Zámek Blatná

Zámek Blatná

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Blatná

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném Městě v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Je vzdálen cca 60 km severně od Českých Budějovic a cca 95 km jižně od Prahy. Patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Česku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na místě zámku původně stávala tvrz, známá již od 13. století, která od 14. století získala charakter gotického hradu. Svůj název získal hrad a rovněž i osada kolem něho se rozkládající podle bažin, uprostřed nichž toto sídlo vzniklo.

  Zámek Blatná

  Hrad patřil nejprve pánům Bavorům ze Strakonic, od roku 1391 jej vlastnili páni z Rožmitálu.

  Nejvýznamnější doba z historie hradu nastala v 15. století, kdy jej vlastnil královský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu, který si zde vybudoval své reprezentativní sídlo. Po jeho smrti přešel hrad do majetku Šternberků, kteří jej později prodali Janu z Dražova. Jeho syn vystavěl na severní straně objektu nový renesanční palác.

  Zámek Blatná

  Hrad dále měnil majitele, až v roce 1798 kopil Blatnou Karel Hildprandt z Ottenhausenu. Postupně došlo k přestavbě hradu na gotický zámek a obora byla přetvořena na anglický park. Rod Hildprandtů vlastnil zámek až do konfiskace v roce 1952. Po roce 1989 se vrátil do vlastnictví Kornelie Hildprandtové, jejích dcer a vnuků, kteří po návratu z emigrace a po restituci v roce 1992 pokračují v rozsáhlé rekonstrukci zámku.

  Zámek Blatná

  Zámek je veřejnosti přístupný od dubna do října. Konají se zde i svatební obřady a je vyhledávaným objektem pro filmaře. Natáčely se zde například filmy Šíleně smutná princezna a Bílá paní.

  Zámek Blatná

  Celoročně je přístupný anglický park o rozloze cca 42 ha, v němž pokračuje tradiční chov daňka skvrnitého. V parku lze nalézt i cizokrajné dřeviny. Při levém okraji louky se nachází empírový zahradní domek z roku 1767.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Nové Hrady - hrad

  Nové Hrady - hrad

  Nové Hrady – městečko jižních Čechách v okrese České Budějovice, cca 2 km, od hranice s Rakouskem. Na jeho západním okraji stojí gotický hrad, jenž je v majetku státu.

  Železný most v Putimi

  Železný most v Putimi

  Železný most v Putimi stojí pár desítek metrů západně od mostu kamenného (viz výlet 22.12.2019).

  Město Prachatice – Městská památková rezervace

  Město Prachatice – Městská památková rezervace

  Prachatice jsou město v Jihočeském kraji v samém podhůří Šumavy. Počtem svých cca 11 tisíc obyvatel se řadí na 7. místo v kraji. Centrum města kolem Velkého náměstí je vyhlášenou Městskou památkovou rezervací.

  Tvrz Žumberk – výtvarná díla z dřevosochařských sympozií

  Tvrz Žumberk – výtvarná díla z dřevosochařských sympozií

  Tvrz Žumberk (viz výlet Tvrz Žumberk 09.09.2016) je významným objektem nejen z hlediska svoji historie, architektury a tematických výstav, ale je i místem mezinárodních dřevosochařských sympozií uskutečněných v letech 2008 a 2015.

  Synagoga ve Čkyni

  Synagoga ve Čkyni

  Ve Čkyni, obci v Jihočeském kraji, v okrese Prachatice (viz výlet 29.11.2019), stojí jako dům č. p. 105 synagoga.