Klášterec na Ohří

Klášterec na Ohří

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Nadmořská výška

320 m n. m.

Popis

Patnáctitisícové město se nachází v Chomutovském okrese v údolí řeky Ohře mezi Krušnými horami a Doupovskými vrchy. Město proto obklopuje zajímavá krajina. Historické centrum města je městskou památkovou zónou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Samotné město lze považovat za průmyslové. Jednak zde žije řada zaměstnanců Elektráren Prunéřov, sídlí zde průmyslové podniky, jako například ZKL Klášterec, vyráběl se zde korek a významným podnikem je výrobní závod novorolské porcelánky Thun. Nacházejí se zde i energetické a stavební firmy, poměrně dost obyvatel je zaměstnáno v obchodě a službách. Své místo zde má i střední škola. Na okraji města při řece nalezneme Lázně Evženie, pramení zde také Klášterecká kyselka.

  Klášterec na Ohří

  Městem prochází železniční trať a významná silnice č. 13, podobně jako železnice a řeka Ohře spojující karlovarský a Ústecký kraj.

  Klášterec na Ohří

  Město dostalo svůj název podle malého kláštera (tedy klášterce), který zde založil postoloprtský klášter benediktýnů patrně před rokem 1150. První zmínka o obci však pochází z roku 1352. Významným majitelem panství a budovatelem města byl v letech 1452 – 1620 saský rod pánů Oplů z Fictumu. Příslušníci rodu obývali i okolní hrady. Na rozvoji města měl velkou zásluhu původem jihotyrolský katolický rod Thunů v letech 1621 – 1945, kteří zde postavili barokní sakrální stavby a zámek, vybudovali rozlehlý anglický zámecký park a založili zde druhou nejstarší manufakturu na výrobu porcelánu v Čechách. Současná porcelánka (a rovněž její současný vlastník) označují porcelánové výrobky tradiční ochrannou známkou Thun.

  Klášterec na Ohří

  Ve městě stojí řada významných historických staveb staveb. Jednak je to renesanční radnice, barokní morový sloup na náměstí, Barokní kostel Nejsvětější Trojice a zámek, v jehož parku se nachází i letohrádek sala terrena. V centru města se nalézá i Muzeum hodin.

  Klášterec na Ohří

  Okolí města je zajímavé svým krajinným reliéfem. Na dohled od města se vypínají vrchy Mravenčák, Rašovické skály, Holubí vrch a Planina a dále Lestkov se zříceninou hradu Egerberg a Šumná se zříceninou hradu Šumburk.

  Klášterec na Ohří

  Severně od města  se nacházejí národní přírodní památky Cibouišov a Doupák, kteréí jsou významnými mineralogickými nalezišti.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Další smírčí kříže jsou k vidění na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Tři kříže stojí v lesíku poblíž lokality U Hájovny při cestě z Lokte do Starého Sedla.

  vrcholová kniha Kaňkov

  vrcholová kniha Kaňkov

  Ze znělcového vrchu Kaňkov jsou nádherné výhledy na okolní krajinu Českého středohoří a krušných hor.

  Zlatník

  Zlatník

  Zlatník je znělcový vrch vystupující nad obcí České Zlatníky.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Rozhledna se nachází v Sokolově na vrchu Hard (nad nemocnicí) ve výšce 455 m n.m. Přístupná je z Hornické ulice vedle budovy Policie ČR. Ze zaskleného ochozu je skvělý výhled na Sokolov a jeho okolí.

  Karlovy Vary – kostel sv. Maří Magdalény

  Karlovy Vary – kostel sv. Maří Magdalény

  Kostel sv. Maří Magdalény stojí v centru lázeňské části města Karlovy Vary nad halou Vřídla, prakticky v těsném sousedství Vřídla. V roce 2010 byl prohlášen Národní kulturní památkou České republiky.