Litvínov

Litvínov

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

338 m n. m.

Popis

Litvínov se nachází v Pokrušnohoří v okrese Most. Žije v něm cca 25 tisíc obyvatel, pracujících zejména v hornictví, chemickém průmyslu, textilním průmyslu a ve službách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Litvínov leží na samém úpatí Krušných hor. Je druhým největším městem okresu Most a od Mostu je vzdálen 10 km.. První zmínky o něm se datují rokem 1352. Původně Horní Litvínov (Dolní již neexistuje) se stal městem v roce 18522.

  Litvínov

  V roce 1715 zde Jan Josef Valdštejn založil manufakturu na výrobu sukna, jednu z prvních na území Čech.

  Litvínov

  V roce 1939  byl v Záluží, cca 5 km jižně od města postaven velký chemický závod na výrobu syntetického benzínu z uhlí – dnes jeden z provozů společnosti Unipetrol RPA.

  Litvínov

  Litvínov je městem kultury. V 60. letech minulého století zde existovalo Docela malé divadlo (jedno z nejlepších divadel malých forem), promítala zde tři kina, fungoval jazzklub, loutkové divadlo, řada souborů vznikala zásluhou dnešní základní umělecké školy, na hudební scéně se prosadila řada umělců pocházejících z Litvínova. Žili zde a působili i významní výtvarníci a spisovatelé. V současné době ve městě působí Docela velké divadlo.

  Litvínov

  Litvínov lze nazvat rovněž městem sportu. Vyrostlo zde mnoho reprezentantů v lehké atletice, sportovní gymnastice a především ledním hokeji. Litvínov je hokejové město.  Jeho hokejový klub (dnes HC VERVA) je nepřetržitě již celých 57 ročníků účastníkem nejvyšší hokejové soutěže. V sezóně 2014/2015 se konečně stal mistrem republiky v ledním hokeji. Zimní stadion nese jméno dlouholetého reprezentanta, reprezentačního trenéra a generálního manažera klubu Ivana Hlinky. Na zlaté olympijské medaily v Naganu se kromě trenéra Hlinky podílelo hned 7 hráčů klubu (vč. hráčů bývalých).

  Litvínov

  Město je napojeno na železniční síť, do okolních měst a obcí vedou linky městské hromadné dopravy, spojení s Mostem zajišťuje rychlodráha.

  Litvínov

  Ve městě lze nalézt celou řadu památek, které přiblíží album fotografií.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Mariánský most v Ústí nad Labem

  Mariánský most v Ústí nad Labem

  Mariánský most, který je jedním ze dvou silničních mostů přes Labe, spojuje ústeckou městskou část Střekov s centrem města v místě zvané Ústecká brána.

  ZOOPARK Chomutov

  ZOOPARK Chomutov

  ZOOPARK Chomutov se specializuje především na zvířata palearktické oblasti zejména evropské části.

  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  Teplice – „Šanovský park“

  Teplice – „Šanovský park“

  Šanovský park, jak ostatně sám jeho lidový název napovídá, se nachází v teplické čtvrti Šanov, která je především čtvrtí s řadou lázní. Park je obklopen lázeňskými domy a na jeho pozemku se nachází řada zajímavých prvků parkové architektury

  Krušné hory - Trousnická skála

  Krušné hory - Trousnická skála

  Jde o rozsáhlou skupinu skal v západním Krušnohoří, na jižním okraji rezervace Oceán se zachovalým rašeliništěm. Nachází se jižně od krušnohorského horského střediska Perninku a východně od Nejdku.