Státní zámek Ploskovice

Státní zámek Ploskovice

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Nadmořská výška

230 m n. m.

Popis

Státní zámek Ploskovice se nachází cca 6 km východně od Litoměřic. Obklopuje jej rozlehlý zámecký park. Veřejnosti je zámek přístupný, podobně jako zámecký park.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Budova zámku je usazena mezi severní a jižní části parku. Kromě hlavní zámecké budovy má zámek dvě křídla. Ve východním křídle sídlí škola a mateřská škola, západní křídlo patrně slouží hospodářským účelům.

  Státní zámek Ploskovice

  Zámek, který stojí na bývalé obchodní cestě, známé již v 11. století a na místě pozdější tvrze, nechala postavit v letech 1720 ž 1725 Anna Marie Františka, vévodkyně Toskánská, manželka vévody Gaston a III., barokní jednopatrovou vilu Octavia Broggia.  Po roce 1850, kdy byl zámek v držení Habsburků, byl rekonstruován a přistavěno bylo další podlaží.                                                       

  Státní zámek Ploskovice

  Od roku 1918 je zámek majetkem státu. Nejprve jako statek, po úpravách pak sloužil ministru zahraničí. Po roce 1938 byl v držení německé okupační armády.

  Státní zámek Ploskovice

  V roce 1945 se Ploskovice opět vrátily jako majetek státu. Nejprve všechny zámecké objekty kromě východního křídla (kde působila škola) využíval státní statek, v roce 1952 pak převzaly zámek do své správy orgány státní památkové péče. Zámek byl postupně opravován a na počátku 60. let minulého století byl zpřístupněn veřejnosti.

  Státní zámek Ploskovice

  V současné době je zámek a jeho okolí dějištěm kulturních a společenských akcí. Zámek si oblíbili i filmaři. Byla zde natočena řada pohádek i scén k celovečerním filmům. Zámek se stal vyhledávaným i filmaři zahraničními.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrch Číčov

  vrch Číčov

  Číčov je světově známá lokalita s výskytem vzácných vínově až medově žlutých krystalů aragonitu.

  rozhledna Na Horách

  rozhledna Na Horách

  Rozhledna stojící v místě bývalého naváděcího majáku pro letadla..

  Zchátralý kostel sv. Jakuba u Libčevsi

  Zchátralý kostel sv. Jakuba u Libčevsi

  Kostel sv. Jakuba se nachází na jižním úbočí Českého středohoří, poblíž obce Libčeves na Lounsku, jižně od osady Lahovice, a to při silnici č. I/15 spojující města Most a Lovosice.

  Vrchol Oblík

  Vrchol Oblík

  Autem jsme jeli přes Louny pod vrchol Oblík, kde jsme po turistické značce vyrazili směrem na vrchol

  Hrad Kostomlaty

  Hrad Kostomlaty

  Jedná se o zříceninu hradu, která je velmi krásná