Bečovská botanická zahrada

Bečovská botanická zahrada

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Loket

Nadmořská výška

510 m n. m.

Popis

Botanická zahrada se nachází v Bečově nad Teplou. Městečko je známé především tím, že jeho centrum zdobí státní hrad a zámek. Zahrada se rozkládá na pravém břehu řeky Teplé pod městským centrem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Botanická zahrada v Bečově nad Teplou o původní velikosti 19 ha existovala již mezi oběma světovými válkami v minulém století.  Sbírková zahrada byla založena za posledního panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie  (jejím otcem byl hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, zakladatel Průhonického parku). Před 2. světovou válkou byla jednou z nejvýznamnějších sbírkových zahrad v Čechách. Ver 30. letech minulého století byla zahrada srovnávána se zahradou v Průhonicích. Po 2. světové válce byli majitelé panství vyhoštěni z republiky a jejich majetek byl zkonfiskován. Celý rozhlehlý pozemek přešel pod státní správu, což vedlo k praktické likvidaci zahrady. Pozemek zahrady pustl 60 let.

  Bečovská botanická zahrada 

  I po těchto letech se v zahradě zachovala řada vzácných jehličnanů i listnáčů. Obnovení zahrady se ujala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut, které se podařilo získat část území zahrady do vlastnictví. Proběhla zde řada prací na rekonstrukci zahrady. Počátkem roku 2014 byla zahrada přijata za řádného člena Botanických zahrad České republiky.

   Bečovská botanická zahrada

  V současné době má zahrada rozlohu 9 ha kromě botanických sbírek zde byla otevřena zde také otevřena bioferrata - skalní stezka s variantou jak pro horolezce, tak i pro rekreační sportovce a děti. Součástí areálu je i dětské hřiště vybízející ke sportovním aktivitám. V areálu se konají i různé kulturní akce.

  Bečovská botanická zahrada 

  Botanická zahrada je otevřena nepřetržitě (24 hodin denně) a je přístupná vrátnicí výrobního družstva Elektro, kde se nachází i pokladna pro vybírání vstupného 50,-, resp. 30,-Kč.

  Bečovská botanická zahrada 

  Tentokrát jsem se zaměřil na samotnou existenci zahrady. Album fotek z jejích sbírek připojím po jarní návštěvě zahrady.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jeskynní vyhlídka nad údolím řeky Ohře

  Jeskynní vyhlídka nad údolím řeky Ohře

  Nad řekou Ohří mezi Loktem a Svatošskými skalami se vypínají svahy, které jsou tvořeny zajímavými skalami. Ty jsou sice méně známé, než proslulé "Svatošky", ale pozornost si zaslouží. Jeden takový masiv nese Jeskynní vyhlídku.

  Cheb – přehrada Skalka

  Cheb – přehrada Skalka

  Přehrada Skalka je postavena na řece Ohři západně od města Chebu. Přehradní jezero je dlouhé téměř 10 km a vzdutí jeho hladiny zasahuje až do Německa. Nejsnazší cesta k přehradě vede od parku Krajinka nebo Sportovně rekreačního areálu.

  rozhledna Salingburg, Františkovy Lázně

  rozhledna Salingburg, Františkovy Lázně

  Atraktivní rozhledna napodobující svým vzhledem středověký hrad.

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 1 – severozápadní

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 1 – severozápadní

  Kolem historického centra města Lokte se nachází řada zajímavých vyhlídek, z nichž je výborný výhled na tuto část města, zejména pak na starobylý hrad. Dnes představuji první z vyhlídek – nad autobusovou zastávkou.

  Farská kyselka (Farský pramen)

  Farská kyselka (Farský pramen)

  Farskou kyselkou se nazývá místo v CHKO Slavkovský les, kde vyvěrá pramen jedné z nejchutnějších kyselek v dané oblasti.