Bečovská botanická zahrada

Bečovská botanická zahrada

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Loket

Nadmořská výška

510 m n. m.

Popis

Botanická zahrada se nachází v Bečově nad Teplou. Městečko je známé především tím, že jeho centrum zdobí státní hrad a zámek. Zahrada se rozkládá na pravém břehu řeky Teplé pod městským centrem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Botanická zahrada v Bečově nad Teplou o původní velikosti 19 ha existovala již mezi oběma světovými válkami v minulém století.  Sbírková zahrada byla založena za posledního panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie  (jejím otcem byl hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, zakladatel Průhonického parku). Před 2. světovou válkou byla jednou z nejvýznamnějších sbírkových zahrad v Čechách. Ver 30. letech minulého století byla zahrada srovnávána se zahradou v Průhonicích. Po 2. světové válce byli majitelé panství vyhoštěni z republiky a jejich majetek byl zkonfiskován. Celý rozhlehlý pozemek přešel pod státní správu, což vedlo k praktické likvidaci zahrady. Pozemek zahrady pustl 60 let.

  Bečovská botanická zahrada 

  I po těchto letech se v zahradě zachovala řada vzácných jehličnanů i listnáčů. Obnovení zahrady se ujala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut, které se podařilo získat část území zahrady do vlastnictví. Proběhla zde řada prací na rekonstrukci zahrady. Počátkem roku 2014 byla zahrada přijata za řádného člena Botanických zahrad České republiky.

   Bečovská botanická zahrada

  V současné době má zahrada rozlohu 9 ha kromě botanických sbírek zde byla otevřena zde také otevřena bioferrata - skalní stezka s variantou jak pro horolezce, tak i pro rekreační sportovce a děti. Součástí areálu je i dětské hřiště vybízející ke sportovním aktivitám. V areálu se konají i různé kulturní akce.

  Bečovská botanická zahrada 

  Botanická zahrada je otevřena nepřetržitě (24 hodin denně) a je přístupná vrátnicí výrobního družstva Elektro, kde se nachází i pokladna pro vybírání vstupného 50,-, resp. 30,-Kč.

  Bečovská botanická zahrada 

  Tentokrát jsem se zaměřil na samotnou existenci zahrady. Album fotek z jejích sbírek připojím po jarní návštěvě zahrady.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Mariánské Lázně – rozhledna Hamelika

  Mariánské Lázně – rozhledna Hamelika

  Rozhledna Hamelika se nachází na východním svahu na lázeňským územím Mariánských lázní. Nejlépe je přístupná od Ambrožova pramene po modrém místním značení. Z rozhledny je vzhledem k vysokým stromům omezený výhled.

  Vila Lützow v Karlových Varech

  Vila Lützow v Karlových Varech

  Vila Lützow stojí v Karlových Varech ve svahu pod ulicí Na Vyhlídce v Sadech Jeana de Carro. Kolem vily vede do lázeňské části města Stezka Jeana de Carro. Vila v empírovém slohu je jedním z prvních vilových objektů postavených v Karlových.

  Smírčí kříž u Vildenavy

  Smírčí kříž u Vildenavy

  Odbočkou z cyklotrasy z Lokte ke Svatošským skalám, u důlní štoly (viz výlet 01.05.2017) vede šikmo do kopce cesta k samotě Vildenava. Pár desítek metrů nad ní u cesty pokračující zpět ke kempu v Lokti stojí smírčí kříž.

  Bílý Halštrov

  Bílý Halštrov

  Bílý Halštrov je přehradní nádrž nacházející se v Ašském výběžku jen kousek za vesničkou Dolní Paseky.

  naučná stezka Lubsko

  naučná stezka Lubsko

  Naučná stezka Lubsko seznamuje návštěvníky s historií města Luby a jeho okolím.