výtvarná díla z dřevosochařských sympozií

  Tvrz Žumberk (viz výlet Tvrz Žumberk 09.09.2016) je významným objektem nejen z hlediska svoji historie, architektury a tematických výstav, ale je i místem mezinárodních dřevosochařských sympozií uskutečněných v letech 2008 a 2015.