Bečovská botanická zahrada

Bečovská botanická zahrada

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Loket

Nadmořská výška

510 m n. m.

Popis

Botanická zahrada se nachází v Bečově nad Teplou. Městečko je známé především tím, že jeho centrum zdobí státní hrad a zámek. Zahrada se rozkládá na pravém břehu řeky Teplé pod městským centrem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Botanická zahrada v Bečově nad Teplou o původní velikosti 19 ha existovala již mezi oběma světovými válkami v minulém století.  Sbírková zahrada byla založena za posledního panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie  (jejím otcem byl hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, zakladatel Průhonického parku). Před 2. světovou válkou byla jednou z nejvýznamnějších sbírkových zahrad v Čechách. Ver 30. letech minulého století byla zahrada srovnávána se zahradou v Průhonicích. Po 2. světové válce byli majitelé panství vyhoštěni z republiky a jejich majetek byl zkonfiskován. Celý rozhlehlý pozemek přešel pod státní správu, což vedlo k praktické likvidaci zahrady. Pozemek zahrady pustl 60 let.

  Bečovská botanická zahrada 

  I po těchto letech se v zahradě zachovala řada vzácných jehličnanů i listnáčů. Obnovení zahrady se ujala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut, které se podařilo získat část území zahrady do vlastnictví. Proběhla zde řada prací na rekonstrukci zahrady. Počátkem roku 2014 byla zahrada přijata za řádného člena Botanických zahrad České republiky.

   Bečovská botanická zahrada

  V současné době má zahrada rozlohu 9 ha kromě botanických sbírek zde byla otevřena zde také otevřena bioferrata - skalní stezka s variantou jak pro horolezce, tak i pro rekreační sportovce a děti. Součástí areálu je i dětské hřiště vybízející ke sportovním aktivitám. V areálu se konají i různé kulturní akce.

  Bečovská botanická zahrada 

  Botanická zahrada je otevřena nepřetržitě (24 hodin denně) a je přístupná vrátnicí výrobního družstva Elektro, kde se nachází i pokladna pro vybírání vstupného 50,-, resp. 30,-Kč.

  Bečovská botanická zahrada 

  Tentokrát jsem se zaměřil na samotnou existenci zahrady. Album fotek z jejích sbírek připojím po jarní návštěvě zahrady.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Přeštice - kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Přeštice - kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve městě Přeštice v Plzeňském kraji stojí na pahorku nad historický jádrem města. Je výškovou dominantou města a je jednou z předních památek českého baroka.

  Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

  Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

  Historická památka se nachází na jižním okraji lázeňského území v Karlových Varech, poblíž říčky Terplé při silnici vedoucí z Karlových Varů k přehradě Březová a dále ve směru na Bečov n. Teplou, Mariánské Lázně a Plzeň.

  Vávrova lávka v Chebu (podruhé a jinak)

  Vávrova lávka v Chebu (podruhé a jinak)

  Vávrova lávka se nachází v severovýchodní části města Chebu a spojuje břehy řeky Ohře, na nichž se nacházejí plochy a zařízení pro volnočasové aktivity. Vzdálena je cca 200 m od kryté lávky (viz výlet 12.03.2016). Stojí zde od roku 2006.

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

  Radošov má svůj krytý most, Cheb svoji krytou lávku. Podobnou lávku má i město Kynšperk nad Ohří. Lávka spojuje historické a skutečné centrum města na pravém břehu s levobřežní lokalitou, v níž se nachází nádraží a Dolní Pochlovice.

  Smírčí kříže, Milhostov

  Smírčí kříže, Milhostov

  V obci Milhostov se nachází na dvou různých místech hned 5 smírčích křížů...