Klášterec na Ohří

Klášterec na Ohří

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Nadmořská výška

320 m n. m.

Popis

Patnáctitisícové město se nachází v Chomutovském okrese v údolí řeky Ohře mezi Krušnými horami a Doupovskými vrchy. Město proto obklopuje zajímavá krajina. Historické centrum města je městskou památkovou zónou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Samotné město lze považovat za průmyslové. Jednak zde žije řada zaměstnanců Elektráren Prunéřov, sídlí zde průmyslové podniky, jako například ZKL Klášterec, vyráběl se zde korek a významným podnikem je výrobní závod novorolské porcelánky Thun. Nacházejí se zde i energetické a stavební firmy, poměrně dost obyvatel je zaměstnáno v obchodě a službách. Své místo zde má i střední škola. Na okraji města při řece nalezneme Lázně Evženie, pramení zde také Klášterecká kyselka.

  Klášterec na Ohří

  Městem prochází železniční trať a významná silnice č. 13, podobně jako železnice a řeka Ohře spojující karlovarský a Ústecký kraj.

  Klášterec na Ohří

  Město dostalo svůj název podle malého kláštera (tedy klášterce), který zde založil postoloprtský klášter benediktýnů patrně před rokem 1150. První zmínka o obci však pochází z roku 1352. Významným majitelem panství a budovatelem města byl v letech 1452 – 1620 saský rod pánů Oplů z Fictumu. Příslušníci rodu obývali i okolní hrady. Na rozvoji města měl velkou zásluhu původem jihotyrolský katolický rod Thunů v letech 1621 – 1945, kteří zde postavili barokní sakrální stavby a zámek, vybudovali rozlehlý anglický zámecký park a založili zde druhou nejstarší manufakturu na výrobu porcelánu v Čechách. Současná porcelánka (a rovněž její současný vlastník) označují porcelánové výrobky tradiční ochrannou známkou Thun.

  Klášterec na Ohří

  Ve městě stojí řada významných historických staveb staveb. Jednak je to renesanční radnice, barokní morový sloup na náměstí, Barokní kostel Nejsvětější Trojice a zámek, v jehož parku se nachází i letohrádek sala terrena. V centru města se nalézá i Muzeum hodin.

  Klášterec na Ohří

  Okolí města je zajímavé svým krajinným reliéfem. Na dohled od města se vypínají vrchy Mravenčák, Rašovické skály, Holubí vrch a Planina a dále Lestkov se zříceninou hradu Egerberg a Šumná se zříceninou hradu Šumburk.

  Klášterec na Ohří

  Severně od města  se nacházejí národní přírodní památky Cibouišov a Doupák, kteréí jsou významnými mineralogickými nalezišti.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Komáří vížka

  Komáří vížka

  Jak již sám název připomíná, jde o malou věž, v tomto případě jako součást horského hotelu na vrchu Komáří hůrka.

  Státní zámek Duchcov

  Státní zámek Duchcov

  Zámek v Duchcově stojí v historické (nyní jižní) části města. Zámek je přístupný z náměstí Republiky. Je obklopen rozlehlou zahradou. Je kromě jiného spojován s působením Giacoma Casanovy jako knihovníka ve službách Valdštejnů.

  Slavkovské viadukty – most nad údolím potoka

  Slavkovské viadukty – most nad údolím potoka

  Zhruba 250 metrů od viaduktu popsaného v předchozím výletu se nachází druhý kamenný viadukt. Překlenuje údolí potoka. Na trase, která stoupá, je založen o několik metrů výše.

  Krušné hory – skály Na Strašidlech

  Krušné hory – skály Na Strašidlech

  Skály se nacházejí jižně pod vrcholem horského hřbetu „Na Strašidlech“ zhruba 1,5 km SZ od Horní Blatné v Krušných horách. Skály jsou i roztroušené v lesním porostu, z okraje skalního masivu je pěkný výhled.

  Valdštejnská kaple v Litvínově

  Valdštejnská kaple v Litvínově

  Valdštejnská hřbitovní kaple se nachází v Pietním parku v Žižkově ulici. Park se rozkládá na místě dřívějšího městského hřbitova, jehož dominantní stavbou byla tato kaple.